Reklama
Řidičův chleba

Minikaravany může tahat za autem i majitel řidičáku skupiny B. Nové se dají pořídit už od 60 tisíc

Podívejte se na jejich nejrůznější typy. Víte, proč si musíte dávat pozor při výjezdu do zahraničí?
Zdroj: www.minikaravany.cz

Dnes více než kdy jindy, v době kdy se cestování do vzdálených leteckých destinací nerozběhlo, je zájem o cestování karavany. Zjišťovali jsme, jak si můžete jednoduše pořídit vlastní hotýlek na kolech za auto, a přitom mít v kapse pouze řidičské oprávnění skupiny B. 

Karavan pro každého

Nově si cestování s karavanem může užít každý, kdo má na svém vozidle tažné zařízení a vlastní řidičské oprávnění skupiny B. Nové minikaravany, které se nyní stávají hitem, si můžete pořídit ať už na výlety s rodinou, nebo třeba na ryby. 

Provedení karavanů je rozličné, ale společná vlastnost, že provozní hmotnost nesmí přesáhnout 750 kg, je pro všechny stejná. Velký pozor je třeba dávat na přeložení karavanu, protože třeba v Německu nebo Rakousku si místní policie chce karavany často převážit a v případě překročení hmotnosti bývá nekompromisní a ukládá pokuty. 

Cenová relace minikaravanů se liší nejen svojí výbavou, ale i rozměry a konstrukcí. Zeptali jsme se člena obchodního oddělení společnosti Provleky.cz, Milana Urbana, na čem vlastně cena závisí. ,,Cenové hladiny jsou závislé na několika faktorech. Hlavní roli hrají materiál, z kterého je karavan vyroben a vybavení karavanu. Nejlevnější modely jsou vyrobené pouze z překližky. Ty lze využívat jen v létě, nejsou totiž nijak zateplené. Naopak pokud je použit tzv. sendvič, odborně styrodur, je možné karavan využívat celoročně. Výbava interiéru hraje také velkou roli. Karavan může být vybaven úložnými skříňkami, střešními a bočními okny a přípravou na spaní. To vše cenu karavanu navyšuje."

Jak jsme zjistili i u jiných prodejců, lze do karavanů zařadit i nadstandardní prvky v podobě solárních panelů pro přívod elektrické energie nebo nosiče na kola. Můžete se také rozhodnout pro kolik osob budete karavan potřebovat. Lze vybrat až pro čtyři osoby.
Reklama

Kolik musím investovat?

Cenová relace těchto karavanů se pohybují od zhruba 60 000 Kč, až po více jak 300 000 Kč s DPH. Některé firmy, jako například Carox+, nabízejí přehledný konfigurátor, kde si můžete svůj karavan navolit a hned vidíte výslednou cenu. Jiné společnosti mají již minikaravany nakonfigurovány předem a prodávají pouze tyto sériově vyráběné varianty. 

Obytný minikaravan lze často jednoduše přestavět na klasický vozík. Pokud tedy během roku potřebuje majitel převézt náklad místo osob, stačí lehká přestavba.

Na co si dát pozor?

Je třeba dbát na provozní hmotnost karavanu, která nesmí přesáhnout zákonem stanovených 750 kg. Tato hmotnost je platná i u našich sousedů v Rakousku, Německu a na Slovensku, pokud byste se rozhodli cestovat právě tam. Důležité je také nezapomínat mít s sebou správnou rezervu. Musí se jednat o stejný typ a rozměr, který máte obutý na táhnutém karavanu. Bez ní hrozí pokuta. Zároveň je nutné dodržovat nejvyšší konstrukční rychlost, která se u většiny minikaravanů rovná 100 km/h. 

Řidič by si měl rozvrhnout hmotnost převážených věcí rovnoměrně po celém karavanu, aby nebyl na jedné nebo druhé straně přetížen. Nevyvážený karavan totiž může lehce dostat auto do smyku.

Při kempování by majitel karavanu neměl zapomínat, že se u většiny levnějších variant  jedná o nebržděné přívěsy. Je proto dobré nechat je při kempování připojené za vozidlem, případně je potřeba zabrzdit klíny z obou stran obou kol.

Vyrovnávací nohy, které srovnají nerovnosti pro klidné spaní, mají dražší varianty již v základu. U levnějších si je lze přikoupit za příplatek.

Potěší snadná manipulace a minkaravanem a to i po jeho odpojení od auta. Nízká hmotnost zajistí rychlé a jednoduché manévrování. 
Reklama

Diskuze

AndreFlast - 06.07.2020 08:41:53
<a href=https://megaremont.pro/mytishchi-restavratsiya-vann>Obnova lázní v Mytišči</a>
Pavel - 22.06.2020 21:01:02
Nebržděný přívěs je vždy otypován do 750,ikdyž mám nápravu na 1300kg,celk.hm. do 1/2 vozidla-dle TP.Bržděný zpravidla do váhy vozidla-dle TP.B96 je rozšíření na 4250kg z 3500.Rychlost je dle TP vozíku,proto jsem koupil nový-do 130km

Volkswagen California 6.1: legendární kempingový vůz lze nyní ovládat dotykově

Podívejte se na podrobnosti modernizace oblíbeného vozu pro tuláky
09.08.2019 14:04
|
0
Reklama

Probíhá oprava silnice, dál není možné jet. Tak jsme kempovali na stavbě

Po tomto zážitku už nikdy nebudu nadávat na práce na silnici. Pokorně počkám klidně dvě hodiny
17.07.2019 11:15
|
2

Co je na dovču lepší - stan, střešní stan nebo karavan?

Otázka stejně složitá jako slavné: ,,Co bylo dřív vejce, nebo slepice?” Každý pravděpodobně odpoví jinak. Žádný názor ale nelze považovat za nesprávný. Protože v rámci naší sedmdesátidenní balkánské jízdy máme ve flotile všechny tři druhy dovolenkových příbytků, udělili jsme každému z nich 5 plusů a 5 mínusů na základě reálných zkušeností. Navíc jako bonus můžete shlédnout video, jak se celý takový dovolenkový cirkus balí.
22.07.2018 15:59
|
0

Deset tisíc korun na řidičák a kondiční jízdy zdarma. Vespa rozdává dárky

Všichni milovníci jedné stopy a italského designu by měli zpozornět
14.07.2020 17:11
|
2

Jezdit hned, platit později. Prodejci nových aut přizpůsobují jejich financování současné nejistotě

Čím vyšší akontace, tím delší odklad splátek. Hyundai spouští program Bez obav
13.07.2020 16:26
|
0
Reklama

Domluvená nehoda, špionáž, nebo fekál Kimi v době oběda. Vybrali jsme největší trapasy historie F1

Formule 1 je obrovská show, při které se ale čas od času něco zvrtne
12.07.2020 20:48
|
0

Seat už vyrábí elektrické skútry a koloběžky, objeví se i v Česku. Jednostopá řada se jmenuje MÓ

Španělský výrobce bude jednostopé výrobky prodávat i pronajímat ve velkoměstech
09.07.2020 08:32
|
0
Reklama
Autosalon TV