Reklama
Řidičův chleba

Vánoce jsou v Česku ve znamení nehod opilých řidičů. Dva nejhorší kraje není těžké uhodnout

Problémové jsou rušné křižovatky velkých měst, především ty pražské. Tam se řeší vysoké škody
Zdroj: Tiskový servis Besip/Česká asociace pojišťoven

Stejně jako každý rok i letos budou vánoční svátky a oslavy konce roku s největší pravděpodobností ve znamení alkoholu. Ten ale samozřejmě nepatří na silnice. I přesto u nás řidiči pod vlivem často bourají, přičemž asi 40 procent takových nehod končí vážnými následky, jako jsou zranění nebo úmrtí. Podle statistik se v opilosti nejvíce bourá ve dvou českých krajích a pak hlavně na rušných křižovatkách ve městech.

Problémová Morava i Plzeňsko

Na nebezpečnost jízdy pod vlivem alkoholu upozorňují policisté a další odborníci už řadu let. Smutné je, že nehody, při kterých figurují řidiči pod vlivem alkoholu, často končí tragicky. „V České republice došlo v letech 2019 až 2021 ke 289 704 nehodám, které vyšetřovala policie. Alkohol stál za 5,1 procenty z nich (14 894 nehod). Bohužel řidiči s alkoholem v krvi nezpůsobili jen hmotné škody, ale při těchto nehodách došlo k 5579 lehkým zraněním a 669 těžkým zraněním. A bohužel u 115 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu došlo také k úmrtí,“ řekl Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Mezi nejrizikovější oblasti s nejvyšším podílem nehod pod vlivem alkoholu na celkovém počtu patří podle analýzy ČKP tradičně oblasti jihozápadní Moravy a západu Čech, zejména Plzeňsko. V okrese Plzeň-Sever došlo totiž ke každé osmé nehodě pod vlivem alkoholu. V celé České republice přitom v průměru pouze každá dvacátá nehoda vzniká vinou požití alkoholu.

Velmi rizikové jsou z tohoto pohledu i okresy Jindřichův Hradec, Klatovy, Tachov a Znojmo, kde podíl nehod pod vlivem alkoholu překračuje 10 procenty všech vyšetřovaných nehod. Smutné je, že u skoro 43 procent nehod, které se staly pod vlivem alkoholu, dojde ke zranění nebo úmrtí. Pozitivní zprávou ale je, že podíl nehod pod vlivem alkoholu v letošním roce mírně klesl.

Reklama

Křižovatky bývají náročné

Problém je v tom, že se řidič pod vlivem alkoholu či drog chová jinak než střízlivý. Méně se soustředí, má pomalejší reakce, ztrácí odhad, více riskuje a může být agresivnější. Pokud se k takovému rozpoložení přidá složitost a zmatek velké křižovatky, je na problém zaděláno.

„Není pak divu, že k příčinám takových nehod patří například jízda na červenou, nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem, nevěnování se plně řízení vozidla, nedání přednosti při přejíždění z pruhu do pruhu,“ dodává Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod.

Právě tam také najdete podrobnou mapu nehod, jejich příčin i následků. A ačkoliv jsou právě pražské křižovatky pro případné opilce za volantem největší problém, je na tom hlavní město, co se opilých nehod týče, nejlépe. Z celkového počtu 54 462 nehod tam vzniklo pod vlivem alkoholu jen 1449, což je pouze 2,7procentní podíl.

Alkohol zvyšuje škodu

Statistiky také ukazují, že průměrná výše škody při nehodách způsobených alkoholem dosahuje vyšších částek, než je tomu v případě střízlivých řidičů. Například v roce 2020 byla průměrná výše škody po nehodě s přítomností alkoholu asi 125 tisíc korun. Průměrná výše škody po nehodě bez alkoholu asi 96 tisíc.

„Místo s takto největší způsobenou škodou je v Praze na Rohanském nábřeží, kde se za poslední dva roky staly čtyři nehody, u nichž se u řidiče prokázal alkohol anebo drogy v krvi a výše celkových škod činila 750 tisíc korun,“ doplňuje Jan Chalas.

Reklama

Diskuze

Filip - 20.12.2021 12:37:44
Podívejte se na stránky internetového obchodu lunzo .cz , kde jsem ho kupoval. Mají jich tam na výběr více, ale zrovna ten za 1800 je z mého pohledu nejlepší. Pokud by jste ho nemohl dohledat, tak je to model K2598
Dominik - 15.12.2021 23:55:32
Pokud jste koupil kvalitní za 1800, tak to není zase tak hrozné. Kde jste to prosím kupoval?

Alkohol, drogy i smrtelná nehoda. O řidičák se dá rychle přijít, policie ale musí dodržet postup

Možnost zadržet řidičák má pouze státní policie. Městská si ji k tomu případně musí přivolat
02.11.2021 07:26
|
3
Reklama

Kašlat na blinkry není jen nešvar řidičů BMW. Kvůli lenosti houstne doprava a hrozí nehody

Ukazatele směru jsou základním komunikačním prostředkem na silnici. Kdy je správně použít?
16.10.2021 08:06
|
8

Skoro 600 nehod, 16 shořelých aut a čtvrt milionu rychlých řidičů. To je Blanka po šesti letech

Za šest let provozu kamery zachytily více než 250 tisíc aut, která v tunelu překročila rychlost
08.10.2021 07:34
|
0

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV