Reklama
Řidičův chleba

Jak může být dlouhý? O přepravě nákladu panují mýty. Řidiči neví, kdy použít praporek

Přepravy nadrozměrného nákladu v autě se není potřeba bát. Je ale dobré vědět, co musí řidič splnit
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Přepravovaný náklad nesmí vyčnívat o víc než jeden metr. Vždy musí být označen červeným praporkem. To jsou dva základní mýty, které kolují mezi řidiči. Řada z nich se tedy bojí vyrazit na silnice s větším předmětem. Ve skutečnosti ale česká pravidla nejsou tak ostrá a vyjet s nadrozměrným nákladem je jednoduché. Stačí u toho splnit pár základních podmínek.

Jak může být dlouhý?

Rozbitím prvního mýtu vlastně rozbijeme i ten druhý. Informace o omezení délky nákladu na jeden metr vznikla dezinterpretací třetího odstavce paragrafu 52 zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ten říká: „Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m nebo přečnívá-li náklad z boku u motorového vozidla nebo jízdní soupravy vnější okraj obrysových světel více než o 400 mm a u nemotorového vozidla jeho okraj více než o 400 mm, musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm...“

Ve skutečnosti tedy zákon neomezuje délku. Navíc není pokaždé náklad nutné označovat červeným praporkem, jen pokud je delší než metr. Pokud přečnívá třeba jenom o půl metru, můžete staré trenýrky nebo utěrku nechat doma. Délka je ale přece jen konečná, to proto, že v Česku je maximální přípustná délka vozidla (s výjimkou autobusu a návěsu) 12 metrů. Pokud tak máte třeba luxusní SUV dlouhé 5 metrů, může váš náklad teoreticky přečnívat o 7 metrů. To je ale samozřejmě v závěru nesmysl.

Takový náklad by totiž narazil na barieru v podobě druhého odstavce paragrafu 52: „Náklad musí být na vozidle umístěn a upevněn tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemních komunikacích...“ Je asi neoddiskutovatelné, že auto, kterému z kufru kouká sedmimetrová fošna, by snadno ohrozilo bezpečnost a bylo by velmi sporadicky ovladatelné.

§ 52 Přeprava nákladu

(1) Předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.

(2) Při přepravě nákladu nesmí být překročena maximální přípustná hmotnost vozidla a maximální přípustná hmotnost na nápravu vozidla. Náklad musí být na vozidle umístěn a upevněn tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, neznečišťoval nebo nepoškozoval pozemní komunikaci, nezpůsoboval nadměrný hluk, neznečišťoval ovzduší a nezakrýval stanovené osvětlení, odrazky a registrační značku, rozpoznávací značku státu a vyznačení nejvyšší povolené rychlosti; to platí i pro zařízení sloužící k upevnění a ochraně nákladu, jako jsou například plachta, řetězy nebo lana. Předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury, nesmějí po straně vyčnívat.

(3) Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m nebo přečnívá-li náklad z boku u motorového vozidla nebo jízdní soupravy vnější okraj obrysových světel více než o 400 mm a u nemotorového vozidla jeho okraj více než o 400 mm, musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm, za snížené viditelnosti vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou. Odrazky nesmějí být trojúhelníkového tvaru a smějí být umístěny nejvýše 1,5 m nad rovinou vozovky.

Bizár z českých silnic

Posouzení toho, zda náklad porušuje zákon, je přímo na policistech. Ti mohou kontrolovat to, jestli je náklad dostatečně upevněný, aby nehrozilo jeho uvolnění. Řeší se, zda nemůže být nebezpečný nejen pro ostatní účastníky silničního provozu, ale i pro samotnou posádku auta. Samozřejmě je možné kontrolovat i hmotnost a její případné překročení. „Porušení těchto ustanovení lze postihnout pokutou příkazem na místě do výše 2000 Kč, případně jej oznámit místně a věcně příslušnému úřadu obce s rozšířenou,“ řekla Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová.

Policie se ale víc zaměřuje na prověřování vozidel a souprav z jiných kategorií (M2, M3, N1, N2 a podobně) pomocí takzvaného nízko-rychlostního kontrolního vážení. „To může zahrnovat kontrolu hmotnosti vozidla nebo jízdní soupravy, kontrolu poměru hmotností vozidel v jízdní soupravě, kontrolu rozložení hmotnosti na nápravy, skupiny náprav, kola nebo skupiny kol, kontrolu rozměrů vozidla nebo jízdní soupravy včetně nákladu nebo kontrolu dodržení podmínek spojitelnosti vozidel v jízdní soupravu,“ dodala Rubášová. V takovém případě je už pokuta na místě až 15 tisíc korun, ve správní řízení až půl milionu.

Autosalon požádal policii, aby mu poskytla příklad špatně převáženého nákladu z Praxe. Obratem zaslala fotografii, nad kterou zůstává rozum stát. Na snímku si můžete prohlédnout Opel, který je nejen očividně přetížený, ale naložené fošny přečnívají dozadu i na obě strany. Ve voze je i další materiál. Je až s podivem, že byl řidič schopen vůbec jet v běžném provozu, dokud ho policie nezastavila.
Reklama

Diskuze

Jura - 24.09.2021 19:33:43
Mám pocit, že nejdelší možný přesah je 3metry za obrysem vozidla.
milda - 24.09.2021 21:45:50
Běžně vozím až 9metru dlouhou závoru a policie když mě zastaví tak ještě poděkuje, protože je ráda, že ji na přejezdu vyměním za tu co je zlomená

Řidič octavie otevřel dveře přímo před projíždějící cyklistku. Hledá ho policie

Žena utrpěla lehčí zranění, se kterými skončila v nemocnici
10.09.2021 07:48
|
21
Reklama

Svatebčané se často dopouštějí přestupku, za který se odebírá řidičák. Policie jim to toleruje

Svatební průvod aut nemá žádnou výjimku ze silničních pravidel. Řidiči by tedy troubit neměli
26.08.2021 20:23
|
37

Žluté kříže řidiči často ignorují, protože stání na nich policie málo pokutuje. Je to bezohlednost

Vodorovná dopravní značka se žlutými kříži se objevuje v místech, kde je potřeba volného prostoru
28.07.2021 16:39
|
2

Nová Škoda Superb bude ještě delší a dostane zbrusu nový interiér, potvrdil šéf automobilky

Podle Thomase Schäfera bude mít Superb na rozdíl od Škody Kodiaq také plug-in hybridní verzi
15.10.2021 18:58
|
9

Tesla na dálku hodnotí majitele, zda jezdí bezpečně. Trestá prudké brzdění i malé rozestupy

Řidič má přidělených 100 bodů. Ty během jízdy ztrácí za „nebezpečné chování“ různého druhu
15.10.2021 09:10
|
5
Reklama

Rozhodnuto: Škoda začne vyvíjet podvozky pro laciná auta. Směřovat budou do rozvojových zemí

Mladoboleslavská automobilka v rámci koncernu převzala zodpovědnost za platformu MQB-A0
14.10.2021 11:32
|
3

Řídili jsme Porsche Cayman, které nemá ani tempomat. Ale kdo ho potřebuje, když je tak skvělé

Manuální klimatizace, žádná tlačítka na volantu a tempomat nikde. Tohle auto je opravdu spartánské
13.10.2021 07:17
|
0
Reklama
Autosalon TV