Reklama
Řidičův chleba

Ke každé nehodě volat policii nemusíte. Rozhodující je shoda na viníkovi a škoda

Výstražná vesta by měla být v autě, nikoli zahrabaná v kufru. Může vám to zachránit život
Zdroj: Týdeník Policie

Předvánoční shon bývá na silnicích ve znamení drobných nehod zvaných „ťukačky“. I při nich ale může jít o velké peníze i o zdraví a život.

Vesta patří do auta ne do kufru

Stačí, abyste bezpečnostní vestu, díky které jste na silnici vidět, měli kdesi v zavazadlovém prostoru. „Motat“ se kolem auta v tmavém oblečení za tmy nebo v šeru může mít fatální následky. Když ji ale uložíte do schránky před spolujezdcem nebo do výplně dveří, budete z vozu vystupovat chráněni reflexními materiály a projíždějící řidiči vás uvidí na dálku.

Nejdřív zdraví potom škoda

Pokud se připletete do dopravní nehody, nezmatkujte. Zajímejte se nejdřív o zdraví všech zúčastněných, až potom zjišťujte škodu na autech. Ze zákona totiž máte povinnost poskytnout ostatním první pomoc a zavolat záchranku, pokud to situace vyžaduje. Když jste pro záchranu životů a zdraví udělali potřebné nebo když zdravotní pomoc není potřeba, zajistěte místo nehody výstražným trojúhelníkem, který patří do povinné výbavy. Případné spolujezdce nechte vystoupit z vozu, aby se přemístili na bezpečné místo, například za svodidla.
Reklama

V jakých případech policie k nehodě nemusí?

Okolnosti nehod můžou být různé. Ke každé policie nemusí, aniž by to ohrozilo proplacení škody poškozenému. Obecně platí, že dojde-li ke zranění účastníků nehody, ke škodě na majetku třetí osoby (např. poškození komunikace, semaforu, dalších aut mimo prvotní nehodu), ke škodě vyšší než sto tisíc korun na obou vozidlech a není-li jasný viník nehody, voláte 158. Platí to taky při variantě, že nejste na místě nehody schopni obnovit provoz. Pokud nic z výše uvedeného neplatí, stačí vyplnit takzvaný „euroformulář“ k nehodě, ve kterém se označí viník i poškozený, škoda a přidají informace k účastníkům nehody včetně vozů. Následně se škoda řeší s pojišťovnou, u které má viník sjednané povinné ručení, případně i havarijní pojištění.

Pro odtah volejte 1224

Při nutnosti odtahu je nejpohodlnější volat linku 1224 pod patronací České kanceláře pojistitelů. (ČKP) Ta totiž sdružuje pojišťovny. „Při kontaktování této linky máte jistotu profesionálních a rychlých služeb za standardní nepředražené ceny. Nemusíte znát telefonní číslo na asistenční službu své pojišťovny, služba funguje jako společná pro různé pojišťovny,“ připomíná užitečnou službu ČKP.

Okolo karambolů se totiž pohybují takzvaní „lovci nehod“, kteří se snaží na řešení problému co nejvíc vydělat formou předraženého odtahu, servisu nebo zapůjčení vozu po dobu opravy. A pojišťovny tyto „napálené“ služby nemusí proplatit. Důvěřujete proto své pojišťovně nebo lince 1224.
Reklama

Jak se řeší nehoda s nepojištěním viníkem?

Pokud vám škodu při nehodě způsobí řidič vozu bez povinného ručení, máte přímý nárok na plnění z garančního fondu ČKP. „Po výplatě plnění z garančního fondu poškozenému ČKP uplatňuje vyplacenou částku po nepojištěném škůdci. Pokud ve stanovené lhůtě nepojištěná osoba dluh neuhradí ani neuzavře s ČKP dohodu o splácení, předává ČKP případ k externímu vymáhání, v další etapě pak soudům,“ přibližuje postup Česká kancelář pojistitelů. Do garančního fondu přispívají členské pojišťovny formou příspěvků podle podílu na trhu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.(povinné ručení)

Diskuze

PICHAV - 21.12.2020 20:40:45
NIKDY NEVOLEJTE !!! JENOM BUDETE MIT DALSI SKODU !!! CHTEJI JENOM PENIZE A NIC NEVYRESI !!! A PREDPOKLADAM ZE NEJSPIS MAJI OBA BOURACI SKODU ZNACKOVOU !!! DALE SKODY ZPUSOBENE SKODAMI ZPUSOBILYMI !!!! ZNASOBENYMI !!! A PRICTENOU SKODOU Z POKUT POLICAJTU !
PICHAV - 22.12.2020 19:35:42
HUK KUK FUK TUK PUK BUK LUK TUK MUK JUK SUK

Nehoda, která změnila dálnici D1 v ohnivé peklo, nemá viníka. Cisterně praskla pneumatika

Při nehodě byl vážně zraněn i policista, jehož kolega na místě odkláněl dopravu. Jeden člověk zemřel
04.09.2020 09:14
|
5
Reklama

Tragická nehoda na Slovensku. Z českého auta se za jízdy odpojil přívěs a sešrotoval dvě auta

Slovenský řidič jednoho z nabouraných aut nehodu nepřežil. Silnice byla dlouhé hodiny uzavřená
25.06.2020 07:58
|
2

Toyota Corolla zůstala zaklíněná mezi dvěma kamiony. Z auta zbyl šrot, přesto nehoda dopadla dobře

Nehoda zcela zablokovala provoz na Pražském okruhu. Pomoc zraněným pasažérům zavolal systém eCall
08.06.2020 12:53
|
4

Elektrická fabia uspěla v rally při srovnání s benziňáky. Nikdy do toho nesednu, láteří Václav Pech

Rakouskou Rallye Weiz absolvoval elektrický soutěžní vůz Škoda RE-X1 Kreisel bez úlev
28.07.2021 19:04
|
17

Sportovní Toyota GR Yaris láme prodejní rekordy. Limitka dostane další vyrobené kusy

Japonská značka se rozhodla prodloužit výrobu vrcholné sportovní verze nejméně do roku 2023
28.07.2021 13:39
|
0
Reklama

Na cestě na dovolenou můžete chytrou jízdou ušetřit stovky korun na palivu. Úspora začíná už doma

Nízká spotřeba souvisí nejen se způsobem řízení. Ušetřit se dá klidně i litr na 100 kilometrů
27.07.2021 16:15
|
13

Tohle jsou nejpovedenější úpravy Hondy CB650R 2021. Inspirovaly se závody, slavnými stroji i živly

Všech deset strojů se mělo představit na festivalu Wheels & Waves. Koronavirus akci zrušil
27.07.2021 13:25
|
0
Reklama
Autosalon TV