Reklama
Řidičův chleba

Chystá se revoluce v dopravě. Létající auta se pomalu stávají skutečností

Překážkou jsou zatím zákony a infrastruktura. Ale modely přibývají
Zdroj: Tiskový servis Alef Aeronautics

Vynálezci se po desetiletí snažili přikovat křídla k autům, ne vždy to ale mělo úspěch. Není to ale tak dávno, co jsme psali o slovenské firmě, která dostala povolení pro testování svého projektu nazvaného AirCar. A už jsou tu další aktuality ze světa o úspěšných testovacích letech. 

Čína je novým technologiím otevřena

Podle CNN byl minulý týden v Dubaji úspěšně dokončen první veřejný testovací let dvoumístného létajícího modelu XPeng X2. Stalo se tak v rámci veletrhu GITEX. Model od čínského výrobce se zvedá do vzduchu vertikálně pomocí osmi vrtulí, nepotřebuje tak žádnou vzletovou dráhu.

Zkušební let trval 90 sekund. „Vozidlo je inteligentní. Učí se, jak se vyhýbat dopravě, vyhýbat se budovám a také lidem,“ řekl na veletrhu GITEX Liu Xinyin, hlavní technický specialista společnosti XPeng Aeroht. Podle něj je technologie tak vyspělá, aby ji bylo možné aplikovat na běžné používání. Jediné, co tomu víceméně brání, jsou předpisy, které ještě nejsou pro létající auta zcela definované. Avšak XPeng se chce angažovat v této sféře víc a pomoci vytvořit regulační infrastrukturu právě pro městské oblasti.

Testovací let XPeng X2

Kalifornský startup už má svého investora

Model A je přízračné jméno pro stroj, který má vypadat jako elektroauto, ale pohybovat se v oblacích. Společnost Alef Aeronautics totiž vymyslela nový přístup, jak by se vize modelu A mohla přeměnit do reality. Navíc na svůj ambiciózní plán přilákali i prominentního investora. Jde o Tima Drapera, investora Tesly a SpaceX, který do projektu investoval několik milionů dolarů. „V Alef vytvořili malý prototyp dronu, který dělal přesně to, co mi řekli, že má. Jeho design byl výjimečný, a proto jsem do projektu dal více peněz,“ napsal podle agentury Reuters v mailu Draper.

Koncept tohoto létajícího vozu spočívá v tom, že se po zvednutí překlopí na bok, aby se z něj prakticky stalo křídlo poháněné několika vrtulemi. Vzlétat a přistávat by měl však vertikálně a po přistání vypadat zase jako obyčejný elektromobil s dojezdem 322 kilometrů, který skrývá své schopnosti létat na desítky kilometrů. 

Zajímavé na celém příběhu je, že Jim Dukhovny, generální ředitel společnosti Alef Aeronautics, nikdy žádné auto skutečně nepostavil. Živí se jako počítačový vědec. Je to však i velký fanoušek sci-fi, prosto se pustil zrovna do létajících aut. Na tiskové konferenci při příležitosti představení modelu A prozradil, že by se auto mělo prodávat do tří let za cenu okolo 300 tisíc dolarů.

Ani Evropa nezůstává pozadu

Velkou zásluhu na evropské stopě létajících aut má slovenská společnost Klein Vision. Vývoji se Štefan Klein věnuje několik let. Ne vždy se mu dařilo, ale jak to vypadá, horší časy má za sebou. AirCar zvládl krátký zkušební let mezi dvěma městy na Slovensku a navíc mu tamní úřady udělily Certifikát letové způsobilosti. Pro společnost to znamená, že by se v budoucnu mohla klidně pustit i do sériově vyráběných létajících automobilů. 
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 24.10.2022 19:13:20
To se ale musejí udělat nové dopravní létací předpisy.a jak semafory?ty taky budou levitovat ve vzduchu?a co když má někdo strach z výšek?a co když se mi nahoře bude chtít na toaletu? ještě se to musí doladit.
PICHAV - 24.10.2022 16:12:17
A SENA SE NA TO SE SENATEM S NOVYM PRIRUSTKEM DIVA !!!! A PRILBOU KYVA A MIRNIX TYRNIX DITRICH !!!! MU NALIL RED BLIL !!!! MISTO PIVA !!!! A VSECHNO LITA CO PERI MA V OBLACICH !!!! I NA ZEMI A MOZNA TO LIDI MATE !!!! VSECHNO BUDE POLDE MATE !!!! SCHITZE

Ford testuje světlomety budoucnosti. Ukážou řidiči povolenou rychlost a poradí, jak objet cyklistu

Nová technologie by měla v noci zamezit nebezpečným situacím. Otázkou je ale legislativa
15.08.2022 11:19
|
1
Reklama

Karavanisté se děsí budoucnosti. Elektromobil s přívěsem „žere“ a má nepříjemný problém u dobíječek

Kromě několika výhod má elektromobil jako tažné auto i spoustu problémů. A nejde jen o spotřebu
02.08.2022 13:16
|
9
Reklama

Kolo, které je zároveň loď a obytný vůz, ukazuje dovolenou budoucnosti. Stojí ale víc než auto

Start-up už nabízí své futuristické kolo k prodeji. Na palubě je i místo pro oblíbenou květinu
22.02.2022 15:32
|
5

Vrátí se Mazda do Le Mans? Vytrvalostní závody lákají

Zatímco popularita F1 poslední roky rychle klesá, vytrvalostní závody lákají čím dál více automobilek i diváků. Možná že se na startu některého z dalších ročníků Le Mans dočkáme i speciálů od Mazdy.
02.07.2015 22:02
|
0

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
0

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3
Reklama

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3
Reklama
Autosalon TV