Reklama
Řidičův chleba

Continental představil novou generaci sportovní pneumatiky. Vyzkoušeli jsme jí na vlastní kůži

V německém Hannoveru jsme měli možnost otestoval novou gumu Continental SportContact 7
Zdroj: tiskový servis Continental

Německá společnost Continental světu představila novou vysoce výkonnou pneumatiku určenou pro sportovní a supersportovní vozidla. Nese označení SportContact 7 a slibuje lepší ovladatelnost na suchém i mokrém povrchu a pomalejší degradaci než předchozí generace SportConact 6. Její schopnosti jsme měli možnost otestovat v několika disciplínách přímo v testovacím areálu Contidrom. 

Technické okénko

Pneumatika bude dostupná ve 42 variantách a to s rozměry od 19 do 23 palců, přičemž produktová řada se v průběhu příštího roku dále rozšíří. Continental svou novou sportovní gumu vybavil pružnější směsí Black Chilli, která obsahuje větší množství polymeru. SportContact 7 má také speciální adaptivní dezén, který se dokáže přizpůsobovat mokrému či suchému povrchu. 

V porovnání s předchozí generací se pneumatika SportContact 7 zlepšila ve všech ohledech. Výrobce si vzal k srdci prosbu spotřebitelů a prodloužil degradaci směsi (o 17 %), zvýšil celkovou přilnavost a výrazně vylepšil ovládání a brzdění na mokru.  

Jak adaptivní dezén funguje?

Při přímé jízdě končí „otisk pneumatiky“ v bodě nejvyššího odtoku vody z profilu, aby zajišťoval vynikající přilnavost při brzdění, zrychlování a zatáčení za mokra. Při zatáčení na suchém asfaltu se „otisk“ přesouvá k vnější hraně, která je navržena tak, aby přenášela co nejvyšší síly pro stabilní ovládání. Pro ještě větší stabilitu jsou zde nové typy „uzamykacích prvků“ na vnější hraně, které připouštějí pouze omezený pohyb běhounu a nabízejí tak vysokou důvěru v pneumatiku.

Na mokru drží a brzdí neskutečně

Jedna věc je to, co slíbí výrobce a druhá samotná realita. Proto jsme se vydali přímo do testovacího centra Continentalu v Hannoveru, kde jsme novou vysoce výkonnou pneumatiku SportContact 7 vyzkoušeli na vlastní kůži a to hned v několika různých disciplínách.

Jako první nás čekal závodní okruh pokropený vodou, kde jsme měli možnost porovnat novou a předchozí generaci pneumatiky řady SportContact na vozech Mercedes-AMG A 45 S. Nejspíš nám ani nebudete věřit, ale rozdíl mezi předchozí a novou gumou s adaptivním dezénem byl obrovský. Vůz, který byl obut do SportContact "sedmiček" měl výrazně posunuté limity přilnavosti v zatáčkách a při rychlé jízdě mnohem lépe odváděl vodu, čímž statečněji bojoval s aquaplaningem.

Výrazný rozdíl byl mezi pneumatikami také v disciplíně nouzového brzdění na mokrém povrchu z 85 kilometrové rychlosti, kde nová pneumatika dokázala zastavit v průměru o 3 metry dříve, než předchozí generace SportContact 6.  

Na okruhu pneumatika drží jako přibitá

Nové pneumatiky jsme nezkoušeli pouze na mokrém povrchu, ale i na klasickém závodním okruhu. K testování sportovní obuvi od Continentalu nám na suché trati posloužily dva zcela odlišené vozy, a to ostrý hatchback Hyundai i30 N s pohonem přední nápravy a nová Toyota GR Supra zastupující zadokolky. 

Už po prvních pár kolech strávených na závodním okruhu jsme pochopili, že SportContact 7 má potenciál být mezi top třemi nejlepšími pneumatikami v tomto nabitém segmentu. Obě sportovní auta, díky německým gumám, projížděla zatáčky jako po kolejích, a například u Toyoty Supry nebyly při agresivní jízdě limitem samotné pneumatiky, ale měkký podvozek, který nám jednoduše nedovoloval na kompaktní kupé více tlačit. Dalo by se tak říci, že ani jedno z aut nedokázalo vysoko výkonností gumy stoprocentně prověřit. Zda jsou nové "Continentálky" lepší nebo horší než konkurence, zatím napsat nemůžeme. To rozhodnou až nezávislé porovnávací testy, ale můžeme s klidným svědomím napsat, že pneumatiky SportContact 7 jsou výrazně lepší, než předchozí SportContact 6, a to ve všech směrech.  

Diskuze

Roman - 02.10.2021 01:59:39
Podle čeho jste je teda vybíral? Říkáte, e to najdu ve specifikacích, ale já specifikace má kvalitní pneumatika?
Ondra - 01.10.2021 12:28:57
Když hledáte pneumatiky, tak je dobré napsat i rozměr co přesně hledáte. Já jsem koupil zimní pneuamatiky za dobrou cenu minulou sezónu, které drží perfektně a mají dobrou brzdnou dráhu. Ale tohle všechno se většinou dočtete i ve specifikacích pneumatik.

Kdy přezout na zimní pneumatiky a na co si dát pozor?

Čeští řidiči mají povinnost dvakrát ročně přezouvat pneumatiky na svých vozech
23.08.2021 10:38
|
7
Reklama

Pořádná helma a pneumatiky jsou základ! Přečtěte si rady od Lukáše Peška pro začínající motorkáře

S čerstvým řidičákem na silnou mašinu nesedejte! Začněte s lehkým strojem, je to zábava i praxe
09.06.2021 20:04
|
2

Ode dneška musí mít pneumatiky nové identifikační štítky. Dozvíte se z nich spoustu zajímavých věcí

Nový štítek nabízí srozumitelnější klasifikaci brzdných vlastností, valivého odporu a hlučnosti
01.05.2021 10:33
|
0

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5
Reklama
Autosalon TV