Reklama
Řidičův chleba

Smrtelných nehod cyklistů je letos více než dříve. Šanci na zlepšení označili za „necyklistickou“

Za nehody si cyklisté často mohou sami, velkou roli hraje také alkohol
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Už počátkem června bylo jasné, že letošní rok se z pohledu nehod cyklistů nevyvíjí dobře. Za první čtvrtletí zemřelo při nehodách osmnáct cyklistů a jak informoval web České televize, v prvním pololetí to je celkově už 23 úmrtí. Jedná se o nejhorší číslo za posledních sedm let. Paradoxem je, že nedávno řešila česká vláda opatření, které by mohlo situaci zlepšit, jenže místo toho návrh na povinné nošení přilby shodila ze stolu. 

Jezdit s přilbou na venkově? Nepředstavitelné

Jak uvádí web České televize s odkazem na data poskytnutá policejním prezidiem, od ledna do konce června bylo zaznamenáno 1759 nehod s účastí cyklisty. Ve 23 případech došlo k úmrtí, u dalších 108 případů je evidováno těžké zranění. Podle policie jsou důvodem nárůstu nehod teplé zimy, díky kterým se z jízdy na kole stává celoroční sport. Svůj podíl má i rostoucí prodej elektrokol. Ta umožňují pohodlnou jízdu na delší trasy i fyzicky méně zdatným jedincům. 

Paradoxem je, že v kontextu celé této nepříznivé situace se stále řeší především řidiči motorových vozidel, zatímco požadavky na cyklisty jsou zanedbatelné. V rámci nedávného projednávání změn zákona o provozu na pozemních komunikacích se objevil i návrh, podle kterého by cyklisté museli povinně nosit helmu bez ohledu na věk. V současnosti se to týká pouze osob mladší osmnácti let.

Změna nakonec neprošla. „Přilbu doporučujeme. Na rozdíl od dětí, u nichž užívání stanoví zákon, si dospělí dokážou plně uvědomit význam užívání takovéto ochrany hlavy a dohlédnout možné důsledky toho, když přilba při pádu chybí,“ cituje web Novinky.cz mluvčího MDČR Františka Jemelku. Jiní poslanci argumentovali podle stejného zdroje například tím, že si plošné opatření nedovedou představit například na venkově a zároveň že by to mohlo lidi odradit od používání jízdních kol pro běžnou dopravu, čímž by se rozvoj tohoto druhu dopravy zpomalil. Během samotného hlasování byla tato iniciativa označena za „necyklistickou“ a navzdory alarmujícím číslům návrh neprošel. 

Hlavní problém: Samonehody a alkohol

Ze statistik dlouhodobě vyplývá, že problémem pro cyklisty nejsou automobily, ale cyklisté samotní. Ukazují to například data za rok 2022. „V případě cyklistů se v 57 % případů usmrcení jednalo o havárii, tzv. samonehodu, kdy byl účastníkem dopravní nehody pouze daný cyklista,“ tvrdí Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu a dále dodává: „Nejčastěji se jednalo o nesprávný způsob jízdy, tzn. cyklista nezvládl řízení nemotorového vozidla – jízdního kola. Za nešvary u cyklistů lze označit požívání alkoholických nápojů. V případě dopravních nehod jsou cyklisté kategorií, u které je podíl pozitivního testování na alkohol nejvyšší ze všech.“

Z pohledu závažnosti nehod zranitelných účastníků, jak je hodnotí Generali Česká pojišťovna, je na tom v celé ČR nejhůře Zlín, následují České Budějovice a Ústí nad Labem. Praha je podle této metodiky na sedmém ze třinácti míst a vůbec nejlépe je na tom Hradec Králové, kde je jízda na kole velmi populární. Jako důvod „hradeckého paradoxu“ je uváděna rozvinutá infrastruktura i vhodný rovinatý terén. Tento index ale v případě zranitelných účastníků zahrnuje kromě cyklistů také chodce a motocyklisty.  
Reklama

Diskuze

Jirka - 14.07.2023 13:29:30
Jak přibývá cyklistů, tak bude samořejmě přibývá i nehod. Nové zákony nic nevyřeší. Bohužel mnoho lidí chce nová a nová pravidla (zákony), a zbavit se tak odpovědnosti sama za sebe
Radkus - 14.07.2023 11:52:36
Tady se zodpovědnost za bezpečnost a zdraví cyklistů převádí na řidiče aut. Ono je totiž mnohem jednodušší je pak šikanovat. U cyklistů to je o dost složitější.

Hlavním zabijákem chodců a cyklistů v Praze nejsou auta, ale oni sami. Dokazují to policejní data

Hnutí za 30 km/h by se mělo místo šikany řidičů zaměřit na chodce, mobil, sluchátka a tramvaje
30.06.2023 07:05
|
33
Reklama

Povinný odstup 1,5 m zatím nezabral. Letos na českých silnicích prudce stoupla úmrtnost cyklistů

Za čtyři měsíce letošního roku zemřelo při nehodách 18 cyklistů
07.06.2023 11:30
|
7
Reklama

Ignorování všech předpisů i vybržďování aut. Video ukazuje otřesné chování českých cyklistů

Někteří lidé na kolech riskují své životy opravdu bizarním způsobem. Zatahují do toho i děti
02.06.2023 07:28
|
22

Odteď pozná cyklisty. Hyundai i20 prošel faceliftem, přinesl nový vzhled i výbavu

Konkurent Škody Fabia vsadil na ostřejší design i zajímavé barevné provedení
10.05.2023 17:30
|
2

Lékem na špatnou náladu může být třeba i jízda ve sportovním elektromobilu

Takový je alespoň výsledek norského testu, kde řidiči se sklonem k depresi řídili Hyundai Ioniq 5 N
19.04.2024 18:00
|
0

Řidiči, pozor na rychlost. Policie hromadně vyráží měřit. Bezpečnost to samozřejmě nezlepší

Akce s názvem Speed Marathon 2024 proběhne zítra, tedy v pátek 19. dubna
18.04.2024 16:13
|
0
Reklama

Brno představuje pro účastníky silničního provozu největší riziko vážných a smrtelných nehod v ČR

Ze všech tuzemských krajských měst je na tom naopak nejlépe Hradec Králové
12.04.2024 07:30
|
1

Dojíždění zimáků místo letních pneumatik není dobrý nápad. Ačkoliv to dělá každý pátý Čech

Důvody jsou obecně dobře známé, ale určitě neuškodí si je právě teď zopakovat
01.04.2024 18:57
|
6
Reklama
Autosalon TV