Reklama
Řidičův chleba

Posádce jde při nehodě obytného vozu o život. Nejvíce ohroženy jsou děti na zadní lavici

Německý autoklub provádí crash-testy obytných aut už 30 let. Výrobci na výsledky reagují pozvolna
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Obytné vozy jsou v posledních letech velmi populární a k cestě za dovolenkovými zážitky je využívá čím dál víc lidí. Jen málokdo si však za volantem obytňáku uvědomuje, jak nedostatečně je posádka chráněna v případě nehody. Zejména u vozů z půjčovny je vidět, že se jejich řidiči snaží, co do maximální rychlosti přenášet své návyky z řízení osobních aut. Aniž by jim došlo, že nejen brzdná dráha, ale i celková ovladatelnost auta je v kritické situaci u obytného vozu diametrálně odlišná.

Oči by jim měly otevřít třeba i nezávislé crash-testy německého autoklubu ADAC, který se nárazovým zkouškám obytných vozů věnuje už 30 let. A výsledky stále nejsou dobré, i když se výrobci dušují, že své produkty v oblasti bezpečnosti zlepší.

Zadní lavice vyrvaná z kotvicích bodů

Zatím poslední crash-test obytného vozu provedl německý autoklub ADAC v roce 2020, kdy proti sobě poslal obytnou vestavbu na podvozku Fiatu Ducato s limitní hmotností 3,5 tuny a Citroën C5 Tourer o hmotnosti 1,7 tuny. Cílem bylo simulovat riskantní předjížděcí manévr a zjistit, jak jsou v případě vážnějšího střetu chránění lidé v obytném voze. Výsledek moc nepotěšil. Řidič byl vystaven vysokému riziku vážného zranění v oblasti hrudníku, břicha a částečně i nohou, dospělý cestující na zadní lavici pak měl velmi vysoké riziko poranění břicha a hlavy. V rámci simulace na zadní lavici sedělo rovněž dítě v dětské sedačce, jehož hlava by v případě střetu byla také vystavena nejvyššímu riziku. Nejlépe z testované čtveřice dopadl dospělý spolujezdec vpředu, jehož nohy byly vystaveny pouze střednímu nebezpečí zranění.

Jako vážný problém se při nárazové zkoušce ukázalo nestabilní kotvení zadní lavice, která se vytrhla. V letech 2021 a 2022 proto provedl ADAC ještě další testy, tentokrát samostatné zadní lavice, kterou mezitím někteří výrobci na základě výsledků skutečně vylepšili a namísto dřevěných profilů použili ocelové. Výsledné zvýšení bezpečnosti je markantní.

Dítě bylo při 33 km/h katapultováno z vozu ven

Na výsledky crash-testu reagují i samotní výrobci, přičemž ADAC všechny hlavní hráče na trhu oslovil s dotazy, jaká opatření zavádějí do praxe. Až na skupinu Pössl, reagovali všichni, takže Kanus Tabert, Erwin Hymer Group i Hobby Caravan ujistily, že data z nárazových zkoušek pečlivě analyzují a tam, kde je to nutné podnikají odpovídající konstrukční změny tak, aby byla posádka maximálně chráněna. Kromě pevnějšího kotvení, popř. zavedení bodů Isofix pro dětské sedačky, se mohou změny týkat i oblasti polstrování a sedáků. Jejich tvar a sklon totiž může zásadní měrou ovlivnit případné sklouznutí ze sedačky s dramatickými následky.

Když v roce 1993 ADAC provedl první crash-testu obytného vozu, stačila rychlost pouhých 33 km/h, aby figurína šestiletého dítěte vyletěla při nárazu oknem z vozu ven. Od té doby se situace sice zlepšuje, ale bezpečnostní rezervy mají obytné vozy stále velmi velké. Vždyť u klasických obytňáků je nástavba "z papundeklu" a v případě nehody posádku neochrání vůbec. Takže na cestách s obytným autem raději vždy nohu z plynu a opatrně!
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Studenti přetvořili Škodu Enyaq na mobilní obytnou kancelář na kolech. Jmenuje se Roadiaq

Na projektu pracuje 29 učňů. V červnu se uskuteční finální představení elektromobilu
09.06.2023 09:45
|
2
Reklama

Tyhle obytné vozy terén jen tak nezastaví. Zdolají hory doly a nabídnou komfortní nocleh i kuchyni

Podívejte se na přehled nejdrsnějších obytných vozů, které jsme doposud testovali
15.02.2023 16:29
|
0

Nejstarší obytný vůz světa se řídí z pohodlného gauče. O teplo se postarají kamna na dřevo

Unikátní Ford Model T Caravan pochází z roku 1914. Míří do aukce za překvapivě málo peněz
31.08.2022 10:49
|
0

Bazar: BMW řady 5 G30 (od 2017). Oblíbený bavorák je předurčen k dlouhým cestám

Je elegantní, silný a jízdně atraktivní. Sen mnoha řidičů se ale může proměnit v noční můru
24.04.2024 11:50
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0
Reklama

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9
Reklama
Autosalon TV