Reklama
Sport

Domluvená nehoda, špionáž, nebo fekál Kimi v době oběda. Vybrali jsme největší trapasy historie F1

Formule 1 je obrovská show, při které se ale čas od času něco zvrtne
Zdroj: Pinterest

Letošní sezona formule 1 odstartovala kvůli koronaviru s velkým zpožděním. I to se dá považovat za trapas, ale našly se i mnohem větší. Podívejte se na výběr těch deseti nejhorších podle britského magazínu Top Gear.

1. Velká cena USA 2005 a selhání pneumatik

Během tréninku došlo k několika selháním pneumatik francouzské značky Michelin. Společnost proto doporučovala jezdcům používajícím její pneumatiky před 13 zatáčkou zpomalit, protože výsledky ukazovaly, že pneumatiky vydrží pouze 10 kol. Dnes by byla situace velmi jednoduchá. Jezdci mohou zajet do boxu a set pneumatik vyměnit. Tehdejší pravidla byla však jiná a udávala, že pneumatiky musí ujet celkovou vzdálenost závodu. Společnost Michelin se pokoušel přesvědčit FIA, aby do zatáčky dala zpomalující šikanu, nicméně to bylo zamítnuto, neboť by situace nebyla fér pro konkurenční tým Bridgestone. Nakonec se tedy na konci formačního kola všechny "michelinské týmy" oddělily a zajely do boxů - na startu zůstalo pouze 6 závodníků. To, co bylo zpočátku připraveno na skvělý závod, se změnilo v naprostou frašku. Tato obrovská ostuda hodně poškodila image Formule 1 v USA, a tak se do Ameriky (Austin) vrátila až v roce 2012.
Reklama

2. Kimi Räikkönen a jeho nechutnost k obědu

Při příležitosti Brazilské Velké ceny v roce 2006 se oznamoval první odchod do důchodu Michaela Schumachera. Všichni jezdci se řadili na startovní čáře s vidinou šance prodrat se na vrchol. Když se, dnes už bývalý televizní moderátor Martin Brundle při své klasické zpovědní pochůzce zeptal mlčenlivého Kimi Räikkönena, proč se neukázal, odpověděl mu do živého vysílání velmi otevřeně: "Musel jsem jít rychle s**t". Vtipné, ale řadu diváků, kteří přenos sledovali od nedělního prostřeného oběda, tím docela zaskočil...

3. Máš peníze, jezdíš

To, že jezdci s sebou kromě svého talentu přinášejí i peníze od sponzorů, je ve formuli 1 otevřeným tajemstvím. Často se tak stává, že si cestu do kokpitu lze "koupit". Jeden příklad za všechny. Pastor Maldonado, nahrazující Nico Hulkenberga ve stáji Williams v roce 2011, s sebou údajně přinesl tolik potřebné peníze od venezuelské vlády. I když měl Maldonado prokazatelné úspěchy (např. výhra velké ceny Španělska v roce 2012), měl také tendenci více bourat. Dokonce existovala samostatná webová stránka věnovaná jeho bouračkám. Naopak Hulkenberg nebyl nikdy tak doceněn, jak by si jeho talent dle některých názorů zasluhoval.

4. Domluvená nehoda

V roce 2008 při Velké ceně Singapuru požádal tehdejší šéf Renaultu F1 svého jezdce Nelsona Piqueta Juniora, aby záměrně havaroval a poskytl tak výhodu svému týmovému kolegovi Fernandu Alonsovi. Alonso udělal svou zastávku v boxech jindy než jeho rivalové, a tak mu nehoda ve správný čas pomohla tím, že na dráhu vyrazil safety-car zajišťující mu první místo a případnou výhru. Tehdy se zdálo, že je vše v pořádku a nikoho by scénář podvodu ani ve snu nenapadl. Když ale uprostřed sezóny 2009 Renault Piqueta propustil, rozhodl se pod podmínkou imunity podpořit a rozběhnout vyšetřování. To vedlo k tříletému zákazu působení Briatoreho (tehdejší hlavní manažer) a Simmondse (tehdejší technický šéf) v F1. Renault F1 vyvázl s podmínkou jen proto, že učinil kroky, aby se těchto dvou zbavil. Alonso byl zproštěn veškerých obvinění.
Reklama

5. Protestant na trati během Velké ceny Británie

V roce 2003 se britský kněz Neil Horan díky špatnému zabezpečení dostal na trať v outfitu elfa. Běžel vstříc vozidlům jedoucích rychlostí přes 200 km/h a mával na ně cedulí. Naštěstí nebyl při incidentu nikdo zraněn a katolický kněz byl knockoutován na zem a zatčen. Nebylo to však naposledy, co jsme o něm slyšeli. V roce 2004 velmi podobně vtrhl na aténský maraton a také se nějakým zázračným způsobem dostal až do druhého kola soutěže Británie má talent.

