Reklama
Řidičův chleba

Pokutovat ukrajinské motoristy bude jednodušší. Ministerstvo dopravy totiž chystá jejich registr

Evidence ukrajinských aut se spustí začátkem října. Provozovatelé budou mít povinnost se přihlásit
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Řidičům s ukrajinskými značkami brzy skončí období, kdy nemuseli hradit sankce za spáchané dopravní přestupky. Motoristi s dočasnou ochranou budou mít totiž povinnost se přihlásit do registru jako provozovatelé vozů. Evidence ukrajinských aut tak usnadní práci při doručování a vymáhání pokut. Informace uvedl tiskový mluvčí Ministerstva dopravy Filip Medelský.

Přihlásit se bude povinné

V současné době jezdí po českých silnicích zhruba 38 tisíc automobilů s ukrajinskou registrační značkou. Dosud nebyl nikdo z těchto řidičů pokutován, když například překročil rychlost nebo špatně zaparkoval. Úřady v tomto ohledu byly bezmocné, protože nebylo možné dohledat provozovatele vozu a doručit mu úřední oznámení o spáchaném přestupku. Následně byl proto případ ve správním řízení odložen. Situaci má ale změnit nový registr, který začne fungovat od října.

„Našim cílem je, aby registr byl co nejjednodušší. Bude zde vazba vozu a člověka s právem dočasné ochrany. Nebyly by v něm všechny technické detaily o vozidle, ale opravdu jen nejnutnější parametry, díky kterým bude řidič vozidla dohledatelný a bude tak možné mu uložit sankci za nedodržení pravidel silničního provozu,“ řekl Medelský. Motoristé tak budou muset uvést adresu pobytu, rodné číslo a další specifika ohledně vozu jako je třeba VIN kód nebo SPZ.

Zapsat se do registru ukrajinských vozidel bude možné na kterémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. „Řidič se ale může dopustit přestupku už tím, že bude řídit vozidlo, u kterého není v evidenci ukrajinských vozidel zapsán provozovatel,“ doplnil Medelský. V takovém případě motorista dostane peněžitou pokutu i na místě, v jaké výši není zatím dané. Je tedy v zájmu ukrajinských motoristů, aby se do registru přihlásili.

Registr může pomoci i ČKP

Stejně jako nemusí ukrajinská vozidla podstupovat českou technickou kontrolu, je to podobné i s autopojištěním. Jedná se totiž o vozidla v mezinárodním provozu. Navíc Ukrajina není součástí Evropské unie, proto není možné automobily zde zatím pojistit. „U pojištění platí, že pokud nepojištěné ukrajinské vozidlo v Česku způsobí škodu, poškozenému ji uhradí Česká kancelář pojistitelů prostřednictvím Garančního fondu,“ řekl Medelský.

Nicméně v Česku platí pro ukrajinské řidiče ochranná doba šesti měsíců (počítá se od momentu, kdy opustili Ukrajinu). Pokud se nehoda stane po této lhůtě, může ČKP po nepojištěném viníkovi vymáhat peníze, které uhradila za škodu při dopravní nehodě. S registrem ukrajinských vozidel bude tak jednodušší najít potřebné údaje o takovém motoristovi.
Reklama

Diskuze

Banas - 07.04.2023 15:00:16
Ukro Banderite maji byt zavreni v lagrech a souzeni tribunalem a ne nam tady pobihat po evrope a delat bordel a zavadet ty sve banderfasisticke grcy! Viz, co se deje v PL. A polaci si to jiz prestavaji libit. Ctete Rzecz pospolita, nebo Mysl polska atd!
Veritas - 06.04.2023 18:25:18
Pichav ,Ty mentální mrazáku. Nemáš žádné vzdělání, nechápeš vůbec nic,jen trapně se pokoušíš glosovat.Tvor jako ty je zcela zbytečný a otravuje ostatní. Ber medikaci dle předpisu a dej lidem pokoj ty ubožáku. Jsi odpad,opravdu odporný tvor.

Řidiči aut z Ukrajiny se kamer bát nemusí. Úřady je nemají šanci vypátrat, pokutu nedostanou

Cizinci z nečlenských států EU mají v Česku výhodu. Řada přestupků se jim totiž odloží
18.08.2022 07:56
|
9
Reklama

Ukrajina odstraní z registračních značek písmena Z a V. Je to prý symbol ruské agrese

Řidiči, kteří už na svých registračních značkách písmena mají, si je mohou zdarma vyměnit
10.05.2022 17:17
|
4

Ukrajinská firma vyřadila nabíječky pro ruské elektromobily. Putinovi nechala sprostý vzkaz

Veřejné nabíjecí stanice přestaly fungovat na nejvytíženější dálnici mezi Moskvou a Petrohradem
02.03.2022 13:38
|
8

Uzavřený sjezd a hrozící kolaps dopravy. Za pár dní se znovu začne opravovat Barrandovský most

Součástí další etap stavby bude kompletní uzavření už opravené rampy do Strakonické ulice
28.02.2024 13:42
|
1

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0
Reklama

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3
Reklama
Autosalon TV