Reklama
Řidičův chleba

Školní rok je zpět a policie není spokojená s chováním řidičů. Dopravní akce proto chystá i na září

Se školáky přibývá na silnicích i aut. Řidiči by si tak měli dávat pozor nejen na rychlost
Zdroj: Tiskový servis Městská policie Praha

Konec prázdnin je tady a žáci se vrací do školních lavic. Řidiči se tak budou muset přizpůsobit jízdou obvyklému režimu. Dávat si pozor u škol, ale také opatrněji jezdit po silnicích. Na mnoha místech se budou vyskytovat policisté dohlížející na plynulost a bezpečnost dopravy. Se zářím se objeví i větší množství automobilů, což může znamenat potenciálně vyšší procento nehodovosti. Upozorňuje na to nezisková organizace Tým silniční bezpečnosti.

Nepředvídatelné děti

Netřeba řidičům připomínat, že zejména první zářijové dny by měli dát nohu z plynu u škol a školek. Stejně tak na přechodech pro chodce, které ale v mnoha případech budou hlídat strážníci. Policie zároveň apeluje na rodiče, aby své děti edukovali o pravidlech bezpečného pohybu cestou do a ze školy a zejména je vybavili reflexními prvky, které se nejvíce budou hodit na podzim.

„Nebezpečná je právě dětská nepředvídatelnost. Bez rozmyšlení vběhnou pod jedoucí auto, když uvidí spolužáky nebo na poslední chvíli dobíhají do školy či na zastávku. Mnohdy nejsou schopny domyslet následky svého neuváženého chování, nedokážou předvídat dopravní situaci, neumějí vyhodnotit rychlost přijíždějícího vozidla,“ upozorňuje Markéta Novotná, metodička dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Častější kontroly během září

Tradiční celorepubliková bezpečnostní akce, která proběhla poslední prázdninový víkend, odhalila několik set hříšníků, kteří porušovali rychlost i bezpečnost silničního provozu. Například v Plzeňském kraji zjištěno 335 přestupků z 1354 kontrolovaných vozidel. „Nejčastějším přestupkem bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti, stanové rychlostní limity nedodrželo 113 řidičů. Vozidlo, které mělo nevyhovující technický stav, užilo k jízdě 51 řidičů, 14 řidičů za jízdy drželo mobilní telefon. Dále policisté odhalili 48 řidičů, kteří jeli po dálnici, aniž by měli platnou dálniční známku,“ uvedla mluvčí policie z územního odboru Tachov Ivana Vršecká.  

Podobná situace se odehrála i v dalších krajích České republiky. „Dohromady policisté zjistili 861 dopravních přestupků, kdy 793 z nich vyřídili na místě pokutou a to v celkové výši 389 200 korun. Zbylé oznámili k projednání správnímu orgánu,“ řekl mluvčí policie Středočeského kraje Pavel Truxa.

Policie chce v kontrolách a dopravních akcích během září preventivně pokračovat. „Policisté v rámci víkendové dopravní dopravně bezpečnostní a preventivní akce zaznamenali téměř šest tisíc prohřešků. Cílem těchto akcí je především zvýšit bezpečnost a plynulost na našich silnicích a snížit nehodovost, “ vysvětluje policejní mluvčí Hana Rubášová.

Nebezpečí u krajnice

Odvoz školáka může skončit nepříjemnostmi. Řada rodičů má totiž tendence ratolesti vozit až před práh školy a to i v případě starších dětí. Takových rodičů se může před školou nahromadit v jednu chvíli hned několik, čímž mohou způsobit i nepříjemné dopravní situace. A ty pak někdy končí špatně. To třeba když rodič, který nemůže kvůli jinému motoristovi zastavit u krajnice, může své dítě poslat přes silnici. Zde existuje šance, že ho jiný spěchající motorista do práce snadno přehlédne a srazí. A tak některé školy například v Praze každoročně žádají rodiče, kteří bydlí poblíž, aby své děti doprovázeli do školy raději pešky.
Reklama

Diskuze

karel - 30.09.2022 00:30:30
A kdo je spokojený s chováním těch policajtu? počakt zapremíšlím ......... nikdo
Lolík - 05.09.2022 14:18:59
Mě ty haranti ukazujou palce nahoru když se kolem jejich školy proženu stopade na trojku s 3.5L bez kaťáku. Nevim co se do toho ty policajti melou, bez jejich přítomnosti jsou všichni spokojený.

Srážka se zvěří je častou dopravní nehodou. Dokazování bez policie bývá zpravidla složité

Autokamery slouží jako důkaz, avšak vždy je nutné ke srážce se zvěří přivolat i policii
05.08.2022 15:18
|
6
Reklama

Za propadlou STK policie trestá mírně. Při nehodě jde ale o problém, který může řidiče zruinovat

Zapomněli jste nebo se STK vyhýbáte záměrně? V obou případech si koledujete o nepříjemnosti
14.06.2022 13:11
|
3

V Brně policie zastavila dvě malé děti za volantem žlutého lamborghini. Tvrdily, že s ním umí jet až 300 km/h

Školáci omylem vjeli s elektrickým autíčkem na rušnou Starou dálnici. Jejich rodičům teď hrozí trest
06.06.2022 15:05
|
8

Letní daňová úleva na benzin skončila. Ceny u čerpacích stanic znovu míří ke 40 korunám za litr

I nejlevnější pumpy po víkendu už zase zdražují. Nafta však bude mít od státu dál slevu
03.10.2022 19:15
|
2

Chorobní neplatiči alimentů mohou přijít o možnost řídit. Netýká se to ale všech řidičů

Výjimky jsou dané zákonem. Existují ale i jiné možnosti včetně krajního odnětí svobody
26.09.2022 13:25
|
2
Reklama

Rozčílený muž poškrábal klíčem auta, která stála na jeho oblíbeném místě. Dostal přísnou pokutu

Policii se podle kamerových záznamů podařilo vypátrat viníka. Ten následně zamířil k soudu
26.09.2022 07:39
|
9

Úsporné ojetiny se spotřebou do 3,5 litru na 100 km existují. V bazarech jich je překvapivě hodně

Nynější ekonomická situace velí šetřit. Se spotřebou 3 litry na sto kilometrů to jde snadno
22.09.2022 07:36
|
5
Reklama
Autosalon TV