Reklama
Řidičův chleba

Nepřátelské vztahy a nevraživost? Cyklisté a řidiči by se spíš měli naučit vzájemnému respektu

Pomoci by k tomu měla nová iniciativa, kterou vede slavný cyklista Roman Kreuziger
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Cyklisté nerespektují pravidla, jezdí pod vlivem, a navíc bez helem. Řidiči nedodržují povinný bezpečný rozestup při jejich předjíždění a tím vytváří nebezpečné situace, které většinou končí hůř pro cyklisty. Jak se říká, jedna skupina za 18, druhá bez dvou za 20. Řidiči a cyklisté si nemají moc co vyčítat, ale realita je přesně opačná. Uklidnit emoce a naučit se vzájemnému respektu má za cíl nová iniciativa Ministerstva dopravy, Besipu a Romana Kreuzigera, která dostala název Dám respekt.

Bezpečnost je velké téma

Málokteré skupiny účastníků provozu se tak moc nemají rády, jako právě cyklisté a řidiči. Jenomže jak aut a řidičů, tak cyklistů je stále víc. A je na čase, aby se tyto dvě skupiny začaly alespoň respektovat. „Počet cyklistů v silničním provozu stále narůstá jak v rekreačních oblastech, tak v městském provozu. Cyklisté patří na silnici k těm nejzranitelnějším a musíme myslet na jejich ochranu. Na druhé straně ale sami cyklisté mohou výrazně přispět ke své bezpečnosti rozumným chováním a dodržováním pravidel. Preventivní aktivity proto musí být zaměřené na obě skupiny. Nezáleží přeci na tom, jestli jsem zrovna v roli cyklisty nebo motoristy, hlavní je zdraví a bezpečný dojezd do cíle,“ řekl při představení kampaně ministr dopravy Martin Kupka.

Podle výzkumu společnosti Kantar, který probíhal v druhé polovině března na vzorku 1020 respondentů ve věku 18 let a více, uvedlo 76 % dotázaných, že alespoň někdy jezdí na kole. Jenomže bezpečně se cítí jen asi třetina cyklistů. 48 % dotázaných řidičům vyčítá vysokou rychlost. 35 % nedostatečný prostor při předjížděcím manévru. Motoristům naopak nejčastěji vadí, že cyklisté jezdí vedle sebe a nerespektují zákaz jízdy po chodníku.

„Víme, že cyklisté často viní motoristy z nebezpečné jízdy. A ti zase cyklisty, že ignorují předpisy. Jsme ale přesvědčeni, že je potřeba začít u sebe, nevychovávat ostatní a dodržovat psaná i nepsaná pravidla. Jsme stále stejní lidé, jednou v sedle, jindy za volantem. I proto jsme naši iniciativu pojmenovali Dám respekt,“ říká Roman Kreuziger.

Chyba je i na straně cyklistů

Jednou věcí je bezpečnost ze strany motoristů, druhou ale také čísla, která má policie. Ta ukazují, že v roce 2021 došlo k 3994 nehodám cyklistů. Zemřelo při nich 43 lidí, 234 bylo zraněno těžce a 3 141 lehce. „Viníky nejzávažnějších nehod cyklistů jsou zhruba z poloviny sami cyklisté a z poloviny řidiči vozidel. Posílit vzájemnou ohleduplnost a bezpečné chování v silničním provozu tedy musíme u obou těchto skupin,“ řekl vedoucí oddělení Besip Tomáš Neřold.

Je děsivé, že u téměř poloviny nehod, kdy došlo k úmrtí a nadpoloviční většině nehod s následkem těžkého zraněním, byl viníkem shledán sám cyklista. Celkem 72 % cyklistů, kteří loni na silnicích zemřeli, nemělo nasazenou přilbu. Každý pátý cyklista – muž, který měl v loňském roce na kole závažnou dopravní nehodu, měl v krvi přítomen alkohol. V případě žen to bylo „pouze“ 8 %. Naopak ženy jsou oproti mužům méně ukázněné v již zmiňovaném nošení přileb.

Přibližně za třetinu nehod se smrtelnými následky ale nesou dle policejního vyšetřování odpovědnost řidiči osobních automobilů. Alarmující je, že v dalších sedmi procentech případů řidič od smrtelné nehody cyklisty ujel. Řidiči nákladních vozidel se na nejzávažnějších nehodách s účastí cyklistů podílejí zhruba pěti procenty.

Reklama

Diskuze

luděk - 12.04.2022 12:01:10
Aleši ty budeš taky dobrej řydič
libor - 12.04.2022 11:57:20
Jezdím autem, náklaďákem, motorce ale i na kole, ale nechápu řidiče kteří jsou flustrování tím, že musí objet cyklistu, skůtraře či babetistu. Je to jistě dáno tímto režimem kdy nenávist je větší než úcta k lidskému životu.

Cyklista nemá na přechodu přednost jako chodec. Z kola ale sesedat nemusí, tvrdí pražský úředník

Cyklista je z pohledu zákona brán jako řidič a na přechod by nikdy neměl najíždět z chodníku
06.11.2021 18:35
|
57
Reklama

Řidiče BMW přepadla banda cyklistů dvakrát za sebou. Chtěli zničit auto a poplivali ho

Obklíčili mě a začali bušit na auto. Snažili se rozbít okno a světla, popisuje řidič situaci
01.11.2021 09:47
|
11

Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl

Po zakreslení cyklistického pruhu má pruh pro auta zůstat stejně široký, ale někde to neplatí
20.10.2021 07:23
|
14

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV