Reklama
Řidičův chleba

Provoz elektrického auta může vyjít dvakrát dráž než u benzinového. Stačí rychle dobíjet

Nabíjení na stanicích Ionity může udělat díru do peněženky. Kilometr vyjde i na téměř 5 Kč
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Když jezdíte vozem na benzin nebo naftu, nejspíše moc dobře víte, kolik přibližně zaplatíte za palivo. Částka se samozřejmě mění na základě odlišných cen benzinu a nafty u jednotlivých "čerpaček" a rozdílné spotřeby automobilu vyplývající ze změny stylu jízdy. Rozdíly ale většinou nebývají dramatické. O dost složitější to však mají majitelé elektromobilů, které nemusí jeden kilometr stát vůbec nic, nebo je naopak může stát majlant. O tom jsme se přesvědčili na vlastní kůži.

Za hodně peněz málo elektřiny

Nedávno jsme se s čistě elektrickým vozem Hyundai Ioniq 5 vydali na nákupy do Rakouska, konkrétně do Vídně a jejího okolí. Celou trasu jsme pochopitelně pečlivě naplánovali, aby nedošlo k žádným komplikacím. Jenže znáte to, nikdo není dokonalý, a tak se i do naší perfektně přichystané cesty vloudila chybička. No, chybička, byla to spíše fatální chyba. Byť jsme si nabíjení předem rozvrhli, zapomněli jsme na to, že máme "dobíjecí" čipy pouze od českých dodavatelů. Ty byly v zahraničí k ničemu.

Do Vídně jsme dorazili s dojezdem nějakých 90 kilometrů a bylo tedy jasné, že někde po cestě v Rakousku budeme muset nabít, jinak zpět do Česka nedojedeme. V okolí jsme našli spousty nabíjecích stanic, jenže všechny bylo možné aktivovat pouze příslušným čipem. Hledali jsme tedy ty bezplatné, jenomže bez úspěchu. Poslední možností proto bylo jednorázové dobití u ultrarychlé dobíjecí stanice Ionity, která je od Vídně vzdálená opravdu jen kousek. Nikdy před tím jsme tento způsob nezkoušeli, takže jsme měli jisté obavy.

Naštěstí vše probíhalo hladce. Stačilo se zaregistrovat v aplikaci, zadat údaje z platební karty a načíst QR kód na konkrétním stojanu. Všechno super! Až do chvíle, než jsme si všimli ceny za 1 kWh. Ta totiž činila 0,79 eur, což je v přepočtu dle aktuálního kurzu 19,734 Kč. Bohužel jsme ale byli v takové situaci, že tohle nabití pro nás bylo otázkou návratů domů. Rozhodli jsme se tedy dobít alespoň tolik energie, abychom se dostali k první nabíjecí stanici na českých hranicích.

Dražší než benzin

Utěšovalo nás alespoň to, že se zde zdržíme jen krátce. Hyundai Ioniq 5 totiž umožňuje nabíjení výkonem až 220 kW, přičemž stojany společnosti Ionity zvládnou až 350 kW. A ano, námi požadovaných 40 kWh jsme dobili opravdu téměř okamžitě. Jen pohled do online bankovnictví trochu zabolel, z karty se nám totiž odečetlo 31,6 eur, respektive 787 Kč. To znamená, že jeden kilometr nás pak při zpáteční cestě vyšel na 4,64 Kč.

Nabíjení v sítích Ionity ale není v Rakousku zdaleka nejdražší. Například u nás stojí 1 kWh dokonce 21 korun. Výše částky se totiž ještě odvíjí od místních daní. Kompletní přehled cen za dobíjení výkonem až 350 kW podle jednotlivých evropských zemí naleznete v tabulce pod tímto textem.