6. Nebezpečí nejen na trati

To, že je formule 1 nebezpečná show, kde hrozí srážky a požáry, je jasné. A když už se na trati něco stane, jsou zde týmy mediků a bezpečnostních složek, aby pomohli. Co se ale očekávat nedá je, když se snažíte uhasit vzniklý požár a přejede vás auto, které spěchá na pomoc. Ano, to se přesně stalo jezdci Taki Inouemu při Velké ceně Maďarska v roce 1995. Taki velmi rychle vyskočil ze svého vozu a pomocí hasicího přístroje se týmu záchranářů snažil pomoci uhasit požár. Přijíždějící záchranný vůz, mimochodem Tatra 613, ho však srazil, on přeletěl přes kapotu a zranil si obě nohy.


Sám Taki Inoue nedávno přiznal, že je nejhorším jezdcem historie Formule 1. Za všech 18 závodů, které ve formuli 1 odjel, nepředjel jediného soupeře a za týmovým kolegou zaostával o 2 až 5 sekund. Nedávno se také nechal slyšet, že drží v Monaku rekord nejpomalejšího kola.  

7. Pozor, zeď!

David Coulthard závodil ve své poslední Velké ceně za tým Williams a vedl australskou Grand Prix 1995, která se odehrála na adelaidském pouličním okruhu naposledy. Ve 20. kole a s pohodlným vedením zajížděl Coulthard do boxů ke své první zastávce, ale k mechanikům se už nedostal. Při vjezdu do boxů narazil přímo do zdi a auto zdemoloval. Závod nedokončil.
Reklama

8. Špionáž a rekordní pokuta

Rok 2007 byl těžký rok. Jako by už to nebylo pro stáj McLaren již tak zlé kvůli rozepřím stájových kolegů Hamiltona a Alonsa. Tým byl nakonec vyloučen z Poháru konstruktérů. Proč? Stáj McLaren získala neoprávněně stovky listů tajného materiálů z továrny Ferrari. FIA označila celou situaci za využívání nekalých praktik ke zvýhodnění. Rozsudkem byla rekordní pokuta 100 miliónů dolarů a vymazání všech bodů z žebříčku Poháru konstruktérů pro daný rok.

9. Příliš brzká oslava vítězství

Při Kanadské Velké ceně v roce 1991 se stala neočekávaná událost. Nigel Mansell začal mávat fanouškům na tribuny a oslavovat své vítězství jeden a půl kola před cílem, když najednou jeho monopostu zhasl motor. Nechal totiž příliš klesnout otáčky. Kolem něj tal proletěl Nelson Piquet ve svém Benettonu, který nakonec viděl kostkovanou vlajkou jako první.

10. Jaké to je létat s orly?

Je až neuvěřitelné, jak moc společnost a také stáj Lola, která dodávala podvozky tolika týmům v F1, v této soutěži pohořela. Rozhodla se totiž vyzkoušet si, jaké to je létat s orly a zkusila štěstí v nejvyšší soutěži sama za sebe. Se sponzorem Mastercard v zádech se postavila na start svého prvního závodu v roce 1995 při Velké ceně Austrálie. Vlastně ani to ne, protože oba její jezdci se nekvalifikovali a nemohli vstoupit do závodu. Kvůli technickým a finančním potížím se Lola nezúčastnila ani následujícího závodu v Brazílii a už se nikdy na start F1 nepodívala. Výsledkem je neveselá bilance za jeden závod - ztráta 6 milionů liber.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ferrari za polovinu, bentley za třetinu. Zabavené a nabourané supersporty čekají na nové majitele

Sporťáky i luxusní limuzíny. Na dubajském vrakovišti stojí tři tisíce parádních aut
14.06.2020 20:49
|
4
Reklama

Ferrari chystá své první SUV. Vyjede do dvou let a bude to hybrid do zásuvky

Dvanáctiválec pod kapotou nečekejte. Auto ale bude mít pohon všech kol
23.12.2019 13:02
|
1

Do aukce míří unikátní verze McLarenu F1. Může se prodat za půl miliardy korun

Existují pouze dva kusy vzácného sportovního vozu v tomto provedení. Auto má navíc malý nájezd
22.07.2019 15:13
|
0

Deset tisíc korun na řidičák a kondiční jízdy zdarma. Vespa rozdává dárky

Všichni milovníci jedné stopy a italského designu by měli zpozornět
14.07.2020 17:11
|
58

Jezdit hned, platit později. Prodejci nových aut přizpůsobují jejich financování současné nejistotě

Čím vyšší akontace, tím delší odklad splátek. Hyundai spouští program Bez obav
13.07.2020 16:26
|
0
Reklama

Seat už vyrábí elektrické skútry a koloběžky, objeví se i v Česku. Jednostopá řada se jmenuje MÓ

Španělský výrobce bude jednostopé výrobky prodávat i pronajímat ve velkoměstech
09.07.2020 08:32
|
0

Extrémní počasí, extrémní podmínky a drsná země. Vyrazili jsme se sériovým Touaregem na Island

Léto je tu, ale tady Pepu čeká zima a samá překážka. Překonají je všechna auta v jeho skupině?
07.07.2020 14:14
|
0
Reklama
Autosalon TV