Reklama
Řidičův chleba

Ve Francii kvůli stávkám dochází palivo. České ministerstvo zahraničí varuje řidiče před cestou

Ze tří dnů se staly tři týdny a konec je nejistý. K blokádě se přidávají i odboráři z jiných odvětví
Zdroj: Pixabay

Ropné společnosti TotalEnergies a ExxonMobil přivedly Francii do velkých nepříjemností. Drahé energie, pokles životní úrovně, růst inflace i výrazné zisky rafinérií jsou faktory, které vyvolaly stávku v obou firmách. Zaměstnanci požadují vyšší platy, dokud se nezvednou, nebudou pracovat. Britský deník The Guardian uvedl, že pod vlivem těchto událostí se snížila produkce pohonných hmot v zemi zhruba o 60 procent.

Krize prorůstá do všech tříd

Francouzská vláda vyzvala ropný gigant, aby situaci začal rázně řešit. Třetina čerpacích stanic ze sítě TotalEnergies prakticky vyschla. Před benzinkami se tvoří nekonečné fronty a začínají se objevovat první incidenty. Na některých místech musí být tedy přítomna policie, aby zde udržovala pořádek. Kvůli nedostatku paliva je v ohrožení především venkov, který tak přišel prakticky o spojení se světem. Malé firmy mají problém se udržet při životě, protože jejich zaměstnanci se nemají jak dostat do práce a plnit zakázky. Krize se tak prohlubuje i v tomto směru.

Je nutné si také uvědomit, že nedostatek paliva znamená prakticky omezení veškerého provozu, včetně školní dopravy, lékařské pomoci i doručovacích služeb. Nejhorší situace je podle premiérky Elisabeth Borne na severu země, která je silně závislá na zemědělství, rybolovu a průmyslu.

Na vině jsou vysoké zisky rafinérií

Jak se později ukázalo, jádrem sporů není jen rostoucí inflace či ohrožení životní úrovně zaměstnanců, ale především dvojnásobný zisk ropné společnosti. Odboráři tak požadují, aby měli podíl na vysokých ziscích ropných společností a také požadují vysoké zdanění tohoto zisku. Dohlédnout by na to podle nich měla právě vláda, která ale od toho dávala do nedávna ruce pryč. Ve čtvrtek se však rétorika ministrů změnila.

„Pokud člověk zná zisky, které společnost vydělala, a ta má pro to kapacitu, mají mít povinnost zvyšovat mzdy. Total je jednou z těchto společností,“ uvedl pro rádio RTL ministr financní Bruno Le Maire. Přidala se k němu i ministryně energetiky Agnés Pannier-Runacherová, která současně zdůraznila, že zásoby paliva zbývají zhruba na 90 dní.

TotalEnergies nejprve trvala na tom, že vyjednávání o mzdách začne v polovině listopadu, jak bylo plánováno s očekávaným průměrným zvýšením mezd o 3,5 procenta. Vedení se ale později vyjádřilo, že debaty o mzdách začnou co nejdříve, tedy za předpokladu, že se ukončí všechny stávky. První vážnější promluvy proběhly ve čtvrtek a byla uzavřena dohoda o mzdách. Situace se v klíčové rafinérii ExxonMobil zlepšila, nicméně blokáda pod záštitou odborového svazu CGT v TotalEnergies dále pokračuje na dalších pěti místech po celé zemi.

Odborový svaz CGT požaduje okamžité navýšení mezd o 10 procent, které pokryjí narůstající náklady zaměstnanců, jež se vlivem zdražování ocitli na životním minimu. Firma je však ochotna zvýšit plat až v příštím roce o 6 procent a udělit ještě letos svým zaměstnancům po celém světe mimořádný bonus ve výši jednoho platu. To se ale podle deníku France 24 odborářům nelíbí a návrh odmítají.

Vládní kroky nejsou pro odboráře řešení

Vláda ke zmírnění situace podniká neobvyklé kroky, které mohou už tak frustrovanou společnost ještě víc rozčílit. Některým zaměstnancům rafinérie totiž bylo nařízeno, aby se vrátili do práce. „Policie přišla do jejich domovů a přiměla je podepsat papír s příkazem, že přijdou do práce,“ řekl agentuře AFP představitel odborů Clement Mortier. Situace ve Francii tak není ideální a hrozí, že pokračující blokády budou brzy rozpuštěny násilím.

Podle aktuálních zpráv českého ministerstva zahraničí přetrvává v zemi nedostatek pohonných hmot. Ministerstvo tak varuje před cestou do Francie, protože by si řidiči s velkou pravděpodobnostní neměli kde natankovat. Nejvíce postižené jsou oblasti Hauts de France, Ile de France, Grand Est, Auvergne Rhône Alpes a Provence Alpes Côte d´Azur. Zatím tak nelze předpokládat, kdy blokace skončí, protože jsou vyhlášené jako časově neomezené.

Reklama

Diskuze

Toto - 17.10.2022 09:01:29
Důsledky nesmyslného prosazování a agresivního vnucování života na baterky. Ekofašisti a zelení komunisti rozpoutali neskutečnou bouři.

Porovnali jsme Natural 95 a 100 na brzdě. Víme, jak vysokooktanový benzin zvýší výkon motoru

Televizní Autosalon vyzkoušel dvě nová a dvě starší aditivovaná paliva u závodního rallyového týmu
05.10.2022 18:36
|
38
Reklama

Majitelé naftových aut tankují už o 5 korun dráž než řidiči benzinových. A bude zřejmě ještě hůř

Důvodem je enormní poptávka po topné naftě, která se jeví jako levnější alternativa k drahému plynu
02.09.2022 13:40
|
7
Reklama

Ceny jako loni. Natankovali jsme benzin za necelých 33 korun za litr, nafta stojí pod 30

Malta aktuálně nabízí nejlevnější palivo v Evropské unii. Vděčí za to dlouhodobě fixním cenám
15.08.2022 13:29
|
2

Bazarová ikona VW Passat, nebo osobitá Mazda 6? Tipy, na co si dát u těchto ojetin pozor

Passat dlouhodobě platí za etalon výdrže a spolehlivosti, Mazda 6 si zase drží sportovní image
09.02.2022 19:02
|
8

Se spolehlivostí je na tom Tesla hůř než Dacia. Model 3 jako mladá ojetina propadl

Do německého TÜV Reportu se dostalo i auto Elona Muska. Skončilo v červených číslech
12.06.2024 12:42
|
1

Do Česka se vrací levný sedan od Renaultu. Má jediný motor, ale vejde se pod půl milionu

Renault Megane GrandCoupé je k dostání ve dvou výbavových stupních Evolution a Techno
11.06.2024 16:40
|
2
Reklama

Astronauti se budou na Měsíci prohánět v Toyotě. NASA vyšle vůz na misi už za osm let

Lunar Cruiser má s původními průzkumnými vozítky pramálo společného. Od základu je jiný
07.06.2024 16:00
|
0

Hyundai i30 je třetím nejprodávanějším autem v Česku. Předehnala i všechna domácí SUV

V žebříčku registrací si polepšilo MG i SsangYong. Řada výrobců oproti loňsku ale ztrácí
07.06.2024 11:00
|
1
Reklama
Autosalon TV