Reklama
Řidičův chleba

Kontroly kouřících aut přímo v provozu se rozšíří. Přibyly dva mobilní přístroje

Každý čtrnáctý vůz nevyhověl. Na vině není stáří, ale špatný technický stav a zanedbaná údržba
Zdroj: thinkstock.com

Většina řidičů se určitě dostala do situace, kdy byla nucena jet za vozem, kterému se z výfuku valila oblaka dýmu, nebo se za ním jednoduše nedalo dýchat a posádka se rychle rozkašlala. A právě na tyto vozy neplnící zákonné limity pro emise škodlivých látek si posvítili experti Centra služeb pro silniční dopravu.

V pilotním projektu si počíhali na nevyhovující vozidla přímo na silnicích za asistence Policie ČR a vyškoleného mechanika měření emisí.

Během čtvrt roku provedli v Praze pomocí mobilní expertní jednotky (vůz vybavený potřebnou měřící technikou) celkem 444 kontrol motorových vozidel , z čehož 141 vytipovaných vozidel podrobili měření. Podmínkám nevyhovělo 33 vozidel.
Reklama

Paradox nových aut

Nejčastějšími prohřešky byl špatný stav výfukového vedení nebo kouřivost motoru, která jasně vypovídá o nedostatečné údržbě vozidla se spalovacím motorem. Kromě mechanických poškození výfukové soustavy a kouřivosti motorů odhalila kontrola další závady spojené s řídicími jednotkami emisních systémů a také vozidla se signalizovanou chybou motoru.

Zajímavostí je fakt, že velkou část zplodin do ovzduší vypouštějí novější auta ve špatném technickém stavu (např. nefunkční filtr pevných částic), a to paradoxně více, než třeba auta starší výroby. Všechna nevyhovující vozidla musela do 30 dní projít novu technickou prohlídkou a postoupit měření emisí.
Reklama

Kontroly budou pokračovat, dva nové přístroje

Ministr dopravy Vladimír Kremlík ocenil pilotní projekt a přislíbil, že v mobilním měření budou specializované jednotky pokračovat i v příštím roce. Ministerstvo dopravy již nakoupilo další dva přístroje na mobilní měření emisí, které budou využívány maximálně efektivně a to jak v rámci běžných silničních kontrol, tak při speciálních příležitostech jako jsou velké motoristické akce.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Volkswagen Užitkové vozy má centrum pro měření emisí

Volkswagen Užitkové vozy má nové centrum pro měření emisí ve výrobním závodě v Hannoveru. Zařízení s plochou 1 000 metrů čtverečních, jehož výstavba trvala pouhých deset měsíců, má dvě zkušební stanoviště, na nichž budou vozidla testována v souladu s metodikou WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure).
31.12.2018 10:09
|
0
Reklama

Emise nových vozidel v Evropě v loňském roce vzrostly

Rok 2017 byl výjimečný, pokud jde o průměrné emise CO2 nových automobilů v Evropě. Poprvé za 10 let jejich hodnota podle výzkumu JATO Dynamics vzrostla a činila 118,1g/km, tedy o 0,3 g více než v roce 2016.
22.05.2018 18:40
|
0

Chcete populární Berlingo a bojíte se motorů a spolehlivosti? Lákavou alternativu nabízí Fiat Dobló

Vyměnit francouzskou ojetinu za italskou nemusí být úplně špatný nápad. Nejen z cenového hlediska
08.01.2021 09:24
|
14

Tři oblíbená malá SUV se v bazarech prodávají už za 200 tisíc korun. Mohou být nečekaně dobrou koupí

Co čekat od Opelu Mokka, Peugeotu 2008 nebo Renaultu Captur. Jak jsou na tom se spolehlivostí?
01.01.2021 10:03
|
0
Reklama

S touto pěticí bazarových SUV přežijete zimu daleko snadněji a nesáhnete si ani hluboko do kapsy

Najít zajímavé a relativně spolehlivé SUV může být celkem oříšek, proto přinášíme 5 zaručených tipů
27.12.2020 12:25
|
2

Mercedes-Benz GLK umí víc než ostatní a nemusí být vůbec provozně dražší

Najít ojeté SUV, které vypadá stále dobře, nestojí ranec a nezruinuje majitele, není jednoduché
26.12.2020 09:28
|
1
Reklama
Autosalon TV