Reklama
Řidičův chleba

Nechal u auta otevřená okna a odešel. Divil se, že dostal pokutu, ta ale hrozí i za nezamknutý vůz

Řidič je ze zákona povinen auto zabezpečit tak, aby jej nemohla užít neoprávněná osoba
Zdroj: Adam Fišer

V dnešní rychlé době je velmi snadné na něco zapomenout. Všichni v hlavě nosíme tisíce věcí a tak se prostě čas od času stane, že jedna nebo dvě vypadnou. Ovšem v případě zapomenutých otevřených oken u auta nebo nezamknutí vozidla se řidič vystavuje hrozbě pokuty. Zákon totiž řidiči nařizuje auto při jeho opouštění zabezpečit.

Zákon je nekompromisní

To, jak řidič musí zabezpečit po zaparkování své auto, definuje zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 26. Výši pokuty pak specifikuje paragraf 125. První jmenovaný paragraf řidiči říká, že pokud se řidič vzdálí od auta tak, že případně není schopen nijak zasáhnout, musí udělat vše pro to, aby jeho vůz nemohla neoprávněně použít jakákoliv jiná osoba. Zjednodušeně řečeno to znamená, že pokud stojíte pár metrů od auta, samozřejmě můžete nechat odemčeno a otevřená okna. Ostatně, v létě je větrání interiéru před odjezdem velmi přínosné. Ovšem jakmile se řidič vzdálí tak daleko, že by mu mohlo být auto ukradeno a nic s tím nemohl neudělat, už ze zákona musí zamykat nebo jinak zabezpečit vůz.

Jak už jsme zmínili, jakmile je jednou něco takového v zákoně, hrozí za porušení nařízení pokuta. V tomto případě může řidič na místě dostat pokutu až výše 2000 Kč. Ve správním řízení se pak pokuta bude pohybovat mezi 1500 a 2500 Kč. Jde o přestupek, který je v zákoně definován jako „Jiné porušení povinností“.
Reklama

Pojišťovna nemusí plnit

Pokud řidič zapomene zamknout auto nebo zavřít okna, nemusí to skončit jen pokutou od policie, ale také problémy s pojišťovnou. Podle Veroniky Nové z České kanceláře pojistitelů krádeže aut většinou kryje havarijní pojistka. Jenomže k tomu, aby pojišťovna škodu uznala a proplatila, je potřeba dodržet pojistné podmínky, v kterých je většinově napsáno, že je zloděj při krádeži nucen překonat překážky. Pokud k tomu nedošlo, pojišťovna může odmítnout plnit.

„Prokázání této skutečnosti není ale vždy úplně snadné, pomáhá dost často svědectví a hlavně záznamy z kamer, které jsou skoro všude. Zároveň podmínkou uplatnění plnění z havarijního pojištění u odcizení bývá i doložení protokolu od policie. Toto pak stanovují konkrétní pojistné podmínky u dané smlouvy,“ řekla nám Veronika Nová.

A zmínila i jeden případ z praxe: „Známe kauzu, kdy majitel vozidla sice auto řádně zamkl, klíče si však nechal na věšáku v předsíni svého domu, kde vchodové dveře byly odemčené. Zloděj vlezl do domu, vzal klíče a autem odjel. Pojišťovna proto škodu neplnila, protože nedošlo k překonání překážky.“
Reklama

Policie pokutuje jen málokdy

Prošli jsme policejní zprávy za posledních několik let a na to, že by někdo za nezamčené auto nebo stažená okna dostal pokutu, jsme narazili opravdu jen výjimečně. Je pravděpodobné, že policisté nebo strážníci obdobný přestupek čas od času řeší, ale spíše domluvou.

Jinak tomu bylo v případě staršího řidiče z Opavy, který před třemi lety nechal v létě otevřená okna od auta a odešel. Všimli si toho tamní strážníci, kterým se povedlo majitele auta kontaktovat. Když ale k autu přišel, se strážníky se nepohodl. Snažil se jim vysvětlit, že jen venčí psy a chce nechat větrat interiér auta. S městskými policisty nic nechtěl řešit a z místa dokonce odjel. Tehdy to skončilo ve správním řízení, kde řidič dostal pokutu.

Diskuze

Ge0rge - 15.01.2021 11:43:15
Není pravdou, že řidič dostal pokutu. Strážníci MP tuto věc nemohou řešit (zák. 553/1991 obecní policii). Ve správním řízení (zák. 500/2004) bylo řízení zastaveno pro naprosté zprasení věci ze strany MP.
Jiří Černý - 15.01.2021 12:20:12
Tak a co když je v autě imobilizér nebo uzamykání řadící páky. Je vozidlo zabezpečeno. Je.

Krádeže katalyzátorů z aut se šíří jako koronavirus. Poznejte metody zlodějů a chraňte se před nimi

S rostoucí bezpečnostní ochranou vozidel jako takových se galerka zaměřuje na jejich cenné součásti
09.01.2021 09:49
|
9
Reklama

Zamrzlé okno u auta lze poškodit i neškodnou škrabkou. Máme několik rad a tipů, jak na námrazu

Jezdění s neprůhlednými skly může mít tragické následky. Přečtěte si, jak je očistit a nezničit
07.11.2020 17:30
|
13

Zloději mají nový a zdánlivě nesmyslný terč. Stará auta vyrobená v devadesátých letech

Ukrást katalyzátor trvá pár minut. Vykupují se maximálně za tisíce, poškozené auto je ale na odpis
19.10.2020 14:19
|
25

Dálnice zdarma nebudou. Jako kompenzace ale příští rok nezdraží

Aby známky neplatily, musel by být zcela změněn zákon, nebo by to musela rozhodnout vláda
04.03.2021 14:24
|
0

Ledová silnice potrápila řidiče u Plzně. Dvě octavie skončily v příkopu, jedna málem srazila hasiče

Zatímco prvního šoféra už vyprošťovali, druhý do příkopu zapadl jen pár metrů od nich
04.03.2021 07:27
|
2
Reklama

Absolutní nezodpovědnost řidiče náklaďáku. Ohrozil policisty, kteří si pro něj ihned dojeli

Nehodě zabránila jen velmi rychlá reakce policisty za volantem. Řidiči náklaďáku hrozí vysoký postih
03.03.2021 16:11
|
12

Ministryně financí Schillerová zaplatila pokutu za nepoužití pásů. Byla na úplné spodní hranici

Její přestupek byl řešen ve správním řízení. Kromě pokuty zaplatila i odpustek na dobrou věc
03.03.2021 13:35
|
2
Reklama
Autosalon TV