Ceny za jednorázové nabití v sítích Ionity

Země High Power Charging - až 350 kW
Rakousko 0,79 EUR / kWh
Belgie 0,79 EUR / kWh
Chorvatsko 5,60 HRK / kWh
Česká republika 21,00 Kč / kWh
Dánsko 6,20 DKK / kWh
Estonsko 0,79 EUR / kWh
Finsko 0,79 EUR / kWh
Francie 0,79 EUR / kWh
Německo 0,79 EUR / kWh
Maďarsko 280 HUF / kWh
Irsko 0,73 EUR / kWh
Itálie 0,79 EUR / kWh
Lotyšsko 0,79 EUR / kWh
Litva 0,79 EUR / kWh
Holandsko 0,79 EUR / kWh
Norsko 8,40 NOK / kWh
Polsko 3,50 PLN / kWh
Slovensko 0,79 EUR / kWh
Slovinsko 0,79 EUR / kWh
Španělsko 0,79 EUR / kWh
Švédsko 8,70 SEK / kWh
Švýcarsko 0,79 CHF / kWh
Spojené království 0,69 GBP / kWh
Zdroj: Ionity

Provoz elektromobilu tedy nemusí být vždy levnější než u spalovacího auta. Postavili jsme vedle sebe dva deriváty Peugeotu 208. Jeden čistě elektrický a druhý benzinový (Hyundai Ioniq 5 se nabízí pouze jako elektromobil, proto nebyl pro náš pokus vhodný). Obě provedení plus minus odpovídají výkonem i výbavou. Kilometr v elektrické „dvěstěosmičce" při ceně dobíjení 21 Kč za 1 kWh a kombinované spotřebě 15,5 kWh/100 km (dle WTLP) přijde na 3,26 Kč.

Oproti tomu u benzinového Peugeotu stojí jeden kilometr 1,62 Kč, a to když vezmeme v potaz průměrnou cenu benzinu v České republice 36,06 Kč za litr a kombinovanou spotřebu paliva 4,5 l/100 km (dle WLTP). To je slušný rozdíl, co říkáte? Na druhou stranu dobíjet se dá samozřejmě i levněji, například u nabíjecích stanic ČEZ, PRE nebo třeba E.ON, ale i u těch zahraničních. Musíte ale vždy počítat s tím, že jednorázové dobití je zpravidla výrazně dražší a ne vždy k dispozici.

Ve 24 evropských zemích

Ionity je síť ultrarychlého nabíjení, založená v Evropě jako společný podnik mezi automobilovými značkami BMW Group, Daimler AG, Ford a Volkswagen Group. V roce 2019 se připojil Hyundai Motor Group, aby zajistil přístup k rychlému nabíjení svým evropským modelům. Ionity se díky nové cenové politice stalo jednou z nejdražších nabíjecích sítí v Evropě. Původně se platilo paušálně 8 eur za libovolně dlouhé nabíjení. To byla ale podle šéfa Ionity údajně jen „vítací fáze“. V současnosti je vystavěno zhruba 1 500 nabíjecích míst Ionity ve 24 evropských zemích.
Reklama

Diskuze

JARDA - 29.03.2022 07:17:38
další "redaktor" co absolutně nepochopil elektromobilitu a způsob provozování elektromobilu, já za draho na Ionity ještě nikdy nenabíjel a to mám najeto 80tis. elektrických km a při dnešních cenách nafty a benzínu už by mu to ani tak krásně špatne nevyšlo
Jan - 15.01.2022 12:58:25
Zrovna jsem nabíjel (po staru tankoval) svůj fuj benzínový kchár. Bylo to zcela jednoduché. Stačilo se zaregistrovat v aplikaci, zadat údaje z platební karty a načíst QR kód na konkrétním stojanu.

Elektrický Ford Mustang byl zahanben. Při testu maximální rychlosti ho předjela obyčejná škodovka

Americké auto do zásuvky uhánělo rychlostí 200 km/h. To ale pro české kombi nebyl problém
28.12.2021 13:35
|
14
Reklama

Honda postavila miniaturní elektromobil pro malé pacienty, aby mohli jezdit po nemocnici

Autíčko může uhánět rychlostí až 8 km/h, dítě ji ale nekontroluje. Na palubě nechybí plyšový medvěd
22.12.2021 18:45
|
3

Toyota předvedla premiéru obřích rozměrů. Odhalila 15 nových elektromobilů najednou

Auta představil sám šéf automobilky Akio Toyoda. Do roku 2030 chce 30 nových aut do zásuvky
14.12.2021 14:04
|
0

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
3

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
1
Reklama

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2

Kvíz: Otázky v autoškole jsou někdy záludnější, než byste čekali. Dokážete na ně odpovědět?

Při závěrečných testech se žáků ptají i na alkoholovou párty nebo třeba holení za volantem
07.04.2024 08:48
|
1
Reklama
Autosalon TV