Reklama
Řidičův chleba

Jak může být dlouhý? O přepravě nákladu panují mýty. Řidiči neví, kdy použít praporek

Přepravy nadrozměrného nákladu v autě se není potřeba bát. Je ale dobré vědět, co musí řidič splnit
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Přepravovaný náklad nesmí vyčnívat o víc než jeden metr. Vždy musí být označen červeným praporkem. To jsou dva základní mýty, které kolují mezi řidiči. Řada z nich se tedy bojí vyrazit na silnice s větším předmětem. Ve skutečnosti ale česká pravidla nejsou tak ostrá a vyjet s nadrozměrným nákladem je jednoduché. Stačí u toho splnit pár základních podmínek.

Jak může být dlouhý?

Rozbitím prvního mýtu vlastně rozbijeme i ten druhý. Informace o omezení délky nákladu na jeden metr vznikla dezinterpretací třetího odstavce paragrafu 52 zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ten říká: „Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m nebo přečnívá-li náklad z boku u motorového vozidla nebo jízdní soupravy vnější okraj obrysových světel více než o 400 mm a u nemotorového vozidla jeho okraj více než o 400 mm, musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm...“

Ve skutečnosti tedy zákon neomezuje délku. Navíc není pokaždé náklad nutné označovat červeným praporkem, jen pokud je delší než metr. Pokud přečnívá třeba jenom o půl metru, můžete staré trenýrky nebo utěrku nechat doma. Délka je ale přece jen konečná, to proto, že v Česku je maximální přípustná délka vozidla (s výjimkou autobusu a návěsu) 12 metrů. Pokud tak máte třeba luxusní SUV dlouhé 5 metrů, může váš náklad teoreticky přečnívat o 7 metrů. To je ale samozřejmě v závěru nesmysl.

Takový náklad by totiž narazil na barieru v podobě druhého odstavce paragrafu 52: „Náklad musí být na vozidle umístěn a upevněn tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemních komunikacích...“ Je asi neoddiskutovatelné, že auto, kterému z kufru kouká sedmimetrová fošna, by snadno ohrozilo bezpečnost a bylo by velmi sporadicky ovladatelné.

§ 52 Přeprava nákladu

(1) Předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.

(2) Při přepravě nákladu nesmí být překročena maximální přípustná hmotnost vozidla a maximální přípustná hmotnost na nápravu vozidla. Náklad musí být na vozidle umístěn a upevněn tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, neznečišťoval nebo nepoškozoval pozemní komunikaci, nezpůsoboval nadměrný hluk, neznečišťoval ovzduší a nezakrýval stanovené osvětlení, odrazky a registrační značku, rozpoznávací značku státu a vyznačení nejvyšší povolené rychlosti; to platí i pro zařízení sloužící k upevnění a ochraně nákladu, jako jsou například plachta, řetězy nebo lana. Předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury, nesmějí po straně vyčnívat.

(3) Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m nebo přečnívá-li náklad z boku u motorového vozidla nebo jízdní soupravy vnější okraj obrysových světel více než o 400 mm a u nemotorového vozidla jeho okraj více než o 400 mm, musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm, za snížené viditelnosti vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou. Odrazky nesmějí být trojúhelníkového tvaru a smějí být umístěny nejvýše 1,5 m nad rovinou vozovky.

Bizár z českých silnic

Posouzení toho, zda náklad porušuje zákon, je přímo na policistech. Ti mohou kontrolovat to, jestli je náklad dostatečně upevněný, aby nehrozilo jeho uvolnění. Řeší se, zda nemůže být nebezpečný nejen pro ostatní účastníky silničního provozu, ale i pro samotnou posádku auta. Samozřejmě je možné kontrolovat i hmotnost a její případné překročení. „Porušení těchto ustanovení lze postihnout pokutou příkazem na místě do výše 2000 Kč, případně jej oznámit místně a věcně příslušnému úřadu obce s rozšířenou,“ řekla Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová.

Policie se ale víc zaměřuje na prověřování vozidel a souprav z jiných kategorií (M2, M3, N1, N2 a podobně) pomocí takzvaného nízko-rychlostního kontrolního vážení. „To může zahrnovat kontrolu hmotnosti vozidla nebo jízdní soupravy, kontrolu poměru hmotností vozidel v jízdní soupravě, kontrolu rozložení hmotnosti na nápravy, skupiny náprav, kola nebo skupiny kol, kontrolu rozměrů vozidla nebo jízdní soupravy včetně nákladu nebo kontrolu dodržení podmínek spojitelnosti vozidel v jízdní soupravu,“ dodala Rubášová. V takovém případě je už pokuta na místě až 15 tisíc korun, ve správní řízení až půl milionu.

Autosalon požádal policii, aby mu poskytla příklad špatně převáženého nákladu z Praxe. Obratem zaslala fotografii, nad kterou zůstává rozum stát. Na snímku si můžete prohlédnout Opel, který je nejen očividně přetížený, ale naložené fošny přečnívají dozadu i na obě strany. Ve voze je i další materiál. Je až s podivem, že byl řidič schopen vůbec jet v běžném provozu, dokud ho policie nezastavila.
Reklama

Diskuze

Dodavka valník - 06.01.2023 10:10:37
Dobrý den mám dodávku valník s 5M korbou jakou maximální délku na valniku můžu vést s přesahem vzadu předem děkuji za odpověď
Petr - 15.12.2021 10:06:22
Mildo, to není tak úplně pravda, řidičák není podle aktuální hmotnosti, ale podle celkové... tj. i s maximálním dovoleným nákladem, a vůbec se neřeší "přeložený stav"... Je to typický obraz dodávkových aut do3,5 95% jezdí přetížených a nepotřebují "C".

Řidiči žluté kříže na silnici často ignorují a někdy ani neví, k čemu jsou. Policie to příliš neřeší

Tato vodorovná značka je pro šoféry jasným znamením, že by rozhodně neměl na místě zastavit
17.05.2023 15:56
|
12
Reklama

Řidič octavie otevřel dveře přímo před projíždějící cyklistku. Hledá ho policie

Žena utrpěla lehčí zranění, se kterými skončila v nemocnici
10.09.2021 07:48
|
23

Svatebčané se často dopouštějí přestupku, za který se odebírá řidičák. Policie jim to toleruje

Svatební průvod aut nemá žádnou výjimku ze silničních pravidel. Řidiči by tedy troubit neměli
26.08.2021 20:23
|
36

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0
Reklama

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
15

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV