Reklama
Řidičův chleba

Levná pomůcka sníží teplotu v interiéru auta až o 40 stupňů, přesto v praxi příliš vidět není

Už při venkovní teplotě 25 stupňů Celsia může být za slunečného počasí na palubní desce přes 70
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Aktuální parné dny přinášejí klasické problémy spojené s parkováním automobilů. Interiér se za současného slunečného a velmi teplého počasí může už během půl hodiny vyhřát na extrémně vysoké teploty. Jak ukázal test švýcarského klubu Touring Club Schweiz, na trhu existuje jednoduchá, levná a především velmi účinná metoda, pomocí které lze předcházet vyhřátí kabiny vozu. V praxi ale tuto pomůcku řidiči moc nevyužívají a někdy to je i celkem pochopitelné. Dnes už totiž existují pohodlnější metody, jak se zbavit horkého vzduchu v kabině u zaparkovaného auta. 

Teploty u zaparkovaného auta mohou být extrémní

Fakt, že interiér auta zaparkovaného na slunci může velmi rychle dosáhnout dosti nepříjemných teplot, není nic nového. Přesto je možné i v těchto dnech vidět před supermarketem zaparkované auto s pootevřeným okýnkem a v něm odloženého psa. Klub TCS ve svém testu připomíná, že pootevřená okénka nejsou v podstatě k ničemu. Odborníci měřili teploty v interiéru při oknech stažených o tři centimetry a výsledkem byl pokles teploty v interiéru o zanedbatelné dva stupně. Důvodem je mizivá cirkulace vzduchu. Při venkovní teplotě pouhých 25 °C stoupla teplota v interiéru během třiceti minut na 36 °C, zatímco s pootevřenými okny to bylo jen o dva stupně méně. Nechávat psa nebo snad dokonce dítě v těchto dnech v autě zaparkovaném na slunci je vskutku hodně špatný nápad. 

Jako velmi účinný pomocník v boji proti rozpálenému interiéru se naopak ukázala obyčejná sluneční clona. V testu (opět při venkovní teplotě 25 °C) dosáhla bez clony teplota na palubní desce během hodiny 77 °C, což znamenalo prohřátí vzduchu v testovaném autě na 43 °C. Přítomnost clony přinesla mnohem pomalejší ohřívání jak palubní desky, tak interiéru. Během hodiny se měřené místo na desce ohřálo na 39 °C a vzduch v interiéru dosáhl teploty 32 °C. Podle TCS tato jednoduchá pomůcka může v některých částech kabiny znamenat rozdíl až 40 °C a celkově sníží teplotu o 10 °C. 

Sluneční clona se dá pořídit za pár desítek korun. V praxi je ale tato pomůcka k vidění spíš někde v kempech, kde bývají auta odstavená na delší dobu. Instalovat clonu do auta je sice jednoduché, ale je to také trochu otravné. Spousta dnešních aut má navíc mnohem elegantnější pomůcku, jak se po usednutí do auta nespálit. Díky vzdálenému přístupu do vozu přes telefon lze na dálku aktivovat klimatizaci ještě před tím, než někam pojedete. 

Jaký vliv na teplotu má barva vozu?

Švýcarský klub TCS také měřil teplotu vnější karoserie u černého a bílého automobilu, aby zjistil, jaký vliv na výsledek má zvolená barva vozu. Černá absorbuje víc slunečního záření než bílá a proto se také rychleji ohřívá. Naměřený rozdíl byl necelých dvacet stupňů. Po hodině měření dosáhla teplota na černém VW Tiguan bezmála 80 °C, u bílého vozu byla zhruba 62 °C. Klub v této souvislosti upozorňuje, že může dojít i k popálení, pokud člověk v takovémto případě na karoserii sáhne. 
Reklama

Diskuze

Milda - 29.08.2023 21:38:34
Jinak měření teploty karoserie je opravdu jen karoserie. Již bylo několikrát dokázáno, že rozdíl uvnitř bílého a černého auta je minimální. U laku karoserie je to samozřejmě znát, uvnitř ne.
Milda - 29.08.2023 21:36:54
Hlavně musí být zvenčí. Clona umístěná uvnitř za sklem při měření nebyla skoro vůbec k ničemu. Bohužel hodně lidí jí má zevnitř. Paprsky se musí odrážet před sklem a ne až za ním kdy již ohřívají interiér.

Nejstarší obytný vůz světa se řídí z pohodlného gauče. O teplo se postarají kamna na dřevo

Unikátní Ford Model T Caravan pochází z roku 1914. Míří do aukce za překvapivě málo peněz
31.08.2022 10:49
|
0
Reklama

Nechal u auta otevřená okna a odešel. Divil se, že dostal pokutu, ta ale hrozí i za nezamknutý vůz

Řidič je ze zákona povinen auto zabezpečit tak, aby jej nemohla užít neoprávněná osoba
15.01.2021 07:00
|
13
Reklama

Na této silnici teorie globálního oteplování neplatí. Sněhovou kalamitu nachystá klidně v srpnu

Někdo se na konci prázdnin pekl u moře, jiný v autě čelil sněhové vánici a nemusel být v Antarktidě
19.09.2019 09:48
|
0

Když je teplo, sundej střechu! Našli jsem laciné kabriolety za pár korun pro letní svezení

Hledali jsme mezi ojetinami v českých bazarech do 200 tisíc korun. Víte, na co si u nich dát pozor?
23.07.2019 19:05
|
0

Nový Volkswagen Tiguan je SUV jak ze žurnálu. S vrcholným dieselem jede jak z praku a moc nežere

Rodinný sen? Dost možná ano, jen na to vaše rodina musí mít dostatečný rozpočet
10.06.2024 14:23
|
0

Škoda na chvíli vstoupí do světa F1 a ne, není to aprílový žert. V hlavní roli se představí Enyaq

Nadcházející Grand Prix Velké Británie bude pro fanoušky Škody hodně zajímavá
07.06.2024 08:09
|
3
Reklama

Tesla Cybertruck je zvráceným způsobem atraktivní, ale je v zájmu všech, aby se do Evropy nedostala

Poprvé jsme si naživo prohlédli Teslu Cybertruck. V Evropě se prodávat nebude
05.06.2024 09:29
|
5

Test: Ford Tourneo Courier Active je sympatická, leč pouze tříválcová hranatost

Není lepší koupit rovnou větší Tourneo Connect? A co raději sáhnout po Peugeotu Rifter?
27.05.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV