Reklama
Řidičův chleba

Pozor na dokumentaci i svědky dopravní nehody. Banální chyby vás mohou připravit o statisíce

Pojišťovny zpravidla po nehodě vyplácí odškodné. Řidiči však často nevědí, na co mají opravdu nárok
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Když se stane dopravní nehoda, většina lidí neví, jak při ní  správně postupovat. Přitom zdokumentovat místo nehody a uchovat si důležitépodklady je to základní. Statistiky společnosti Vindicia uvádí, že se průměrné odškodnění pohybuje okolo 900 tisíc korun. Kdo nemá vše v pořádku, zbytečně přichází o kompenzaci, informovala firma ve své tiskové zprávě.

„Češi většinou netuší, jak by měli po dopravní nehodě postupovat, aby získali maximální kompenzaci. Přitom každý rok dojde asi k 100 tisícům nehodám, které si vyžádají okolo 500 obětí a 23 tisíc zraněných. Vyplatí se proto znát základní pravidla, aby si je člověk vybavil v potřebné chvíli,“ myslí si Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia.

Dokumentace na prvním místě

Jestliže to stav účastníků dopravní nehody dovoluje, měli by celou záležitost zdokumentovat. Pokud je na místě policie, většinou to udělá ona, ale pro potřeby pojišťovny a dalšího dokazování by si místo i poškození měli lidé nafotit sami. Důležité jsou i svědecké výpovědi. „Poproste je buď o video s výpovědí, nebo si na ně vezměte kontakt. Důležité jsou jejich poznatky o nedání přednosti či vyšší rychlosti viníka. Je to prevenci proti klasickému patu, kdy jde tvrzení proti tvrzení,“ uvádí Beck.

Veškeré dokumenty byste měli také uschovávat v bezpečí, ať už se to týká policejního protokolu nebo lékařských zpráv. Někdy se vyplatí mít uschované i doklady za tankování nebo jízdenky pro cestu do nemocnice. „Pokud se některé problémy objeví později, určitě doktory upozorněte na nedávnou bouračku. Jestliže najdou souvislost, měli by své poznatky zaznamenat do zprávy. Typicky se jedná o bolesti krku, hlavy, páteře či psychická traumata, vše se může projevit i týdny po nehodě,“ upozorňuje Vindicia.

Zjistěte si, na co máte nárok

Podle Vindicie až dvě třetiny Čechů neví, na co při odškodnění mají právo. Kromě bolestného to může být také kompenzace v podobě ušlého zisku, psychické újmy, či cestovného. Často se také stává, že poškození nabývají dojmu, že případný soudní spor s pojišťovnou nemohou vyhrát a raději se tak spokojí s tím, co jim pojišťovna dá. To ale není pravda. „Podle našich zkušeností přitom lidé se svými nároky uspějí ve více než 90 procentech případů, za pomoci expertů ani nemusí dojít k soudu,“ říká Beck.

Alkohol znamená vždy problém

Pojišťovny mají často v podmínkách smluv tzv. výluky. Ty charakterizují situace, kdy pojišťovna nevyplatí odškodné z pojistné události. Právě alkohol mezi ně patří. A je jedno, jestli jste nehodu zavinili vy nebo jiný, jakmile je zjištěn alkohol v krvi, je to prostě problém.

Základní pohled na věc je totiž takový, že kdyby byl šofér střízlivý, mohl včas zareagovat a nehodě zabránit. „Druhý extrém je naopak mýtus, že pokud dobrovolně sednete do auta k opilému řidiči, automaticky ztrácíte nárok na kompenzaci. Tak přísná pravidla nejsou, byť se může prověřovat, do jaké míry jste o situaci šoféra věděli. Odškodnění vám pak může být kráceno, ovšem o celou částku vás pravděpodobně nepřipraví,“ shrnuje Beck.

Příklad z praxe

Dokazuje to i příběh dvou přátel, kteří si společně užívali na párty a následně pod vlivem alkoholu sedli do auta a bourali. Ačkoliv nehodu přímo nezapříčinili, promile v krvi udělalo z řidiče viníka a cesta k odškodnění byla uzavřena. Kamarád na sedadle spolujezdce nárok na odškodnění měl a situace se pro něj vyvíjela dobře – dokud pojišťovna nezjistila, že na párty byli společně, takže spolujezdec před usednutím do auta viděl šoféra pít. Tím se vše zkomplikovalo a boj o odškodnění se protáhl.
Reklama

Diskuze

kecalek - 21.09.2022 19:53:42
PICHAV je miestna "celávriti" - iný už nebude, v hlave sa mu to už nenapraví - je to nutný (a aj nudný) exot, šašo.
Huher - 21.09.2022 10:26:00
Pichav je retard který přispívá svými děckými názory je na více servrech kde píše svý moudrá z prdele.

Kvůli neznalosti doplňkové zelené šipky dochází ke zbytečným nehodám. Řidiči nevědí, co znamená

Když na semaforu svítí zelená šipka umožňující odbočení, musí dát řidiči přednost v jízdě. Proč?
10.08.2022 07:30
|
59
Reklama

Nehoda, ze které mrazí - žena vběhla na červenou přímo před rozjetou dodávku. Přežila zázrakem

Těžce zraněná žena po nehodě ztrácela vědomí, první pomoc ji poskytli svědci i policisté
05.04.2022 14:00
|
5

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
5

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
0

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0
Reklama

Abarth 695 Turismo nezapře italský temperament. Radost z řízení ale kazí některé detaily

Oranžová barva budí pozornost kolemjdoucích, stejně jako bublání z výfuku pravých koncovek
14.04.2024 18:26
|
1

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
1
Reklama
Autosalon TV