Reklama
Řidičův chleba

Sen obecního rozpočtu je tu: Umělá inteligence rozdá pokuty za řadu přestupků a spočítá lidi v autě

Univerzální kamera ohlídá kromě jiného také propadlou technickou a nezaplacené povinné ručení
Zdroj: Tiskový servis RedSpeed

Umělá inteligence se v posledních měsících dostala do popředí zejména díky generování realistických obrázků a poskytování odpovědí na nejrůznější otázky. Tuto technologii už využívají také ve svých vozech některé automobilky. Vše směřuje k většímu pohodlí. Jenže umělá inteligence může velmi dobře fungovat i v oblastech, které se asi spoustě lidí příliš líbit nebudou. Jednou takovou je dohled nad silničním provozem. Systém od společnosti RedSpeed International totiž slibuje univerzální řešení, které bude automaticky rozdávat pokuty za všemožné přestupky od překročení rychlosti po nezapnuté pásy. A jako bonus přidá i další funkce. 

Když „velký bratr“ rozdává pokuty

Systém se jmenuje Sentio a před nedávnem o něm psala řada britských médií poté, co magazín The Sun přinesl zprávu o tom, že v rámci testovacího provozu byla první takováto multifunkční kamera umístěna do Londýna. O této novice informuje na svých stránkách také britská společnost RAC, která se zaměřuje na asistenční služby a pojištění. Schopnosti nastupujícího systému jsou až děsivé.  

Umělá inteligence totiž dokáže prostřednictvím kamer rozpoznávat všechno možné. Jízdou na červenou nebo překročením povolené rychlosti to pouze začíná. Podle společnosti RedSpeed Sentio umí rozpoznat i to, že řidič drží v ruce telefon, že jede přes přejezd na červenou, nebo dokonce umí rozpoznat počet lidí cestujících v automobilu. Systém navíc může být propojený s dalšími databázemi, takže po průjezdu vašeho auta umělá inteligence okamžitě vyhodnotí, zda náhodou nemáte propadlou technickou nebo zda je zaplacené povinné ručení. Podle výrobce může Sentio díky umělé inteligenci hlídat téměř cokoliv. 

A právě to se nelíbí kritikům. Podle nich se systém fakticky dívá lidem do automobilů a díky schopnostem umělé inteligence může efektivně sledovat, co tam lidé dělají nebo dokonce i to, která konkrétní osoba auto řídí. „Je zřejmé, že plané ujišťování motoristické veřejnosti o tom, že rychlostní radary jsou používány výhradně k prevenci nehod, bylo vždy naprostým podvodem. Cílem je ve skutečnosti maximalizovat jejich potenciál generovat příjmy,“ cituje na svých stránkách společnost RAC Briana Gregory z Aliance britských řidičů. 

„Řidiči, kteří dodržují rychlostní limity a zákony, se nemají čeho obávat bez ohledu na to, jaké kamery jsou využívány. Je také třeba mít na paměti, že na rozdíl od jiných zemí musí být všechny kamery natřeny žlutou barvou, takže jsou pro řidiče dobře viditelné,“ říká tiskový mluvčí společnosti RAC Simon Williams. 

Systém Sentio byl instalován na silnici A23 v městské části Lambeth. Kamera má k dispozici vlastní solární panel, při pořizování záznamů nepoužívá blesk, funguje i v noci a najednou může sledovat až šest jízdních pruhů. 
Reklama

Diskuze

Cyril - 16.06.2023 19:59:06
Tak co budeme dělat? Agresivita bláznů ze všech stran. Ať už je to násilné vnucování BEV, životního stylu, akceptování nesmyslných druhů "pohlaví" , nu a teď už i kompletní sledování každého pohybu. Svět se opravdu řítí do řiti !!!
PICHAV - 16.06.2023 15:58:01
AI BUDE STALE CHYTREJSI !!!! VY VSECHNY TUPE OVCE STALE TUPEJSI !!!! NUZKY SE ROZEVIRAJI A BUDOU OSTREJSI !!!! NOVE GENERACE JSOU STALE DRZEJSI !!!! SVET SE TOCI STEJNE ALE JE RYCHLEJSI A RYCHLEJSI !!!! TO JE VYHOJ !!! VSE SE VYVINE VYHOJI A VYHYNE !! HOJ

Tam, kde nebyla žádná rychlostní kamera, jich teď přibyde 279. Budou kontrolovat i jiné přestupky

Stát chce nákupem nových kamer snížit nehodovost a uvolnit policejní kapacity na plnění jiných úkolů
21.04.2023 07:25
|
12
Reklama

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
17.03.2023 07:27
|
59
Reklama

Integrovaná selfie kamera i TikTok. Chystaný Mercedes E se chce co nejvíc přiblížit smartphonům

Podle neoficiálních informací by mělo být auto vybaveno i romantickým režimem na první rande
23.02.2023 11:25
|
4

V Praze je unikátní kamera, která hlídá další častý přestupek řidičů. Oklamat ji bude téměř nemožné

Evropská ulice je obsypaná nejen rychlostními kamerami, ale i kamerami hlídajícími jízdu v buspruhu
22.11.2022 07:26
|
38

Někdy přednost zprava neplatí, i když není křižovatka označená. Řidiči na to zapomínají

Nabízí se otázka, jak je to u nově zavedené sdílené zóny
27.02.2024 07:57
|
8

Japonský Enyaq má parádní design a cool kabinu, v zásadních ohledech ale Nissan Ariya ztrácí

Nissan Ariya přišel na trh relativně nedávno, už by ale potřeboval facelift
26.02.2024 18:37
|
0
Reklama

Komentář: Policisté se chlubí, že měří v neděli dopoledne rovný úsek schováni za cedulí. Gratulujeme

Mohla by se policie už konečně naučit, co je rychlost nepřiměřená a co rychlost nepovolená?
25.02.2024 09:34
|
180

Dacia Spring prodělala velký facelift. Má dva kufry, vypadá lépe a může z ní být powerbanka

Výrazná modernizace kromě jiného konečně přinesla také nastavitelný volant
21.02.2024 09:30
|
0
Reklama
Autosalon TV