Reklama
Řidičův chleba

Nové kamery pokutují řidiče za používání telefonu za volantem. Fungovat začnou už letos

Hříšníci schytají pokutu přes tři tisíce korun i jeden trestným bodem. Ovšem jen někteří
Zdroj: Nizozemská policie

Německo se ve snaze zefektivnit vybírání pokut za časté přestupky rozhodlo nainstalovat nový kamerový systém, který detekuje používání mobilního zařízení za volantem. Po úspěšném zkušebním provozu by měl začít plně fungovat už letos, a to hned na několika místech. Pokud záznam prokáže, že se řidič přestupku opravdu dopustil, hrozí mu vysoká pokuta i trestný bod. V Česku něco podobného umí i rychlostní kamery. Má to ale háček.

Používají umělou inteligenci

U našich západních sousedů se letos chystá hned několik změn na silnicích, přičemž jednou z nich je právě instalace nových kamerových systémů. Ty dokáží rozeznat, zda řidič drží za jízdy v ruce mobilní telefon a záznam pošlou příslušným policistům. Původem nizozemské zařízení Monocam bylo od roku 2022 testováno v Porýní-Falcku v oblasti Mohuče a Trevíru, kde během 46dennní zkušební doby zaznamenalo 327 přestupků. „Pilotní test byl natolik úspěšný, že se systém nyní chystá rozšířit po celém území Německa,“ uvedl pro server Auto Bild ministr vnitra Porýní-Falc Michael Ebling.

Do provozu by měly být první kamery uvedeny během letošního roku, jakmile bude připraven potřebný právní základ nebo změna zákona, píše se na webu Heute.at. Systém Monocam pomocí umělé inteligence věnuje pozornost objektům v ruce a odpovídajícímu držení těla – a automaticky se spustí, když detekuje řidiče s mobilním telefonem. Pořízený snímek následně putuje k vyškoleným policistům, kteří budou zkoumat, jestli je zcela prokazatelné, že se řidič přestupku dopustil. Pokud ano, bude muset zaplatit pokutu 128 eur (3171 Kč) a přičte si jeden trestný bod. Pokud ne, může být pochopitelně v klidu.

Dokonce ani na parkovišti

V Česku jsou sice tresty od letoška ještě o něco tvrdší (bloková pokuta 2500 až 3000 Kč, v přestupkovém řízení čtyřti až 10 tisíc korun a čtyři trestné body), jenže samotný zákon je k používání telefonu za volantem o něco benevolentnější. Podle policejního mluvčího Davida Schöna například záleží, zda řidič zastaví na základě své vlastní vůle či nikoliv. „Pokud během jízdy musí zastavit vozidlo z důvodu nezávislého na jeho vůli (před přechodem pro chodce, na semaforech, v dopravní zácpě nebo jedná-li se o situaci, kdy se musí stále plně věnovat řízení a sledovat dění kolem něj), je držení hovorového zařízení nepřípustné a šofér se tak dopouští přestupku.“

„Jinou situací je ta, kdy řidič na základě své vlastní vůle a v souladu se zákonem zastaví například na místě určeném k parkování, kde následně vezme do ruky hovorové zařízení. V takovém případě se přestupku nedopouští," dodal Schön s tím, že pokud má šofér mobil v držáku a dotýká se obrazovky pouze prsty, nejedná se o držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení. A tudíž ani tím řidič neporušuje zákon. Stále však přitom platí povinnost plně se věnovat řízení vozu," dodal mluvčí policejního prezidia.

To v Německu nesmíte telefon používat, jakmile máte nastartováno. „Za chodu motoru nebo pouze při vypnutém motoru s automatickým systémem start-stop, nesmí řidiči vozidla držet v ruce žádná elektronická zařízení ani se dívat na zařízení instalovaná ve vozidle,“ uvedl pro Auto Bild dopravní právník Uwe Lenhart. Kamery by pak stejně jako v případě testovacího režimu měly být umístěny na mostech, odkud mají nejlepší výhled na sedadlo řidiče.

My podobné kamery v Česku zatím nemáme. Existuje však možnost, že dostanete pokutu za používání mobilu za volantem z rychlostní kamery. „Dotyčné osobě musí být prokázáno, že se daného přestupku dopustila právě ona. Teprve až potom může být souběžně s překročením rychlosti pokutována i za jiný přestupek zaznamenaný na kamerovém záznamu,“ sdělil Autosalonu mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.
Reklama

Diskuze

Michal2 - 19.01.2024 11:43:30
Jersey filmy normálně sleduji ale né na notasu ale buď v mobilu nebo tabletu a když jede karavan,Bus tak zaklopím.
jersey - 18.01.2024 20:41:18
Tak doufám, že jednou půjdou i po kamioňácích, co na dálnici sledujou filmy...

První evropská země začala vybírat od řidičů aut do zásuvky peníze. Platí za každý ujetý kilometr

Majitelé elektromobilů, plug-in hybridů a vodíkových aut musí na Islandu platit za své cesty
12.01.2024 10:39
|
13
Reklama

Kromě paliva E10 se benzinek aktuálně týká ještě jedna novinka. Řidiči tam nyní koupí více léků

Na benzinkách bude nově možné koupit léky na žaludeční vředy, svědění nebo na opary
11.01.2024 14:09
|
4
Reklama

Řidiči, kteří jinak používají blinkry správně, v tomto případě často chybují. Pokutě se nevyhnou

Dávat blinkry tak, jak zákon předepisuje, je poměrně věda. Zejména pak při jízdě křižovatkou
09.01.2024 14:28
|
17

Tento zvláštní semafor vyškolí i zkušeného řidiče. Lidé často nevědí, jak funguje

I v Praze naraz na unikátní světelnou signalizaci, která chrání chodce na zastávce
08.01.2024 13:55
|
12

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
4

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV