Reklama
Řidičův chleba

Připoutat se a nepít. Ministerstvo dopravy sestavilo desatero pro řidiče, bude jim ho rozdávat

Každoročně přibude téměř 100 tisíc nových řidičů osobních aut. Na ně je zaměřen nový leták
Zdroj: Tiskový servis Kia

Silnice jsou plné řidičů, kteří občas neví, jak se správně chovat za volantem. Ať už jde o agresivní jízdu, nedodržování bezpečné vzdálenosti nebo ujetí od dopravní nehody. Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo připravit leták s desaterem nejen pro začínající řidiče, který mezi ně nyní začne distribuovat. Obsahuje pro někoho možná zbytečné rady, jiným by ale mohl napovědět, jak se na silnici chovat.

I za vteřinu nepozornosti se může něco stát

Řízení vozu není jen o točení volantem, baruje ministerstvo nepřímo v novém letáku. Ještě před započetím jízdy je nutné auto pořádně zkontrolovat. V zimě se musí odklidit sníh i oškrábat led. Poznávací značka musí být čitelná za jakýchkoli podmínek. Stejně tak jsou důležité vhodné pneumatiky, které mají dostatečný vzorek. Zatímco na těch letních stačí minimální hloubka dezénu 1,6 milimetru, u zimních jsou to už čtyři milimetry. Důležité je také samotné sezení a používání bezpečnostního pásu. Ten ve voze musí mít zapnutý i spolujezdci.

Při řízení se věnujte jízdě, nikoli mobilnímu telefonu. Stačí vteřina nepozornosti a můžete zbytečně způsobit dopravní nehodu. Stejně tak za volant nikdy nesejdete opilí nebo zdrogovaní. Tímto chováním byste ohrozili nejen sebe, ale také své okolí. Pořiďte si domu alkoholtester, ať víte, zda ráno po večírku můžete už někam vyrazit. V Česku totiž platí nulová tolerance alkoholu a stejně tak rychle, jako jste získali řidičák, o něj také můžete přijít.

S nepojištěním vozem nikdy nejezděte a hlídejte si také platnou technickou. V případě nehody byste jinak museli veškerou škodu zaplatit z vlastní kapsy, což v mladém věku může vést až k zadlužení. Raději se podívejte na internet do srovnávače povinné ručení, kde zjistíte, jaké by pro vás bylo to nejlepší. Neřiďte se ale primárně cenou. To nejlevnější, neznamená nejlepší.

Zkoušení limitů se vždycky vymstí

Ve vysoké rychlosti nemusíte auto zvládnout, hůř když do cesty vběhne třeba malé dítě. Ostatně dopravní nehody kvůli rychlosti jsou v Česku nejčastější. K tomu se váže i agresivní jízda. Ovládejte emoce, neproblikávejte, nesoutěžte s jinými řidiči. Pokud se na vás jiné vozidlo „lepí“, zůstaňte soustředění na řízení, nezrychlujte a od dalšího vozu dodržujte bezpečnou vzdálenost, která činí dvě sekundy. Při předjíždění si dávejte pozor na protijedoucí pruh, nečiňte tak na horizontu a na málo viditelných místech. A v neposlední řadě myslete na to, že na silnici nejste sami. Například chodci, cyklisté i motorkáři, jsou mnohem zranitelnější než vy.

V případě dopravní nehody, vždy pomozte. I zavolání záchranky se počítá. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoct vy. Pokud chcete jít pomáhat, pak zastavte bezpečně u krajnice se zapnutými výstražnými světly. A nezapomeňte si obléct reflexní vestu. Jestliže jsou na místě zranění, pak volejte na číslo 112 nebo 155.

Kompletní desatero s doplňujícími informacemi  podle ministerstva dopravy si můžete stáhnout na webových stránkách ministerstva dopravy. Stejně tak lze využít i QR kód, který vás přesměruje na stránky 13minut. Zde naleznete další rady, jak být dobrým řidičem.

Ke každému řidičáku zdarma

Na pobočkách obcí s rozšířenou působností budou tyto bezpečnostní letáčky k dispozici a dostane je každý nový řidič, který si půjde vyzvednout svůj první řidičský průkaz.

„Jednou z mých priorit je prevence dopravních nehod především u mladých, začínajících řidičů. Na startu své řidičské praxe mladí lidé představují nejrizikovější skupinu účastníků dopravního provozu. Vedle řidičského průkazu na zkoušku, řízení od 17 let s mentorem a dalších systémových změn obsažených v novele zákona o silničním provozu, je důležitá kvalitní výuka v autoškole a prevence zaměřená na mladé řidiče a řidičky,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. Ten také uvádí, že se vytvořením letáku nechali inspirovat ve Velké Británii.

Začínající řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin řidičů, protože z hlediska statistik páchají nejvíce závažných dopravní nehod. U mladých ve věku 18 až 24 let se jedná téměř o 2,5krát vyšší riziko, že při nehodě někdo zemře. Ani řidiči, kteří jezdí už dva roky nejsou z obliga. V celkovém počtu řidičů zabírají sice jen tři procenta, zato zaviní 11 procent všech nehod za rok. Je tedy na místě takové řidiče dále edukovat, s čímž by mohla právě pomoci i novela spojená s řidičákem na zkoušku nebo dohledem mentorem.
Reklama

Diskuze

Luke - 07.02.2023 15:09:03
A co se teda učí v autoškole ??
Fr_von_Dr - 07.02.2023 10:51:34
To si zase někdo nechal dobře zaplatit za leták s instrukcema, které se probírají v autoškole nebo jsou některé i uvedeny ve vyhlášce...

Paříž je plná skútrových tříkolek. Nepotřebujete na ně řidičský průkaz na silnou motorku

V premiérovém Autosalonu vyzkoušíme novou generaci Piaggia MP3 s objemem 530 ccm
14.09.2022 07:31
|
0
Reklama

Řidiči v blízkosti policejních aut zbytečně panikaří. Přitom rychlost měří jen hrstka z nich

Měřit rychlost za jízdy umí zatím jen dvě auta v barvách policie. Mnohem více je těch civilních
01.06.2022 07:43
|
8

Navigace Mercedesu využívá šipky ve skutečném obrazu před autem. Usnadňuje tak řidiči orientaci

Mercedes třídy C nové generace při navigování pracuje s přední kamerou a virtuálními ukazateli
30.11.2021 07:35
|
0

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
0

Opel ukázal nástupce Crosslandu. Frontera nabídne velký kufr, do Česka přijede v září

S původním offroadem nemá už nic společného, zato může zaujmout jako rodinný vůz
09.04.2024 15:58
|
0
Reklama

Nejlevnější Tesla se zřejmě nezačne ani vyrábět. Musk zatím tyto informace popírá

Důvodem ukončení Modelu 2 by mohla být Čína, zároveň ale také fakt, že Tesla prostě zaspala dobu
08.04.2024 16:00
|
0

Češi jsou experti v nadávání za volantem. Nejčastější vulgarita začíná na písmeno D

Každý motorista si někdy při řízení slovně uleví. Lepší, než aby se proměnil v nebezpečného agresora
08.04.2024 07:54
|
4
Reklama
Autosalon TV