Reklama
Řidičův chleba

Minikaravany může tahat za autem i majitel řidičáku skupiny B. Nové se dají pořídit už od 60 tisíc

Podívejte se na jejich nejrůznější typy. Víte, proč si musíte dávat pozor při výjezdu do zahraničí?
Zdroj: www.minikaravany.cz

Dnes více než kdy jindy, v době kdy se cestování do vzdálených leteckých destinací nerozběhlo, je zájem o cestování karavany. Zjišťovali jsme, jak si můžete jednoduše pořídit vlastní hotýlek na kolech za auto, a přitom mít v kapse pouze řidičské oprávnění skupiny B. 

Karavan pro každého

Nově si cestování s karavanem může užít každý, kdo má na svém vozidle tažné zařízení a vlastní řidičské oprávnění skupiny B. Nové minikaravany, které se nyní stávají hitem, si můžete pořídit ať už na výlety s rodinou, nebo třeba na ryby. 

Provedení karavanů je rozličné, ale společná vlastnost, že provozní hmotnost nesmí přesáhnout 750 kg, je pro všechny stejná. Velký pozor je třeba dávat na přeložení karavanu, protože třeba v Německu nebo Rakousku si místní policie chce karavany často převážit a v případě překročení hmotnosti bývá nekompromisní a ukládá pokuty. 

Cenová relace minikaravanů se liší nejen svojí výbavou, ale i rozměry a konstrukcí. Zeptali jsme se člena obchodního oddělení společnosti Provleky.cz, Milana Urbana, na čem vlastně cena závisí. ,,Cenové hladiny jsou závislé na několika faktorech. Hlavní roli hrají materiál, z kterého je karavan vyroben a vybavení karavanu. Nejlevnější modely jsou vyrobené pouze z překližky. Ty lze využívat jen v létě, nejsou totiž nijak zateplené. Naopak pokud je použit tzv. sendvič, odborně styrodur, je možné karavan využívat celoročně. Výbava interiéru hraje také velkou roli. Karavan může být vybaven úložnými skříňkami, střešními a bočními okny a přípravou na spaní. To vše cenu karavanu navyšuje."

Jak jsme zjistili i u jiných prodejců, lze do karavanů zařadit i nadstandardní prvky v podobě solárních panelů pro přívod elektrické energie nebo nosiče na kola. Můžete se také rozhodnout pro kolik osob budete karavan potřebovat. Lze vybrat až pro čtyři osoby.
Reklama

Kolik musím investovat?

Cenová relace těchto karavanů se pohybují od zhruba 60 000 Kč, až po více jak 300 000 Kč s DPH. Některé firmy, jako například Carox+, nabízejí přehledný konfigurátor, kde si můžete svůj karavan navolit a hned vidíte výslednou cenu. Jiné společnosti mají již minikaravany nakonfigurovány předem a prodávají pouze tyto sériově vyráběné varianty. 

Obytný minikaravan lze často jednoduše přestavět na klasický vozík. Pokud tedy během roku potřebuje majitel převézt náklad místo osob, stačí lehká přestavba.

Na co si dát pozor?

Je třeba dbát na provozní hmotnost karavanu, která nesmí přesáhnout zákonem stanovených 750 kg. Tato hmotnost je platná i u našich sousedů v Rakousku, Německu a na Slovensku, pokud byste se rozhodli cestovat právě tam. Důležité je také nezapomínat mít s sebou správnou rezervu. Musí se jednat o stejný typ a rozměr, který máte obutý na táhnutém karavanu. Bez ní hrozí pokuta. Zároveň je nutné dodržovat nejvyšší konstrukční rychlost, která se u většiny minikaravanů rovná 100 km/h. 

Řidič by si měl rozvrhnout hmotnost převážených věcí rovnoměrně po celém karavanu, aby nebyl na jedné nebo druhé straně přetížen. Nevyvážený karavan totiž může lehce dostat auto do smyku.

Při kempování by majitel karavanu neměl zapomínat, že se u většiny levnějších variant  jedná o nebržděné přívěsy. Je proto dobré nechat je při kempování připojené za vozidlem, případně je potřeba zabrzdit klíny z obou stran obou kol.

Vyrovnávací nohy, které srovnají nerovnosti pro klidné spaní, mají dražší varianty již v základu. U levnějších si je lze přikoupit za příplatek.

Potěší snadná manipulace a minkaravanem a to i po jeho odpojení od auta. Nízká hmotnost zajistí rychlé a jednoduché manévrování. 
Reklama

Diskuze

PAVEL - 18.06.2020 18:03:50
Paragraf 80a Zák. 361/2000 Sb. verze 48 z r. 2019 f) 2. přívěs převyšuje 750 kg a celková váha nepřevyšuje 3500 kg stačí sk. B
technomagg - 18.06.2020 18:07:38
přesně to jsem chtěl napsat - je ale třeba uvést že se v tomto případě jedná o maximální přípustnou hmotnost vozidla + maximální přípustnou hmotnost přívěsu

Volkswagen California 6.1: legendární kempingový vůz lze nyní ovládat dotykově

Podívejte se na podrobnosti modernizace oblíbeného vozu pro tuláky
09.08.2019 14:04
|
0
Reklama

Probíhá oprava silnice, dál není možné jet. Tak jsme kempovali na stavbě

Po tomto zážitku už nikdy nebudu nadávat na práce na silnici. Pokorně počkám klidně dvě hodiny
17.07.2019 11:15
|
2

Co je na dovču lepší - stan, střešní stan nebo karavan?

Otázka stejně složitá jako slavné: ,,Co bylo dřív vejce, nebo slepice?” Každý pravděpodobně odpoví jinak. Žádný názor ale nelze považovat za nesprávný. Protože v rámci naší sedmdesátidenní balkánské jízdy máme ve flotile všechny tři druhy dovolenkových příbytků, udělili jsme každému z nich 5 plusů a 5 mínusů na základě reálných zkušeností. Navíc jako bonus můžete shlédnout video, jak se celý takový dovolenkový cirkus balí.
22.07.2018 15:59
|
0

Seat už vyrábí elektrické skútry a koloběžky, objeví se i v Česku. Jednostopá řada se jmenuje MÓ

Španělský výrobce bude jednostopé výrobky prodávat i pronajímat ve velkoměstech
09.07.2020 08:32
|
0

Extrémní počasí, extrémní podmínky a drsná země. Vyrazili jsme se sériovým Touaregem na Island

Léto je tu, ale tady Pepu čeká zima a samá překážka. Překonají je všechna auta v jeho skupině?
07.07.2020 14:14
|
0
Reklama

Nový Autosalon se podívá pod povrch. Čeho? Dálnice, rodinného SUV, lodi nebo mladé ojeté alfy

Proč nestojí dálnice u Přerova a kdy se postaví. Jak zvládli soutěžící s papíry na osobák obří tahač
17.06.2020 18:41
|
0

I přes těžké ztráty ve druhém čtvrtletí se koncern VW chce letos udržet v zisku. Řekl to akcionářům

Ochromení provozu na největších trzích vyrovnává Volkswagen škrty v provozních nákladech
17.06.2020 09:07
|
0
Reklama
Autosalon TV