Reklama
Řidičův chleba

První sníh řidiče vždycky překvapí. Odborník radí, na co si dát pozor, než vyrazíte na silnici

V průběhu zimy je důležité nejen jezdit pomaleji, ale také věnovat čas odklidu sněhu z auta
Zdroj: Tiskový servis Toyota

O víkendu Česku zasypal sníh. Řidiči si už tedy po letní pauze vyzkoušeli ranní odklízení sněhu i nejrůznější komplikace v dopravě. Někteří z nich však stále nemají přezuté pneumatiky. Jak bezpečně řídit v zimním období a na co si dávat pozor, řekl Autosalonu Jan Pechout, expert na silniční bezpečnost.

Bílá tma potrápí i zkušené jezdce

„Jak začne sněžit, tak se paradoxně stane víc menších nehod než v průběhu celé zimy, protože řidiči jsou furt zvyklí jezdit rychle a nepřizpůsobují jízdu počasí,“ řekl Pechout a dodal: „Je to stejné jako v létě, když je dlouho sucho a z ničeho nic začne pršet, opět jsou řidiči překvapeni a neumí na situaci včas zareagovat.“

Hlídat si aktuální předpověď je v období zimy celkem žádoucí. Počasí se může velmi rychle měnit. „Problém mají pak ti, kteří čekají s přezutím pneumatik a ranní mrazík je zaskočí, je třeba si uvědomit, že na sněhu je 5x delší brzdná dráha a na ledě je to až desetinásobně,“ uvedl Pechout. Motorista v autě na „letňácích“ nemá například jak ubrzdit situaci, kdy mu při ranních mrazících vběhne pod kola chodec, který navíc nebyl označen reflexními prvky.

Neméně nebezpečnou záležitostí je i bílá tma. Ta dokáže zaskočit, ne však ty, kteří se předem podívají na předpověď počasí nebo sledují během jízdy celé okolí, nikoli jen jízdní pruh před s sebou. „Ideální je za sněhové bouře vůbec nevyjíždět,“ upozornil Pechout. Když už se tak ale stane, je nutné reagovat hned, ale ne zbrkle. „Rozsvítit co se dá, tedy i přední mlhovky, pokud jimi auto disponuje a jet hodně pomalu,“ uvedl Pechout. „Mám tím namysli, že když vidím na 20 metrů před sebe, musím jet takovou rychlostí, abych na těch 20 metrů byl schopný zabrzdit.“

Sníh pryč ze střechy a do auta raději bez kabátu

„Absolutní nutností je mít očištěné auto. Ne takový ten tankový průhled vepředu, ale skutečně všechna skla, zpětná zrcátka, světla a odklidit sníh z kapoty, prostě si o těch 15 minut přivstaňte,“ upozornil Pechout.

Největší nebezpečí je na střeše. Jakmile se totiž auto zahřeje, může sníh při jízdě buď sjet na čelní sklo, takže několik vteřin nevidíte nic, nebo odlétnout a ztížit jízdu řidiči za vámi. Kdo by se s tím tedy nechtěl ráno zdržovat, může rychle přijít k pokutě nebo se dostat do dopravní nehody. Navíc třeba kvůli zasněžené registrační značce hrozí i ztráta řidičáku.

„Denně potkávám řidiče, kteří jsou v autě oblečení. Vždy si před startem jízdy sundejte bundu nebo kabát, abyste měli co nejbližší kontakt s autem, protože řidič přes záda může poznat už v počátku, že se blíží například do smyku, zatímco člověk oblečený v péřovce to pozná až když se do něj dostane,“ uvedl odborník. 

Řadě událostem během zimy lze předcházet, stačí se řídit pár jednoduchými pravidly. „To nejzákladnější je, aby lidé měli čisté auto, přizpůsobili rychlost, jezdili bezpečně a předvídavě, a především si udržovali bezpečný odstup od ostatních (v zimě při ztížených podmínkách alespoň čtyři sekundy),“ poradil expert na bezpečnost na silnicích.
Reklama

Diskuze

Kar-el - 05.12.2023 09:05:38
Vše je správně napsáno. Ještě bych přidal - nechte na první sníh auto doma - než se to vymlátí.
Fr_von_Dr - 29.11.2023 13:40:52
Společnost se vyvíjí. Odborník musí radit jak být ohleduplný k druhým a používat mozek. A hned včera cestou domů vedle mne zastavil mladý vousatý muž s brýlemi a holou hlavou v Superbu s očistěným pouze předním sklem. Střecha, kapota, boční okna zasnežená

Led, sníh, hory i lesní cesta. Nezkoušeli jsme ovšem offroad, ale Rolls-Royce Phantom

Tohle auto se řídí jako jachta. Jeho V12 ale pohání jen zadní kola. Poradí si s výletem do Tater?
18.03.2022 13:36
|
0
Reklama

Lyžaři, namaž skluznice! Turecko nabízí pět ski areálů, co zaručují sníh po celou sezónu

Turecká lyžařská střediska leží mezi 2000 - 3400 m n.m. a mají díky tomu velké šance na dost sněhu
29.12.2020 08:44
|
0

Škoda v prvním čtvrtletí letošního roku slušně vydělala. Koronavirové pandemií navzdory

Od začátku roku dodala mladoboleslavská automobilka zákazníkům na celém světě 232 900 vozů
06.05.2020 20:32
|
0

Je rok 2024 a lidé stále vyhazují pneumatiky k popelnicím. Přitom kamery jsou všude

Pokud se najde viník, může ho jeho pohodlnost stát i několik desítek až stovek tisíc korun.
01.03.2024 11:52
|
2

Uzavřený sjezd a hrozící kolaps dopravy. Za pár dní se znovu začne opravovat Barrandovský most

Součástí další etap stavby bude kompletní uzavření už opravené rampy do Strakonické ulice
28.02.2024 13:42
|
1
Reklama

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3
Reklama
Autosalon TV