Řidičův chleba

Asistenty pro hlídání jízdního pruhu jsou rozdílných kvalit. Dobrý má Škoda, v Suzuki není nic moc

Německý autoklub ADAC vyhodnotil funkčnost u 71 modelů napříč kategoriemi
Zdroj: ADAC

Systémy udržování v jízdním pruhu se stávají čím dál častěji součástí výbav nových aut. Někteří řidiči je deaktivují podobně jako stop-start systémy, protože jim vadí průběžné korekce do volantu během jízdy, jiní si na tuto asistenci zvykli a možná na ni i hřeší a pak je tu bezesporu hodně těch, kteří pomalu ani neví, že něco takového v autě mají.

Přitom hlavní důvod, proč mají tyto systémy smysl, se bude i odpůrcům těžko vyvracet - téměř 40 % nehod je způsobeno nečekaným vyjetím z jízdního pruhu, které ve většině případů souvisí s nevěnováním se jízdě. Přesně v takových chvílích může systém udržování v jízdním pruhu posádce zachránit život. Jenže vyhodnocení dat z testů Euro NCAP, která provedl ADAC u 71 vozů z období 2018-2019, ukazuje, že zdaleka ne u všech aut jsou tyto asistenční systémy dostatečně funkční.

Na špici Tesla a Audi. I Škodovka si nevede špatně

Německý autoklub se detailně zaměřil na výsledky z testů bezpečnosti Euro NCAP, které podrobují vozy s asistentem udržování v jízdním pruhu zkouškám na testovacím polygonu. V praxi existují dva typy systémů - LKA  (Lane Keep Assist) a ELK (Emergency Lane Assist), které popisujeme v samostatném boxíku. Oba systémy jsou však testovány stejně a musí si poradit s různými situacemi, kdy například na vozovce chybí vyznačení krajnice, nebo je hůře viditelné.

Z více než sedmdesátky testovaných vozů vyšly nejlépe modely Tesla a  Audi, Konkrétně Tesla Model 3 a Tesla Model X a Audi Q3 získaly shodně nejvíce bodů za 100 % funkčnost. Po nich následuje druhá skupina devíti vozů, která uspěla z 88 %. Mezi nimi jsou i dvě škodovky - Scala a Octavia.

Naopak na opačném konci žebříčku jsou Suzuki Jimny (6 %) a Fiat Panda s Jeepem Wrangler nezískaly dle stanovených kritérií ani procento, neboť systém nenabízejí ani za příplatek.
Zdroj: ADAC

Dobrý sluha, ale zlý pán

Jízdní asistenty pro udržování v jízdním pruhu mají velký potenciál zamezit významnému počtu nehod, musí být však nastaveny a odladěny tak, aby řidiče neotravovaly a ten je potom raději nevypínal. Stejně tak přinášejí riziko z druhé strany, neboť v případě jejich přílišné dokonalosti na ně bude spoléhat čím dál více řidičů a nebudou kvůli tomu sledovat provoz. I proto si dnes systémy hlídají, zdali má řidič ruce na volantu a případně ho k tomu vyzvou.

LKA nebo ELK: rozdílné systémy

Asistenční systémy pro udržování v jízdním pruhu jsou rozdělovány dle funkčnosti na dva základní druhy.
LKA (Lane Keep Assist) - tyto systémy průběžně zasahují řidiči do řízení, a to i při menších odchylkách v jízdním pruhu. Poměrně často se u nich také objevuje akustické varování, které upozorňuje na nutné korekce volantem. Ve většině případů umí tyto systémy také v případě potřeby zasáhnout do řízení a jízdních systémů natolik, aby nedošlo k nechtěnému opuštění jízdního pruhu. 

ELK (Emergency Lane Assist) - tento typ jízdních asistentů zasahuje výrazně silněji, ale zase jen v situacích, které vůz vyhodnotí jako kritické, třeba v momentech, kdy hrozí srážka s protijedoucím vozidlem.

Povinně od roku 2022

Již za dva roky budou tyto bezpečnostní jízdní asistenty povinné ve všech nových autech, od roku 2024 pak ve všech nově přihlašovaných osobních vozech a lehkých užitkových autech do 3,5 tuny. Zatím ale není rozhodnuto, zdali budou muset tyto systémy být aktivní při každém nastartování, nebo zůstanou neaktivní poté, co byly jednou ručně vypnuty. Mělo by se také jednat o takové systémy, které rozpoznají kraj vozovky i v případech, kdy chybí bílá krajnice.
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 02.10.2020 14:45:20
Pane jo to jsou novoty.to za chvíli to auto samo dojede pro rohlíky nebo pro uhlí.vlastne za chvíli nebudou potřeba vůbec lidi na obsluhu na nic.doufam že už tady nebudu.
PICHAV - 02.10.2020 16:29:47
NEJSEM TEPLY NEMAM ASISTENTA !!!!! MAM SEXBOMBU ASISTENTKU !!!!! A JAK PRI JIZDE KOURI !!!!! OCI MHOURI A SLEDUJE !!!!! JESTLI SI NECO O ODRENINU NEKOLEDUJE !!!!!! MUSIM TO RESIT TAKTO !!!!! SUPERSPORTY JSOU TROCHU V TOMTO SPARTANSKE

Máte je v hledáčku? Tak je nechte dál stát v bazaru. Toto jsou ty nejporuchovější ojetiny podle ADAC

Německý autoklub detailně eviduje každý svůj výjezd a pravidelně sestavuje žebříček spolehlivosti
26.05.2020 20:25
|
8
Reklama

Blondýna v Passatu dokázala zdemolovat auto v tempu poklusu. Aneb když parkovací asistenty nestačí

Tohle video je důkazem, že proti řidičské neschopnosti neexistuje léků
19.05.2020 11:13
|
7

Elektromobily nejsou ani zdaleka tak ekologické, jak by si někdo přál. Potvrzuje to studie ADAC

Emise z celého životního cyklu jsou u elektroaut dramaticky vysoké. Nejlepší jsou auta na plyn
02.09.2019 09:01
|
6

Nejdražší, nejluxusnější, největší - devět modelů SUV, které stojí v garážích boháčů

Všechny patří luxusním značkám a měří přes pět metrů. Takhle vypadá luxus smetánky
21.10.2020 20:25
|
0

Nová generace Dacie Sandero a Logan proti té současné výrazně zdraží, varuje šéf české pobočky

Podstatné zvýšení výrobních nákladů představuje moderní platforma i adaptace na nové emisní normu
21.10.2020 18:46
|
10
Reklama

Bentley Bentayga bude ve středu v Autosalonu skládat reparát. A dočkáme se Sandera kombi?

Uvidíte jedno z nejlevnějších i nejdražších aut, pak nějaké mezi tím a nebude chybět ani motorka
19.10.2020 21:36
|
0

Zloději mají nový a zdánlivě nesmyslný terč. Stará auta vyrobená v devadesátých letech

Ukrást katalyzátor trvá pár minut. Vykupují se maximálně za tisíce, poškozené auto je ale na odpis
19.10.2020 14:19
|
23
Reklama
Reklama
Autosalon TV