Reklama
Řidičův chleba

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
Zdroj: Tiskový servis Continental AG

Výrobce pneumatik Continental se chce stát nejprogresivnější firmou ve svém oboru a směřuje veškeré své aktivity a vývoj k tomu, aby mohl nejpozději od roku 2050 vyrábět pneumatiky, které jsou 100% udržitelné. K tomu vede víceméně jediná cesta, a tou je využívání recyklovaných materiálů, díky čemuž dojde k ochraně vzácných přírodních zdrojů, jejichž dostupnost je omezená.

Snaha o uzavřený řetězec

Klíčem k ekologicky udržitelné pneumatice je dosažení uzavřeného materiálového řetězce a klimaticky neutrální výroba. Continental si to představuje tak, že z ojetých pneumatik získá nejen pryžový granulát, ale zrecykluje i textilní vlákna a ocel. Z těchto surovin pak vzniknou recyklované saze, z nichž se následně vyrobí zcela nová pneumatika, která začne svůj další životní cyklus.

Claus Petschick, vedoucí oddělení udržitelnosti ve společnosti Continental Tyres, má o poslání společnosti Continental jasno: „Continental je na cestě stát se nejprogresivnějším výrobcem v odvětví pneumatik z hlediska udržitelnosti. Snažíme se, abychom v našich pneumatikách nejpozději do roku 2050 dosáhli používání 100% udržitelných materiálů. Síla našich inovací nám umožňuje vkročit na novou, a ještě udržitelnější půdu. To zahrnuje vše, od původu a získávání materiálů až po opětovné použití a recyklaci našich pneumatik.“

Recyklace už nyní, bezpečnost především

Už v dnešních pneumatikách Continental se vyskytuje zhruba 10 až 20 % recyklovaných materiálů a Continental neustále analyzuje možnosti, jak tento poměr zvýšit. Samozřejmě ale nesmí být ohroženy vlastnosti výsledného produktu, zejména pak bezpečnost a ovladatelnost. Tady čeká výrobce opravdu náročná práce, protože každý, kdo něco ví o konstrukci a složení pneumatik, potvrdí, že se jedná o velmi náročnou alchymii s cílem najít optimální mix použitých materiálů (těch je podle Continentalu v jejich pneumatikách kolem stovky různých) tak, aby směs vyhovovalo ve všech kritériích. 

Nejde jen o bezpečnost, ale pneumatika by měla poskytovat i potřebnou zpětnou vazbu, měla by mít co nejmenší kilometrové opotřebení, nízkou hlučnost a nakonec by měla být výrobně a prodejně co nejlevnější. Materiáloví a technologičtí vývojáři Continentalu se tedy při plnění vytčeného cíle určitě nudit nebudou.
Reklama

Diskuze

Veritas - 10.03.2023 07:11:54
No vida,jak jsou germáni pozadu. Korejci z odpadu dělají auta už dlouhá léta a jak si někteří malomyslní pochvalují!!!

Continental představil novou generaci sportovní pneumatiky. Vyzkoušeli jsme jí na vlastní kůži

V německém Hannoveru jsme měli možnost otestoval novou gumu Continental SportContact 7
24.09.2021 13:18
|
4
Reklama

Chytřejší a bezpečnější města. Continental nabízí inovace na veletrhu CES 2019.

Polovina současné světové populace žije ve městech a během příštích tří dekád vzroste počet těchto obyvatel o dalších 2,5 miliardy, což také znamená ještě více automobilů do už teď přeplněných ulic. Protože se stále více měst dostává se svou populací do bodu zlomu, nastane změna ekosystému mobility za pomoci digitalizace. Společnost Continental představuje na veletrhu CES 2019 svá řešení a klíčové technologie pro města budoucnosti pod heslem „Mobilita k vašim službám. Svoboda žít.“
09.01.2019 09:29
|
0

Continental testuje pneumatiky na autonomních vozech

Continental na svojí testovací trati ve městě Uvalda v americkém státě Texas používá vozidlo bez řidiče na testování pneumatik.
28.12.2018 10:02
|
0

Komentář: Upínat se k syntetickým palivům je naivní. Budoucnost je bohužel elektrická

Diskuze o syntetických palivech vytváří mylný dojem, že spalovací motory zůstanou zachovány
26.03.2023 09:05
|
32

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4
Reklama

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13
Reklama
Autosalon TV