Reklama
Řidičův chleba

Loni přibylo přes 10 tisíc aut na LPG. Jezdí se s ním o polovinu levněji než s benzinem

Nejen nová auta na autoplyn, ale i dodatečné přestavby jsou u Čechů velmi oblíbené
Zdroj: Tiskový servis Petrol

Propan-butan se na českých silnicích objevuje u nových i starších aut čím dál častěji. Podle údajů Svazu dovozců automobilů se v loňském roce jednalo o zhruba 4000 kusů. To znamená meziroční nárůst o 76 procent. Česká asociace LPG dodává, že dodatečných přestaveb bylo provedeno přes 6500. Informace uvedl její předseda Ivan Indráček v tiskové zprávě.

Trend, který roste

Zatímco elektromobily si stále hledají cestu k veřejnosti, u autoplynu je to jinak. Společně však dominují v segmentu vozidel, které Národní akční plán čisté mobility považuje za alternativní pohony. Rovněž je spojují rekordní počty registrací. Pohonem, který ztrácí na číslech, je plug-in hybrid. O ten byl v loňském roce nejmenší zájem.

„LPG v roce 2022 těsně porazilo elektromobily. Hovoříme ale o počtu registrací nových automobilů. Pokud bychom uvažovali i dodatečné přestavby benzínových motorů, které jsou pro LPG typické, přibylo na českých silnicích LPG automobilů mnohem víc,“ říká Ivan Indráček. Nejoblíbenějšími vozy, které si lidé na LPG pořizují, jsou od značky Dacia. Následuje Renault a pak Fiat.

Ministerstvo dopravy uvádí 7263 přestaveb, které se uskutečnily v minulém roce. V tomto čísle jsou zaneseny jak montáže, tak i demontáže LPG a CNG systémů. „Na základě odhadu našich expertů, kteří se na přestavby vozů na LPG a CNG specializují dlouhodobě, lze konstatovat, že počet vozů přestavěných v roce 2022 na spalování LPG činil přibližně šest a půl tisíce. To je meziroční nárůst téměř o polovinu,“ popisuje Indráček.

Téměř o polovinu levnější než benzin

 „Rekordní počet přestaveb osobních aut na LPG byl uskutečněn v roce 2012. Statistika uvádí víc než 20 tisíc montáží i demontáží, z čehož lze odvodit, že čistě přestaveb na LPG bylo asi 18 tisíc. Další v pořadí jsou roky 2011 a 2013, kdy bylo namontováno asi o třetinu méně přestavbových sad,“ popisuje Ivan Indráček Zájem o přestavby výrazně roste spolu se situací na trhu. Například ještě před pár měsíci to bylo kvůli extrémnímu zdražování pohonných hmot, kdy nafta s benzinem atakovaly hranici 50 korun za litr. Zatímco litr LPG se stále pohyboval kolem 20 korun.

I v současné době je autoplyn levný, načerpat se dá průměrně za 17 korun, oproti tomu benzin stojí na čerpacích stanicích v průměru 36 korun za litr. „LPG bylo a stále je nejdostupnější možností, jak za relativně přiměřené náklady a s poměrně rychlou návratností nahradit benzin,“ řekl Jaroslav Liška, ze společnosti Autogas a dodal: „Ekonomická situace a omezená dostupnost nových vozidel v základních kategoriích způsobila, že uživatelé stále používají, servisují a nechávají si přestavovat na LPG i starší vozidla.“
Reklama

Diskuze

Zbyněk Vlach - 04.02.2023 08:53:54
Jezdím na LPG již skoro padesát let,od vojny v roce 74.Odhadem snad z deseti vždy staršími auty.První byl Moskvič 403.Nikdy jsem neměl žádný problém s motorem, vždy jsem dojel do cíle,mimo prasklou poloosu.Olej 30 tis.km.Asi jsem za tu dobu dost ušetřil..

Ojetin na LPG do 150 tisíc korun je na českém trhu spoustu. Vybrali jsme ty nejlepší

Podívejte se na cenově dostupné ojeté vozy na plyn, které se dají pořídit v českých bazarech
06.10.2022 07:35
|
3
Reklama

Hledáte nové auto na LPG? Na výběr jich moc není. Na českém trhu zbyli jen čtyři mohykáni

Podívejte se na přehled aut, která se aktuálně prodávají s pohonem na zkapalněný plyn
16.08.2022 13:21
|
2

Konec starých časů? Renault v Česku přišel o LPG i atmosférický motor. Mění také své ceny

Vedle osobních automobilů se francouzský výrobce zaměřil i na malou dodávku
01.08.2022 07:32
|
3

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1
Reklama

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1

Najít veterána ve stodole je skoro nemožné, říká muž, který jich má ve sbírce přes tři sta

Ladislava Samohýla přivedla k autům rodinná povinnost. Přesto by ve svém životě neudělal nic jinak
19.03.2023 18:37
|
1
Reklama
Autosalon TV