Reklama
Řidičův chleba

Kontroly kouřících aut přímo v provozu se rozšíří. Přibyly dva mobilní přístroje

Každý čtrnáctý vůz nevyhověl. Na vině není stáří, ale špatný technický stav a zanedbaná údržba
Zdroj: thinkstock.com

Většina řidičů se určitě dostala do situace, kdy byla nucena jet za vozem, kterému se z výfuku valila oblaka dýmu, nebo se za ním jednoduše nedalo dýchat a posádka se rychle rozkašlala. A právě na tyto vozy neplnící zákonné limity pro emise škodlivých látek si posvítili experti Centra služeb pro silniční dopravu.

V pilotním projektu si počíhali na nevyhovující vozidla přímo na silnicích za asistence Policie ČR a vyškoleného mechanika měření emisí.

Během čtvrt roku provedli v Praze pomocí mobilní expertní jednotky (vůz vybavený potřebnou měřící technikou) celkem 444 kontrol motorových vozidel , z čehož 141 vytipovaných vozidel podrobili měření. Podmínkám nevyhovělo 33 vozidel.
Reklama

Paradox nových aut

Nejčastějšími prohřešky byl špatný stav výfukového vedení nebo kouřivost motoru, která jasně vypovídá o nedostatečné údržbě vozidla se spalovacím motorem. Kromě mechanických poškození výfukové soustavy a kouřivosti motorů odhalila kontrola další závady spojené s řídicími jednotkami emisních systémů a také vozidla se signalizovanou chybou motoru.

Zajímavostí je fakt, že velkou část zplodin do ovzduší vypouštějí novější auta ve špatném technickém stavu (např. nefunkční filtr pevných částic), a to paradoxně více, než třeba auta starší výroby. Všechna nevyhovující vozidla musela do 30 dní projít novu technickou prohlídkou a postoupit měření emisí.
Reklama

Kontroly budou pokračovat, dva nové přístroje

Ministr dopravy Vladimír Kremlík ocenil pilotní projekt a přislíbil, že v mobilním měření budou specializované jednotky pokračovat i v příštím roce. Ministerstvo dopravy již nakoupilo další dva přístroje na mobilní měření emisí, které budou využívány maximálně efektivně a to jak v rámci běžných silničních kontrol, tak při speciálních příležitostech jako jsou velké motoristické akce.

Diskuze

Milan - 26.10.2021 01:39:54
Co mám dělat, pokud jsem koupil ojeté dieselové auto a ono po najetí 10 tisíc km začalo hodně kouřit? Auto už má skoro 300 tisíc najeto, přesto je ale v docela dobrém stavu.
Vašek - 27.10.2021 01:25:42
Pokud vám auto hodně kouří, tak může pomoci dekarbonizace motoru, která dokáže motor pročistit od nahromaděného karbonu. Nechal jsem si motor vyčistit pomocí dekarbonizace vodíkem od sherlog.cz a auto mi přestalo kouřit a významně se mi i snížila spotřeba

Volkswagen Užitkové vozy má centrum pro měření emisí

Volkswagen Užitkové vozy má nové centrum pro měření emisí ve výrobním závodě v Hannoveru. Zařízení s plochou 1 000 metrů čtverečních, jehož výstavba trvala pouhých deset měsíců, má dvě zkušební stanoviště, na nichž budou vozidla testována v souladu s metodikou WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure).
31.12.2018 10:09
|
0
Reklama

Emise nových vozidel v Evropě v loňském roce vzrostly

Rok 2017 byl výjimečný, pokud jde o průměrné emise CO2 nových automobilů v Evropě. Poprvé za 10 let jejich hodnota podle výzkumu JATO Dynamics vzrostla a činila 118,1g/km, tedy o 0,3 g více než v roce 2016.
22.05.2018 18:40
|
0

Mají stejné geny, vypadají stejně, mohou mít pohon všech kol a úspěšně se prodávaly devět roků

Rozhodnout se mezi sourozenci Fiat Sedici a Suzuki SX4 usnadňuje jedna zásadní věc
13.11.2021 08:53
|
1

Kdysi etalon, nyní dostupná ojetina, která má skvělé motory a jezdí lépe než nejnovější modely

Pro zapálené řidiče představuje Ford Focus v třetí generaci dobrou volbu. A je celkem spolehlivý
26.10.2021 10:27
|
14
Reklama

Autobazary lákají falešnými inzeráty na auta, která vůbec nemají. Podvod lze předem odhalit

Bohužel, právě s ním odjel jiný zákazník. Ale máme pro vás podobné auto a možná i lepší, říkají
23.10.2021 08:58
|
59

Ideální levná ojetina: Opomíjený král malých aut převeze celou rodinu a stojí pakatel

Renault Modus se správným srdcem vydrží všechno, nerezne, má bohatou výbavu a dvě pihy na kráse
07.10.2021 18:47
|
0
Reklama
Autosalon TV