Řidičův chleba

Pozor na ptačí výkaly na karoserii. Hlavně v létě mohou poškodit lak vašeho auta

Nepřítelem perfektního laku jsou i kartáče starších portálových myček
Zdroj: Tiskový servis Kärcher

Letní měsíce bývají pro karoserie aut extrémně zátěžové. Kromě hmyzu, který zůstává hlavně na přední části vozu, se na lakovaných částech karoserie častěji objevují fleky ptačího trusu. Pokud je neodstraníte včas, mohou poškodit vrchní vrstvu laku. Jak ale vybrat správnou automyčku?

V létě myjte auto častěji

Právě kvůli znečistění ptačími výkaly i zbytky hmyzu byste měli své auto v letních měsících umývat častěji. „Nejzdravější“ jsou pro lak vašeho auta bezdotykové tlakové myčky, ať už jde o mobilní domácí zařízení nebo stále populárnější bezdotykové mytí v samoobslužných boxech, kterých raketově přibývá.

I tady se dá ale lak odřít, pokud auto podle správného postupu nejdřív nepředmyjete natlakovanou vodou před použitím kartáče s čistící pěnou. Nalepené hrubé nečistoty, které jste neodstranili, totiž při přejetí kartáče mohou způsobit viditelné oděrky. Jednoduše řečeno, nevyplácí se šetřit čas a peníze přeskočením úvodního oplachu auta tlakovou pistolí nebo ho odbýt.

„Hlavní výhodou tohoto způsobu mytí je, že má majitel vozu větší variabilitu mytí, může se víc zaměřit na znečištěné partie vozu. Tlak vody je navíc tak velký, že dokáže umýt i hodně zažrané nečistoty. Jde ale o fyzicky náročnější variantu a je nutné mít určité znalosti a hlavně zkušenosti, jak vůz správně umýt,“ upozorňuje Emir Čorič ze společnosti Kärcher.

U klasické myčky dobře vybírejte

Nejrozšířenější stále zůstává mytí aut v klasické portálové (čerpací stanice) případně průtahové (poblíž hypermarketu) myčce, kde zpravidla řidič sedí v autě. Obě jsou vybaveny portálem či portály hlavně s kartáči a vysoušením vozu. Hlavní výhodou je u nich pohodlí. Ale taky bohatá nabídka programů včetně nadstandardních s aplikací vosku na karoserii, mytím podvozku nebo kol.

Nevýhodou starších kartáčových myček je, že se kartáče nedostanou všude a nečistoty zůstanou hlavně pod spojlerem na zadním skle nebo v okolí zrcátek. I tady hrozí poškození laku karoserie od kartáčů při ulpělých hrubých nečistách. Proto vybírejte moderní portálové linky, které mají boční a střešní vysokotlaké předmytí nebo průtahové, kde auto předmyje vysokotlakou pistolí obsluha.

Rozhodně se vyplatí vybírat myčku, kterou provozovatelé pravidelně kontrolují a udržují. „Poznat se to dá například podle čistoty a zázemí včetně přilehlé čerpací stanice i interiérů. To často prozradí na první pohled, jak se provozovatel o celý provoz stará,“ doporučuje Čorič.

Reklama
Reklama

Diskuze

Adam - 30.09.2023 12:18:12
Já se snažím o svoje auto hodně dbát a co je podle mého názoru nejlepší, tak je keramická ochrana laku auta. Našel jsem i způsob, jak ji svému autu dopřát za rozumnou cenu. Kupuji si z internetového obchodu halbich Korrek Pro Hydrox
Jaroslav - 28.09.2023 11:20:35
Dá se nějakým způsobem lak auta dobře ochránit? aby to tomu potom tak nevadilo, když to člověk hned nesmyje?

Jezdit v zimě do automyčky není vždycky dobrý nápad. Klíčovým okamžikem je předmytí

Při dodržení pár základních pravidel je pravidelná očista od posypové soli rozhodně prospěšná
15.12.2020 12:55
|
3
Reklama

Děti vymyslely ekologický způsob mytí čelního skla

Je to nápad, který by jednoho dne mohl pomoci ušetřit miliardy litrů vody. Co kdyby se dešťové kapky nestíraly, ale sbíraly a následně používaly v ostřikovačích?
26.03.2018 08:47
|
0

Zákaz mytí aut v trenkách. Nejdivnější dopravní předpisy světa

Také si u nás občas připadáte jako v Kocourkově? Pořád jsme na tom ale oproti jiným státům ještě docela dobře. Tedy alespoň co se nesmyslnosti některých dopravních předpisů týče.
10.07.2017 07:42
|
0

Velké srovnání čtyř SUV, osmiválcové Porsche i SsangYong. Už se chystá nový Autosalon

Už ve středu na COOLu srovnáme čtyři malá SUV, otestujeme SsangYong Korando i Porsche Cayenne
27.11.2023 18:15
|
0

Mezi finalisty evropského Auta roku 2024 je poprvé čínský vůz. Rusové se volby nezúčastnili

V sedmičce finalistů má Evropa jen o jedno auto víc než Asie
27.11.2023 12:00
|
0
Reklama

Motoristé mají jasno: palubní počítače o spotřebě lžou. Změřit ji co nejpřesněji je ale těžké

Metoda s dotankováním nádrže do plna je zavádějící. Cvaknutí palivové pistole je loterie
22.11.2023 07:53
|
11

Sexy elektromobily, klasika jako výhody, jak se pozná dobrý řidič. Premiérový Autosalon už ve středu

Nový díl nabídne testy Mazdy CX-5, Mercedesu-AMG EQS 53, Seatu Tarraco a bazarové Škody Karoq
20.11.2023 17:12
|
1
Reklama
Reklama
Autosalon TV