Reklama
Řidičův chleba

Při srážce se zvěří je téměř vždy viníkem řidič. Pojišťovny ukázaly nejnebezpečnější místa v Česku

Existuje výjimka, při které může řidič dostat odškodnění. Letos po srážce se zvěří zemřel človek
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Blíží se změna času, která také obvykle ohlašuje začátek nejnebezpečnější sezony pro srážky se zvěří. Ta je totiž aktivnější už v dřívějších hodinách. Jen od dubna do září letošního roku se odehrálo na českých silnicích 7329 střetů, při jednom z nich dokonce zahynul motorkář. Škody jdou do milionů a v případě vážného úrazu je těžké se domoci odškodnění. Cesty ale existují.

Srážka za 25 milionů

Zatímco v roce 2020 byly střety se zvěří méně časté, protože kvůli karanténě klesala hustota dopravy, teď zase nehod přibývá. „Nejen doprava, ale také stále vysoké stavy zvěře přispívají k tomu, že na českých silnicích umírá velké množství zvířat,“ vysvětlil Michal Bíl, expert na problematiku srážek se zvěří z Centra dopravního výzkumu.

„Počet nahlášených škod sice proti předcovidovému období mírně poklesl, ale nepřestává růst průměrná škoda, kterou s klienty řešíme,“ doplňuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel v Generali České pojišťovně. Podle jeho slov se průměrná škoda blíží hranici 45 tisícům korun.

„Nejvyšší škody jsou zaznamenány tehdy, pokud následkem střetu někdo z posádky zemře nebo se těžce zraní. Takový případ policie evidovala za uplynulý půlrok ve východních Čechách. Srážku motorkáře se srnou po následném pádu nepřežila jeho spolujezdkyně. Účet za tuto nehodu se blížil 25 milionům korun,“ dodal Michal Bíl.

Každý rok proto vzniká takzvaný SRNA index, který dává dohromady data za jednotlivé kraje. Výsledkem je přehledná mapa, kde dochází ke střetům se zvěří nejčastěji. Zajímavá jsou i tři místa na českých silnicích, která jsou v tomto směru nejnebezpečnější. Jde například o úsek silnice mezi Zdiby a Dolními Chabry na severním okraji Prahy. Více ukazuje následující grafika:

Cesta k odškodnění je těžká a dlouhá

Divoká zvířata samozřejmě povinné ručení nebo pojištění nemají a nikdo za ně neodpovídá. Policie tak vždy za viníka nehody bere řidiče. Jednoduše proto, že měl při jízdě dávat větší pozor. Proto je problém i s případným odškodněním za úraz. Existuje ale výjimka: „Pokud řidič prokáže, že v blízkém okolí v době nehody probíhal hon a nehodu tak způsobilo zvíře vyplašené myslivci. V takovém případě je odškodnění placeno z pojištění odpovědnosti místního mysliveckého sdružení,“ řekl Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia.

Pokud řidič nebo spolujezdec v případě nehody zemřou, nemají pozůstalí téměř nikdy nárok na odškodnění. „Pomůže jedině to, pokud měl zemřelý úrazovou nebo životní pojistku. Doporučujeme sjednat si dvojnásobné plnění pro případ, že dojde k dopravní nehodě. Existuje i pojistka, která reaguje na klesající závazek k bance v případě splácené hypotéky. Pozůstalí pak nebudou mít problém úvěr na bydlení doplatit a nějaký čas z částky slušně vyžijí. Smrt blízkého je totiž velký šok a zásah jak do fungování rodiny, tak do jejích financí,“ dodal Beck.

I v případě životního pojištění se ale mohou objevit problémy. Beck vzpomíná na případ řidiče, který se srazil s divokým prasetem a skončil s těžkým úrazem na dva týdny v nemocnici. Pojišťovna mu ale nechtěla nic zaplatit s tím, že srážka se zvěří musí být nahlášena do 24 hodin, a být potvrzena zápisem od policie i myslivců, což samozřejmě nemohl z nemocnice v kritickém stavu zvládnout. „Po prostudování podmínek, které byly platné v době uzavření pojistky, jsme zjistili, že podobné časové omezení zcela chybí, pojišťovna je specifikovala až v nových podmínkách. Nakonec musela řidiči vyplatit 2,3 milionu korun,“ vysvětlil Beck.
Reklama

Diskuze

Jiří - 25.10.2021 10:21:49
google "Pokud k takové situaci opravdu dojde a nárazem zvíře usmrtíte, je Vaší povinností nehodu nahlásit Policii ČR. V opačném případě Vám hrozí pokuta." - podle článku pokuta hrozí vždy, protože já jsem viník. Proč tedy policajty volat?
Marcela - 25.10.2021 13:19:37
Takže i když máte v pojistce Srážku se zvěří, tak oprava auta není ze strany pojištovny uhrazena?

D1 uzavřela hromadná nehoda mnoha aut. Příčina byla stejná jako při největší bouračce v historii

Další nehody se staly na objízdných trasách. Celkem bylo zraněno 11 lidí a nabouráno na 20 aut
17.03.2021 12:11
|
8
Reklama

Tři mladí lidé vyrazili se starou alfou romeo. Byla z toho nejhorší letošní nehoda na jihu Čech

Dvaadvacetiletý řidič zřejmě přecenil své síly a nezvládl zatáčku. Z auta skoro vůbec nic nezbylo
02.11.2020 07:27
|
5

Nehoda, která změnila dálnici D1 v ohnivé peklo, nemá viníka. Cisterně praskla pneumatika

Při nehodě byl vážně zraněn i policista, jehož kolega na místě odkláněl dopravu. Jeden člověk zemřel
04.09.2020 09:14
|
5

Nikomu to necpeme, říká Leoš Mareš. Škoda ho ukázala, aby lidem vysvětlil elektromobilitu

V jednu chvíli Mareš spojí dohromady elektrické kabely a za zády se mu objeví zajímavý nápis
26.11.2021 18:45
|
21

Závodní speciál z Mladé Boleslavi má jméno. Škoda Afriq je odkazem slavného Dakaru

Studenti se rozhodli upravit malé SUV Škoda Kamiq do závodní podoby. Výsledkem je zajímavý koncept
26.11.2021 09:42
|
2
Reklama

Nová Kia Niro vsadila na design a ekologii. Dostala sedadla potažená látkou z eukalyptu

Druhá generace korejského baby SUV bude jezdit jako hybrid, plug-in i čistý elektromobil
25.11.2021 11:09
|
0

Radar posílá pokuty za 3,9 km/h navíc. Je to past na řidiče, do které může spadnout každý

Městská policie posílá výzvu k zaplacení půl roku po přestupku. Nejde o výchovný efekt, ale o peníze
23.11.2021 14:35
|
256
Reklama
Autosalon TV