Reklama
Řidičův chleba

Při nehodě v tunelu vás může zachránit SOS kabina. Záchvat klaustrofobie hrozí každému

Od nehody v tunelu se člověk instinktivně snaží dostat na povrch. Není to vždy šťastné řešení
Zdroj: TSK

V případě lehčí nehody v tunelu nezastavujte okamžitě, ale, pokud je to možné, zajeďte s autem do odstavného zálivu, nebo alespoň za krajnici a co nejblíže ke stěně. Důležité je, aby tunel zůstal maximálně průjezdný a nevznikaly v něm kolizní situace. Pokud nejde o vážnou nehodu, přepravované osoby musí zůstat ve vozidle. Řidič nebo jiný člen posádky však může, pokud je to nutné, vystoupit v reflexní vestě a upozornit, respektive v případě nutnosti i zastavovat přijíždějící vozidla. Pokud jste ve vozidle přijíždějícím k místu nehody, snižte nejen rychlost, ale nezapomeňte zapnout i výstražná světla, abyste varovali auta za vámi a snížili riziko vzniku hromadné nehody při dobrzďování.

Nemyslete jen na sebe

Pokud se v tunelu stane vážnější nehoda, nedej bože požár a je nutné ho urychleně opustit, je třeba myslet na několik věcí. V první řadě - pokud opouštíte auto, vypněte motor, ale klíč nechte v zapalování, nebo viditelně položený tak, aby v případě potřeby mohli záchranáři autem jednodušeji hýbat, respektive ho z tunelu vytáhnout. Pokud poškozené auto hoří, je třeba se ho snažit nejen uhasit, ale zároveň dostat z jeho blízkosti další auta, která jsou případným účastníky nehody tak, aby se požár nezačal šířit i na ně.

Tunel na mnoha působí klaustorofobicky, proto má každý bezprostředně po nehodě tendenci co nejrychleji se dostat ven a uniknout do bezpečí. I tak se však po vystoupení alespoň rozhlédněte, či v autech, které jsou případnými dalšími účastníky kolize, nezůstaly lidé, kteří potřebují pomoc, respektive se z aut sami dostat nemohou.

Zároveň se ujistěte, nebo vyzvěte spoluúčastník nehody, aby zavolali pomoc. Pomoc je třeba poskytnout nejen proto, že to od vás vyžaduje zákon, ale i proto, že situace v tunelu se opravdu může rychle zkomplikovat a záchranáři se k zraněným nedostanou včas. Myslete tedy nejen na to, abyste se co nejrychleji dostali do bezpečí vy, ale také na to, že v autech mohou sedět zranění, kteří bez vaší pomoci nemusí nehodu v tunelu přežít.

Hlavně klid

Při přivolání pomoci se vyplatí využít nejen mobil, ale i tzv. SOS kabiny. Pokud do nich vejdete, operátor tunelu vás má okamžitě na kameře, zná vaši přesnou polohu, aktivuje se hlasové spojení a zároveň se aktivuje výstražný systém v tunelu, který přijíždějící auta o nehodě informuje, respektive se v závislosti na posouzení operátorem uzavře buď jeden jízdní pruh nebo celá tunelová trouba.

Také se automaticky v celém tunelu zvýší intenzita světla na maximum. V SOS kabinách se nachází zároveň i hasicí přístroj, dýchací roušky a může tam být i souprava první pomoci. Pozor však - SOS kabina není nouzový úkryt a neochrání vás před požárem a ani před kouřem. Slouží především k urychlenému přivolání pomoci. Pokud je nutné tunel opustit, orientujte se podle směrových šipek, které ukazují směr a vzdálenost k nejbližšímu nouzovému východu. Jimi se, zejména v případě požáru, dostanete z tunelu ven na volné prostranství. Tam dostanete další pokyny a také případnou pomoc.
Reklama

Diskuze

Veronika - 09.12.2021 14:55:33
Ach ta čeština.. proč to alespoň někdo nezkontroluje..
vankr - 22.10.2021 18:33:16
Autorovi český jazyk nic neříká, nejen pravopisné chyby.

V brněnském tunelu projel kolem policie o 107 km/h nad limit. Tak moc se mu líbil zvuk jeho auta

Policisté pro jeho nadšení pochopení neměli. Jel tak rychle, že to s ním nemohli vyřešit na místě
11.05.2021 09:28
|
6
Reklama

Excentrickému elektromobilu došla ve Strahovském tunelu šťáva. Vytlačit ho musel ručně policista

Aby nedošlo k nehodě, jistil tlačícího policistu kolega v autě se zapnutými majáky
10.02.2021 17:16
|
6

V tunelovém komplexu Blanka havarovali policisté. Auto po převrácení začalo hořet

Celá posádka utrpěla zranění. Z vraku své kolegy dostala zraněná policistka
20.12.2020 13:34
|
5

Retro: Východoněmecký Simson byl vlhkým snem všech puberťáků. Kdo měl verzi enduro, byl králem

Východoněmecké malorážky byly atraktivnější alternativou českých pionýrů a mustangů
06.08.2022 09:19
|
44

Češi mají jedny z nejrychlejších dálnic světa, ukázala data. Počítala i trasu mezi Prahou a Brnem

Data měřil Mezinárodní měnový fond. Existuje souvislost mezi rychlostí a vyspělostí dané země
03.08.2022 08:16
|
3
Reklama

Retro: Jede traktor, je to Zetor Crystal aneb hluboká orba napříč kontinenty a režimy

Hranatý traktor z pera Otakara Diblíka se stal legendou JZD i ikonou československého strojírenství
23.07.2022 07:43
|
15

Vychytávky do auta oblíbené v 90. letech: Lámání obratlů, tygří chlupy i ochrana před bouřkou

Některé pomůcky z devadesátek dnes působí bizarně a úsměvně, jiné byly funkční nezbytností
22.07.2022 10:41
|
2
Reklama
Autosalon TV