Reklama
Autopunk

Případ tajemného pilota formule na dálnici se konečně uzavřel. Vyvázne bez trestu

Správní úřad v Příbrami se sice řidiče snažil ztotožnit, ale marně. Zachránila ho helma
Zdroj: Policie ČR

Včera jsme informovali o vývoji případu neznámého řidiče formule, který se v září loňského roku vydal na dálnici D4. Jeho jízdu zaznamenal jiný řidič na video a velmi rychle se rozjelo velké policejní i úřední vyšetřování, které mělo za cíl řidiče formule najít a pokutovat. Jenomže se ukázalo, že když má někdo helmu, jen těžko je možné jej ztotožnit. Pilot, ať už to byl kdokoliv, tedy vyvázne bez postihu.
Reklama

Ani antropologie nepomohla

V článku, který si můžete připomenout výše v odkazu, je celá anabáze případu popsaná z pohledu zástupců muže, kterého policie z jízdy s formulí obvinila. Jde o 45letého řidiče z Příbramska, který však obvinění odmítl. Zastupovala jej společnost Právní ochrana řidičů, která vyšetřování ze strany policie i úřadů popsala jako předpojaté, nehospodárné a svým způsobem amatérské.

"Správní orgán po převzetí případu usoudil, že není jednoznačně prokázáno, že policií označená osoba skutečně spáchala daný přestupek, a tak se nabízelo věc rovnou ukončit. Podle našich informací byl ovšem ze strany policie vyvíjen tlak na předmětný úřad, aby se snažil věc uzavřít s pokutou a zákazem řízení pro podezřelou osobu," uvedl zástupce vyšetřovaného řidiče Tomáš Blecha.

Zajímal nás ale názor také druhé strany, v tomto případě konkrétně Městského úřadu v Příbrami, který od policie dostal kauzu k dořešení. Proto jsme se na postup, ale i výsledek, zeptali tiskové mluvčí úřadu Evy Švehlové.

Švehlová potvrdila, že policie jim případ opravdu předala jako podezření ze spáchání přestupku spočívajícího v užití vozidla, které bylo k provozu na pozemních komunikacích technicky nezpůsobilé tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožovalo ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. To ale ve včerejším článku označuje Právní ochrana řidičů, která obviněného zastupovala, za nesmysl. "Protože nikdo dané vozidlo nezastavil, tak nelze jednoznačně říct, že vozidlo bylo opravdu nezpůsobilé," tvrdí Blecha.

Eva Švehlová k tomu dodává: „Názor policejního orgánu byl opřen mimo jiné o řadu medializovaných videozáznamů z jízdy předmětné formule po dálnici D4. Proto jsme řešili hlavně to, jestli je vůbec možné jistit totožnost řidiče. Zadali jsme proto Kriminalistickému ústavu Policie České republiky vypracování znaleckého posudku z oboru kriminalistické antropologie. Ze závěru posudku však vyplynulo, že důkazní materiál, zejména díky integrální přílbě, kterou měl řidič při jízdě nasazenu, byl z antropologického hlediska velmi nízké kvality a nebylo tedy umožněno spolehlivě hodnotit a porovnávat antropologické znaky nezbytné k identifikaci konkrétní osoby. Identita řidiče tedy nebyla prokázána tak, jak je vyžadováno legislativou a Městský úřad Příbram proto řízení o přestupku usnesením zastavil.“

Policie prý postupovala dle zákona. Obhajuje dron

Ve včerejším prohlášení Právní ochrany řidičů se zástupci této společnosti podivovali například nad použitím policejního dronu. Proto jsme se tiskové mluvčí příbramské policie Moniky Schindlové zeptali, jak vlastně tedy v tomto konkrétním případu policie postupovala. Její odpověď zní následovně: „Dle zákona policie činí nezbytná šetření ke zjištění osoby podezřelé ze spáchání přestupku a k zajištění důkazních prostředků, které jsou nezbytné pro pozdější dokazování před správním orgánem. Policie je v souvislosti s šetřením přestupku oprávněna vyžadovat některá odborná vyjádření, spolupracovat při plnění svých úkolů s orgány veřejné správy a také využívat běžné technické prostředky, které při své práci používá.“

Diskuze

PICHAV - 01.04.2020 15:59:14
MAJI NORMALNI STRACH !!!! PROTOZE KDYBY SE PROFLAKLO !!!! ZE TO BYL SUMI !!!! TAK BY Z TOHO BYL MEZINARODNI SKANDAL !!!! JAK JSOU URADY V cr NEMORALNI !!!! ZE STIHAJI I SAMOTNEHO NEDOSTIZNEHO !!!! f1VSEMOHOUCIHOf1 !!!! A NAVIC CHROMEHO (((UDAJNE))) !!!!!
PICHAV - 01.04.2020 16:04:42
ON TOTIZ SUMI ZIJE UPLNE NORMALNE !!!! JAKO TREBA ELVIS,,,JACKSON,,,MERCURY,,,WOLEK,,,LAUDA,,, A KDO JESTE !!!! TREBA MISTR DESTE CAR ACCIOLA !!!! MELI DOST SLAVY A NASLI SI DVOJNIKA !!!! A TEN ZA NE ZEMREL !!!!! A UZIVAJI SI V USTRANI SVEHO NASYSLENA !!!

Nehoda motorky a auta zastavila dálnici D1. Záchranářům komplikovali zásah neukáznění řidiči

Zraněného motorkáře do nemocnice transportoval vrtulník. Dálnice byla několik hodin uzavřená
20.03.2020 10:30
|
10
Reklama

Podjíždění v připojovacím pruhu na dálnici není přestupek. To brždění či zastavení zavání průšvihem

Důležité je nebát se nabrat rychlost, využít připojovací pruh na maximum a nikoho neohrozit
07.03.2020 20:55
|
14

Policie zjistila, kdo je pilotem formule, která jezdila po dálnici u Příbrami. Přijde o řidičák

Řidič monopostu neměl vzhledem k jeho technické nezpůsobilosti na dálnici co dělat. Dostane i pokutu
08.11.2019 08:24
|
15

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama

Nechal u auta otevřená okna a odešel. Divil se, že dostal pokutu, ta ale hrozí i za nezamknutý vůz

Řidič je ze zákona povinen auto zabezpečit tak, aby jej nemohla užít neoprávněná osoba
15.01.2021 07:00
|
6

Policejní Škody Scala nebudou mít beranidla ani radary. I tak stojí speciální výbava půl ceny auta

Policie bude auta od škodovky odebírat v příštích třech letech. Jedno vyšlo na zhruba 700 000 Kč
14.01.2021 18:23
|
5
Reklama
Autosalon TV