Reklama
Řidičův chleba

Problémoví důchodci: Polovinu jízd v protisměru na dálnici mají na svědomí lidé starší 65 let

Obecně platí, že se po dálnici jezdí v protisměru nepříjemně často a hlavně úmyslně
Zdroj: Tiskový servis BESIP

Téměř v polovině případů jízdy na dálnici v protisměru byli viníky řidiči starší 65 let. Takové je zjištění německé organizace Unfallforschung der Versicherer (UDV), která analyzovala příčiny nehod způsobených jízdou na německých dálnicích v protisměru. Výsledky publikované v oficiální tiskové zprávě jsou do značné míry alarmující. Zhruba polovina řidičů, kteří se tohoto jednání dopustili, totiž vjela do protisměru úmyslně. UDV tak připouští, že veškerá opatření týkající se výstražných značek umístěných na sjezdech mají jen omezenou účinnost a automobilový průmysl bude muset zapracovat na sofistikovanějších řešeních.

Problémem je demence i snaha spáchat sebevraždu

Podle statistiky UDV došlo v Německu mezi lety 2002 až 2022 k 224 nehodám způsobeným jízdou v protisměru na dálnicích. Při nich zemřelo 99 lidí, dalších 207 bylo těžce zraněno a 210 bylo zraněno lehce. V polovině případů automobil ujel v protisměru méně než dva kilometry, nicméně statistiky ukazují, že někteří jsou schopni jet po dálnici velmi dlouho. Zhruba 17 procent řidičů ujelo v protisměru přes 10 km. V naprosté většině případů (96 %) se toto jednání týká osobních automobilů.

Důvod, proč mnohdy řidiči v protisměru neujedou příliš dlouhou vzdálenost, je fakt, že ve většině případů spojených s nehodou (58,2 %) se automaticky zařadí do levého jízdního pruhu z pohledu správného směru jízdy. Řidiči tedy mají dojem, že se pohybují na pravé straně vozovky a jedou správně.

Nejvíc k těmto nebezpečným nehodám dochází u lidí ve věku vyšším než 65 let (48,1 %), přičemž většina z těchto případů spadá do skupiny 75 až 84 let. Obzvlášť častou příčinou je stařecká demence nebo prostě to, že byl daný senior zmatený a v dobré víře vjel někam, kde nemá co dělat. Ve věkové skupině 25 až 44 let je pak nejčastější příčinou jízdy v protisměru snaha spáchat sebevraždu a nebo snaha ujet před policií. U mladších také hraje poměrně často svou roli alkohol. 

Spolehlivé řešení je složité

„Výsledky jsou děsivé a ukazují, že jsme dosud vkládali naděje do opatření, která mohou mít jen omezený účinek,“ říká šéf UDV Siegfried Brockmann. Ze statistik totiž vyplynulo, že většinou nejde o náhodu, ale o úmyslné rozhodnutí konkrétních řidičů, přestože už dnes na německých (a také na českých) dálnicích jsou na sjezdech umístěné značky upozorňující na to, že řidič míří do protisměru. Pokud je ale dotyčný nevnímá a nebo je záměrně ignoruje, všechna tato opatření nemohou mít žádný velký význam. UDV proto píše, že v zájmu bezpečnosti bude nutné hledat sofistikovanější řešení.

Vzhledem k tomu, že spousta lidí jezdí v protisměru záměrně, může být efektivnější cestou snižující riziko nehody především urychlení informování ostatních řidičů o tom, že proti nim jede nějaký vůz. Další možnou cestou jsou automatizované systémy instalované přímo do vozidel. Dnešní auta bez problémů čtou značky a dokážou vás informovat třeba také o tom, že vjedete do jednosměrky ze špatného směru. Při najíždění na dálnici by tak po přečtení příslušné varovné značky auta mohla prostě sama zastavit.

Co dělat, když už v protisměru jsem?

Nejlepším možným řešením je zastavení na krajnici, puštění výstražných světel a přivolání pomoci. Jakákoliv snaha o otáčení přímo na dálnici je vysoce nebezpečná. Samotní policisté přiznávají, že v takové chvíli je obvykle těžké zachovat chladnou hlavu, zejména pro starší řidiče. Ale právě to je klíčové ve snaze zabránit nehodě, která bude téměř jistě velmi vážná. 

Podobné případy nejsou nijak výjimečné ani u nás. Policie například minulý rok informovala o tom, že pouze na D11 přijme v průměru dvakrát do měsíce oznámení od řidičů o automobilu pohybujícím se v protisměru.
Reklama

Diskuze

David - 01.09.2023 13:00:05
To psal tupohlav? Nadpis, jako by za vše molhi lidé nad 65 let. Přitom se v článku píše, že témeř polina - tedy ani ne 50%. Pravdivější nadpis by tedy měl být - Lidé do věku 65 let jezdí více než v polovině případů na dálnici v protisměru.Ne autore IQ hov
dfbdf - 30.08.2023 20:53:44
Čtu tu něco o demenci...takže potrestat doktora...čtu tu něco o tom,že se řídí po 80tce...to bych zakázal,a sebevrazi...pokud to přežije doživotně bez řidičáku+ dva roky zavřít.Jednoduché.

Ničí silnice a dálnice. Přesto chce ministerstvo dopravy za přetížený kamion snížit pokutu na místě

Nově má být kvůli obcházení sankcí možný i postih nepodnikajících osob coby provozovatelů vozidel
23.05.2023 10:22
|
4
Reklama

Nejvytíženější úsek dálnice D1 už není dálnicí. Do Průhonic se jezdí zdarma, ale jen 110 km/h

Jedním z důvodů je fakt, že kolem dálnice je v tomto úseku naplánována další výstavba
02.01.2023 16:24
|
5
Reklama

Ne všechny dálnice v Česku jsou zpoplatněné známkou. Toto je přehled všech úseků, které jsou zdarma

Ve vybraných úsecích řidičům nehrozí žádná pokuta. Musí však pozorně sledovat dopravní značení
06.09.2022 07:48
|
1

Komentář: Plošný zákaz předjíždění pro kamiony je přísný. Ale nebyly by dálnice bezpečnější?

Stačí jedna delší cesta po italské dálnici a řidič osobního auta už pro něj pomalu zvedá ruku
07.04.2022 07:34
|
92

Některá auta hokejové vlajky na zrcátka nepotřebují, česká vlajka je totiž nová designová móda

Motiv české vlajky najdeme na dveřích, na celém boku, na blatnících nebo třeba na světlech
14.05.2024 17:00
|
1

Při koupi zahraniční dálniční známky lze snadno naletět. Pomůže seznam oficiálních e-shopů

Z pohledu zákona není přeprodávání dálničních známek problém. Vyhodíte ale peníze navíc za nic
13.05.2024 17:42
|
0
Reklama

Nový Volkswagen California je nejpraktičtější v historii. Na naftu nezanevřel, ale bude i hybrid

Revoluční novinkou jsou dvoje posuvné dveře a pestrá škála verzí. Předprodej začne v červnu
07.05.2024 18:00
|
0

Komentář: Až malé dítě vám naplno ukáže, jak moc špatná může být v praxi technologie elektromobilů

Na výběr jsme měli cestu s novou Škodou Enyaq a starým Mondeem. Ford by byl lepší volbou
05.05.2024 18:23
|
55
Reklama
Autosalon TV