Reklama
Řidičův chleba

Povinný odstup 1,5 m zatím nezabral. Letos na českých silnicích prudce stoupla úmrtnost cyklistů

Za čtyři měsíce letošního roku zemřelo při nehodách 18 cyklistů
Zdroj: Daimler

Zdá se, že povinný odstup auta 1,5 metru při předjíždění cyklistů na silnicích kýžený efekt nepřinesl. Platí od loňského ledna. Jenže počet smrtelných nehod cyklistů přibývá. Čísla za první čtvrtletí letošního roku jsou podle BESIPu alarmující. Při 713 nehodách na silnicích zemřelo 18 cyklistů.

Téměř dvojnásobný nárůst smrtelných nehod

Rozhodně není obvyklé, aby statistky ještě před zahájením hlavní cyklistické sezóny evidovaly tolik obětí mezi cyklisty. K osmnácti obětem musíme připočítat i třicítku těžce zraněných.

„Ročně na našich silnicích zemře okolo 40 cyklistů. Letos evidujeme za první čtvrtletí, kdy hlavní sezóna ještě pořádně nezačala, už 18 obětí. Je důležité, aby cyklisté dávali správně přednost v křižovatkách, byli dobře vidět a nosili přilby. Řidiči aut na druhé straně mají zpomalit v místech, kde se cyklisté pohybují, pozorně sledovat v provozu i menší jednostopá vozidla a dodržovat bezpečný boční odstup od cyklisty,“ upozorňuje vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Největším rizikem jsou křižovatky

Typickým účastníkem smrtelné dopravní nehody s účastí cyklisty je člověk ve věku nad 55 let. Nejčastějším typem nehod je potom srážka cyklisty s autem. U nich viníkem bývá z 58 % řidič vozidla a z 38 % cyklista. Zbylá procenta jdou za nehodami, u kterých nešlo jednoznačně určit viníka. Neobvyklé nejsou ale také nehody, při kterých cyklista havaruje sám, když nezvládne řízení kola a narazí do pevné překážky. Tvoří 40 % všech dopravních nehod s účastí cyklistů.

Nejčastěji dochází ke kolizím na křižovatkách, kdy jeden z účastníků nehody nedá přednost tomu druhému. Ve městech při nižších rychlostech končí tyto střety většinou lehkým zraněním. Naopak mimo města a obce, kde ke srážce dochází ve vyšších rychlostech, jde mnohem častěji o nehody s těžkým až smrtelným zraněním cyklisty.

Ohleduplnost je základ

Každý cyklista může ke své bezpečnosti výrazně přispět tím, že bude oblečen do kontrastního barevného oblečení s reflexními prvky a na kole bude mít odrazky a osvětlení. To by měl používat i ve dne nejen při snížené viditelnosti.

„Cyklistů v silničním provozu přibývá, ať už jde o sport či dopravu po městě. Aktivní pohyb na kole je pozitivním trendem, vyžaduje ale od motoristů i cyklistů samotných vzájemnou ohleduplnost a dodržování pravidel. Bez ohledu na přednost v jízdě jednotlivých účastníků je proto vždy zásadní navázat oční kontakt s druhým účastníkem, aby bylo jisté, že se vzájemně vidí a ví o sobě,“ připomíná Tomáš Neřold z BESIPu.

Obě skupiny by si měli dobře uvědomit, že srážka cyklisty s autem je nerovným „bojem“ mezi plechy a deformačními zónami vozu a nechráněným (s výjimkou přilby) člověkem na vratkém kole. První skupina by mimo jiné při předjíždění cyklisty měla počkat, až v protisměru nic nepojede a nesnažit se nebezpečně protáhnout ve svém pruhu okolo pomalejšího kola. A ta druhá by neměla riskovat při nebezpečných manévrech, se kterými řidiči aut nepočítají. Ostatně prohlédnout si je můžete v tomto článku. Jezdci na kolech se tam chovají doslova jako sebevrazi.

Reklama

Diskuze

Jenda K - 14.06.2023 07:08:53
Jsem i cyklista,tzn respekt.. Jsou v obci tak úzké cesty, že se tam auta míjí jen na občasných rozšířených úsecích. Co myslíš že udělala cyklo rodinka "s dítětem", která zrovna měla na své straně onen rozšířený pruh pro počkání. NO JELA MI NAPROTI!!
Doyl - 12.06.2023 15:53:40
Jezdím s přilbou, reflexni žlutozelenou blikám na předu i na zadu i ve dne a i přesto už mne tento rok 2x přehlídli na křižovatce, kam přijíždí z vedlejší, ještě že mám kvalitní kotoučové brzdy. Naopak proč nemusí používat cyklistů, stezku která je bedle

Člověk na jednokolce může být klidně opilý. Není sice chodec, ale cyklista také ne

Po chodníku se smí jezdit maximálně rychlostí chůze, ta však není přesně daná zákonem
20.11.2022 18:33
|
5
Reklama

Cyklisty na cestách zabíjí fenomén vlastních nehod. Při střetu s autem je ale obvykle na vině řidič

Nejčastější příčinou střetu cyklisty a motoristy je nedání přednosti v jízdě, upozorňuje BESIP
10.10.2022 07:25
|
8

Efektivní udávání řidičů cyklisty může pokračovat. Změna odstupu při předjíždění cyklistů se nekoná

Ministerstvo dopravy navrhovalo zrušení povinnosti dodržení 1,5 m při rychlosti pod 30 km/h
01.09.2022 13:38
|
37

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
5

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1
Reklama
Autosalon TV