Reklama
Řidičův chleba

Ojetá auta zůstávají drahá. O elektromobilech z bazaru budou lidé uvažovat nejdřív za pět let

Německá společnost DAT už 50 let monitoruje automobilový trh. Informace z roku 2023 moc nepotěší
Zdroj: Tiskový servis Aures Holding

Nedílnou součástí sledování automobilového trhu jsou nejrůznější studie, průzkumy či analýzy. Jedním z nejrelevantnějších podkladů je tzv. DAT Report, který už půl století připravuje německá instituce Deutsche Automobil Treuhand. V aktuálním vydání, jež shrnuje rok 2023, lze nalézt spoustu zajímavých informací a trendů vzešlých z dotazování 4 727 koncových uživatelů. Pro motoristy ani pro automobilky to však není moc veselé čtení.

Nejistota jménem elektromobilita odkládá nákup

Pro devadesát procent dotazovaných je vlastní auto elementární součástí života a zaručuje svobodu pohybu a nezávislost. Automobil tedy hraje v jejich životech důležitou roli, 84 procent lidí uvedlo, že jim řízení přináší radost a 73 procent má dobrý pocit, když se na vlastní auto podívá. To vypadá na první pohled jako skvělé prostředí pro pravidelnou obměnu vozového parku a automobilky by si mohly mnout ruce. 

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Naprosto zřetelně to totiž ukazuje, že němečtí řidiči nejsou kdovíjak naklonění různým formám sdílení aut či „předplatnému", což jsou oblasti, ke kterým se některé značky dost upínají jako k budoucím zdrojům příjmu. Pro automobilky je však mnohem více alarmující další zjištění - 80 procent dotazovaných totiž uvedlo, že vývoj na poli elektromobility vnímají jako natolik nejistý, že jsou rozhodnuti své stávající auto provozovat déle a vyčkávat, jak se věci vyvrbí. Jinými slovy, nákup nového, popřípadě ojetého vozu, bude odložen.

Na dotaz „Kdy si dovedete představit svůj přechod na čistě elektrický pohon“ uvedla téměř polovina (47 %) respondentů, že to bude za více než 5 let a dalších 33 % s tímto krokem počítá za 3 až 5 let. Jasná majorita německých zákazníků tedy s nákupem elektromobilu v dohledné době vůbec nepočítá. Samotný proces přechodu na elektromobilitu si dovede představit 39 % z nich, naopak 34 % dotazovaných říká, že si takový krok ve svém životě představit nedokáže. Čtvrtina pak nemá na tuto otázku jasný názor.

Jen pětina Němců je nakloněna elektromobilitě

Téma elektromobility hrálo logicky v dotazování velkou roli a víceméně potvrdilo to, co říkáme už dlouho - Češi nejsou ve vztahu k elektrickému pohonu kdovíjak přehnaně negativní. K této technologii pohonu se totiž rezervovaně staví i většina Němců. Celkem 63 procent respondentů uvedlo, že nejsou nakloněni k technologickému posunu směrem k čisté elektromobilitě a preferují spíše technologickou otevřenost různých druhů pohonu. Pouze 19 procent dotazovaných pak zmínilo, že jim elektromobilní směr tlačený politickou garniturou připadá správný. Zbytek nemá na téma jasný názor.

V rámci průzkumu došlo i na důvody, proč si majitelé spalovacích aut nechtějí koupit elektromobil. Přesně polovině vadí omezený dojezd, pro 43 % je vůz drahý na pořízení, 38 % považuje infrastrukturu za nedostatečnou a 35 % vnímá čas potřebný k nabíjení jako příliš dlouhý. Tématem je samozřejmě i akumulátor - 31 % ho považuje za nejistotu a 23 % má obavy z jeho kondice a výdrže. Téměř čtvrtina lidí pak uvedla, že má spalovací motory prostě ráda.

I když tvoří elektrická auta v Německu stále jen malé procento vozového parku, bylo v roce 2023 možné se dotázat i relevantního množství majitelů elektromobilů, takže i zde DAT předkládá jejich důvody, proč nechtějí spalovací motor. A hned ten první leccos naznačuje - 55 % kupujících si totiž elektromobil pořídilo proto, že chtěli využít dotační prémii. Celkem 38 % bralo ohled na životní prostředí a emise CO2, 37 % uvedlo, že elektromobil vyhovuje jejich potřebám mobility a 35 % mělo chuť vyzkoušet novu technologii. To, že jsou elektromobily pohonem budoucnosti, si však myslí jen 33 % těch, kteří si vloni EV koupili. 
Reklama

Koupě čínského auta? Ani náhodou!

Pro drtivou většinu vlastníků osobních aut (81 %) je auto nenahraditelnou součástí každodenních životních potřeb. Vůz pro tyto lidi nepředstavuje žádnou luxusní komoditu či statusový symbol, ale slouží jim k mobilitě, zejména pak při dopravě do zaměstnání.  Jeden by měl pocit, že v takovém případě nebude hrát značka a původ auta kdovíjak důležitou roli. Přesto se ale naprosto jasná většina (88 %) dotazovaných kupců nových aut staví kategoricky proti pořízení auta čínské výroby. Přitom 14 % z nich už má s čínským vozem nějakou osobní zkušenost, ať už formou testovací jízdy či díky půjčovně. O čínských vozech však mezi respondenty existuje poměrně velké povědomí - 59 % o nich ví díky médiím, 41 % pak čínské vozy vnímá v provozu. 

Co tedy DAT Report prozradil? Určitě to, že Češi nejsou nějakou anomálií a že uvažování běžných motoristů lidí napříč zeměmi se příliš neliší. Elektromobilita nemá na růžích ustláno ani na ekonomicky silných trzích a jakkoliv můžeme jednotlivé výsledky zpochybňovat a dále nad nimi spekulovat, jsou zkrátka odrazem veřejného mínění. Lze předpokládat, že u některých oblastí dojde u motoristů postupem času ke korekcím a změnám názoru, třeba na základě vlastních zkušeností (ty však mohou být pozitivní i negativní), na druhou stranu je však zatím jen těžko představitelné, že by se nálada a názory ve společnosti v následující dekádě změnily natolik, že všichni nadšeně usednou do elektrických aut. Mimochodem, bezmála 40 % Němců uvedlo, že nemá možnost soukromého nabíjení - nevlastní garáž, garážové stání ani přístřešek...  
Reklama

Diskuze

ptc - 16.02.2024 08:51:29
O oelektromobilu z bazaru starším 5 let nebude uvažovat nikdo, protože má téměř mrtvý akumulátor jehož výměna nemá smysl. Pořízení elektromobilu bude mít smysl, až bude vynalezen nehořlavý akumulátor s neomezenou životností, což se za 150let nepovedlo.

Jak bezpečné jsou staré bazarovky, adrenalin v Lambu, auta budoucnosti. Nový autosalon už ve středu

V premiérovém dílu na otestujeme Škodu Felicii, supersporty od Lamborghini i SsangYong Torres
11.12.2023 10:15
|
1
Reklama

Ojetý Superb nebo Passat už zavání nudou. V bazarech najdete levnější a lépe jezdící vůz

Rozměrově podobné Audi A4 B9 stojí na vyspělejší platformě a mohlo mít daleko větší nálož techniky
27.11.2023 16:11
|
7

Ojetina za 100 tisíc korun nemusí být katastrofa. Vybrali jsme 10 nejlepších aut z českých bazarů

Kdo má hluboko do kapsy, nemusí jezdit veřejnou dopravou. Aut za nízkou cenu je na výběr dost
18.10.2023 14:30
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0
Reklama

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11
Reklama
Autosalon TV