Reklama
Řidičův chleba

Svatebčané se často dopouštějí přestupku, za který se odebírá řidičák. Policie jim to toleruje

Svatební průvod aut nemá žádnou výjimku ze silničních pravidel. Řidiči by tedy troubit neměli
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Když se z dáli začíná ozývat bouřlivé troubení aut, je každému jasné, co se děje. Blíží se svatební průvod. Nadšení řidiči ženicha, nevěsty, jejich rodin a dalších hostů dávají na srozuměnou, že dnes je ten jejich slavný den. V euforii si ale neuvědomují, že po cestě k oltáři páchají hned několik přestupků, za které jim hrozí nejen pokuty, ale dokonce odebrání řidičského průkazu.

Svatební tradice

Frenetické troubení je jednou z tradic svatebních kolon. Jenže zákon o provozu na pozemních komunikacích celkem přísně vymezuje, kdy je možné klakson, oficiálně výstražné zvukové znamení, použít. Radost z povedené svatby to přitom rozhodně není.

Řidič ho smí použít jen tehdy „je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí,“ stojí v prvním odstavci paragrafu 3. „Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla,“ dodává zákon. Jindy by správně neměl na klakson ani sáhnout.

Je tedy zřejmé, že jde o přestupek. „Řidič může dostat na místě pokutu do dvou tisíc korun nebo ve správním řízení 1500 až 2500 korun,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Tento přestupek je tedy hodnocen poměrně mírně. To ale není jediný problém, který jízda v průvodu s sebou přináší.

Nový trend? Zakrytá značka

V posledních letech se totiž začal objevovat nový svatební trend. Lidé si přes přední registrační značky nasazují štítky s nápisy „ženich“, „nevěsta“ nebo třeba „novomanželé“. Tento doplněk lze koupit v řadě svatebních obchodů. Auta na fotografiích pak vypadají lépe. A i když prodejci štítků upozorňují na to, že by je lidé v provozu neměli používat, v praxi s nimi přesto na silnice vyjíždějí. Ať už úmyslně, nebo proto, že na ně zapomenou.

V tomto případě jde o výrazně závažnější přestupek, než je troubení. „Za tento přestupek hrozí pokuta pět až deset tisíc korun a dokonce zákaz řízení na dobu šesti až dvanácti měsíců,“ upozorňuje Lukašík.

Jak je tedy možné, že svatebčané nepřicházejí hromadně o řidičské průkazy a neplatí tisíce za nadměrné užití klaksonu? Autosalon oslovil policii s dotazem, zda mají průvody výjimku ze silničních pravidel. „Svatební ani žádná jiná vozidla podobnou výjimku nemají a nelze o ni ani zažádat,“ odpověděl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Policisté jsou „benevolentní“

Jde tedy spíš o to, že úřady jsou ke svatbám shovívavé. „Aby se jednalo o přestupek, musí být naplněny jak materiální, tak i formální znaky, například společenská nebezpečnost. A proto předpokládáme, že by se v tomto případě nakonec o přestupek nejednalo. To ale musí vždy posoudit policista na místě,“ upozornil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík.

Policie nemá důvod k tomu, aby přestupky svatebčanů tolerovala. Ale i ona k nim přistupuje mírně. „Vždy záleží na tom, jak situaci vyhodnotí každý konkrétní policista, žádný metodický pokyn neexistuje a není ze zákona možné policistům nařizovat minimální výše pokut, jaké mají ukládat. V obecné rovině lze konstatovat, že policisté jsou ke svatebním průvodům benevolentní,“ dodal policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Dá se tedy očekávat, že pokud se jako řidiči zúčastníte svatebního průvodu, policejní hlídka nad případným přestupkem spíš přimhouří oči, nebo vás kontrolovat vůbec nebude. Je dobré si však uvědomit, že před koronavirem sňatek uzavřelo ročně skoro 55 tisíc párů. A tak jakkoliv je pro vás svatební den výjimečný, pro lidi žijící na trase k radnici či do kostela, jde zejména v letních měsících o každodenní realitu. Slušností by tedy mělo být alespoň v obci sundat ruku z klaksonu.
Reklama

Diskuze

Milan Koubek - 30.08.2021 20:42:51
Jezdime svatby prodlouzenym Rolls Roycem a ja i moji ridici jsme celkem casto zadani abychom troubili beznym i Italskym klaksonem. Ja ale svym ridicum primo v podminkach zakazuji troubit vic nez je ze zakona nutne. Zbytecne otravujeme atmosferu
Jan - 29.08.2021 15:18:09
Klidne oflastrovat..ja bych to udelal....bez debat

Policie začíná jezdit vozy Škoda Kodiaq. Dostala je za ceny, které by byly pro běžné smrtelníky snem

Cena za jeden Kodiaq 2.0 TSI DSG 4x4 Ambition vychází i s policejní přestavbou na 734 tisíc s daní
23.07.2021 10:47
|
29
Reklama

Prázdninové radosti: Kvůli četným uzavírkám je lepší raději vůbec nejezdit do Prahy, apeluje Policie

Nejhorší situace je na Jižní spojce v oblasti Štěrbohol. Problémy mají osobní auta i kamiony
13.07.2021 18:37
|
3

Drsná německá policie. Řidiče natáčející nehody vytahuje z auta a ukazuje jim mrtvoly

K tomu všemu přidá důkladnou promluvu do duše a rovnou i tučnou pokutu
29.06.2021 16:45
|
3

Box na kouli může být lepší než klasická rakev. Otestovali jsme Thule Acros na dlouhé cestě

Kufr pojme až 300 litrů zavazadel a u některých aut vůbec nepřekáží. Kvůli ceně ale není pro každého
23.03.2023 16:40
|
7

Stejný základ, jiný přístup. Otestovali jsme povedenou Kiu Niro jako klasický i plug-in hybrid

Obě verze mají stejný základ, jedna ale ujede až 60 km pouze na elektřinu
22.03.2023 13:30
|
2
Reklama

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
22.03.2023 07:30
|
20

Ford ukázal nové elektrické SUV. Explorer bude v Česku stát lehce přes milion korun

Na technické údaje je zatím automobilka skoupá. O dojezdu nehovoří, slibuje ale rychlé nabíjení
21.03.2023 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV