Reklama
Řidičův chleba

Česko je zamořené radary. Podívejte se, které slouží represi a které fungují preventivně

Provozovatel radaru ze zákona nemusí o měření rychlosti řidiče informovat. Většina to ale dělá

Úsekové měření rychlosti

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Jedno z nejčastějších měření v česku se jmenuje úsekové. Měřený úsek je vždy jasně vymezen dvojicí příčných čar přes vozovku. Úsekové měření rychlosti může být dlouhé několik málo metrů, ale i 10 kilometrů. Funguje tak, že radar z časového intervalu a z délky měřeného úseku spočítá průměrnou rychlost měřeného vozidla. V případě překročení rychlosti radar vždy zaznamená auto i s jeho poznávací značkou a řidičem z předního pohledu.

Je schopen zaznamenat jak samotnou rychlost, tak také identifikaci jízdního pruhu či dobu průjezdu měřeným úsekem. Ke každému zaznamenanému přestupku přidá označení radaru, místo měření či informace o maximální povolené rychlosti v místě měření. Například v Praze je v drtivé většině majitelem těchto radarů Městská policie, některé ale vlastní i město Praha. V ostatních městech je to stejné, některé radary vlastní městská či obecní policie, jiné přímo město či obec. David Schimmer z české policie k tomu dodává: „Městská či obecní policie je dle zákona oprávněna k měření rychlosti či provozování radarů. Provádí to ovšem výhradně na místech určených policií. A přitom postupuje v součinnosti s ní.“

Je dobré vědět, že některá místa, která se tváří jako úsekové měření, jsou ve skutečnosti jen kamery pro počítání hustoty dopravy. Bohužel ale není možné poznat, která místa opravdu rozdávají pokuty a která jsou jen do počtu.
Reklama

Měření za jízdy

Zdroj: Policie ČR

Jistě víte, že česká policie disponuje několika dálničními hlídkovými vozy, které sice nevypadají jako standardní policejní auta. Disponují cejchovaným tachometrem a kamerou, díky čemuž jsou schopny měřit rychlost kolemjedoucích aut. Je dobré vědět, že tato policejní auta jsou schopna měřit rychlost jedoucích vozidel jak zpředu, tak zezadu! Navíc jsou tyto policejní kamery měřit rychlost i na několik set metrů!
Reklama

Stacionární radary

Zdroj: Městská policie Valašské Meziříčí

U některých silnic je možné spatřit velké kovové krabice. Jde o stacionární radary, které jsou napojeny na čidla v silnici. Ve chvíli, kdy po nich řidič přejede, jsou tato čidla schopna spočítat rychlost auta, přičemž optika radaru během toho zvládne případného hříšníka zaznamenat. Stejně jako v případě úsekového měření, i stacionární radary zaznamenají auto, jeho registrační značku a řidiče. Záznam zvládají jen z přední části auta.
Reklama

Policie v ulicích

Ačkoliv počet radarů pevně umístěných u silnic stále stoupá, do ulic samozřejmě stále vyráží také sama policie. V některých případech mají policisté v rukou laserové radary, kterými míří na jednotlivá auta v provozu. Laser je schopen rychlost auta detekovat na několik set metrů. Policista musí zaměřit registrační značku auta, je totiž rovná, tedy pro laser nejpřijatelnější. Po vyslání laserového paprsku z přístroje se okamžitě odrazí od značky zpět a během toho ještě vypočítá rychlost jedoucího auta. Zároveň také všechny tyto úkony zaznamenává, aby bylo případnému provinilci možné jeho překročení rychlosti dokázat.

V jiných případech měří z pohodlí aut pomocí mikrovlnných radarů. Slangově se jim říká bradavice, protože v přední masce auta tak opravdu vypadají. Postupně se takto vybavených aut ale policie zbavuje, nově bývá radar schován za maskou a na první pohled není vůbec vidět. Jak název napovídá, radar pracuje se systémem mikrovln. Radar mikrovlny pošle směrem k autu, od něj se odrazí, následně je zesílí zesilovač, a jakmile dorazí zpět, radar zvládne vypočítat rychlost auta, kterou na zároveň pořízené fotce zobrazí policistům na monitoru v autě.
Reklama

Zpomalovací semafory a informační cedule

Zdroj: Adam Fišer

Na českých silnicích se můžeme potkat s několika dalšími systémy, které umí změřit rychlost. Jde o digitální cedule ukazující naší aktuální průjezdovou rychlost, které v některých případech zobrazují například palec nahoru, nebo naopak dolů, smajlíky a další symboly. Jiné jen upozorňují na nutnost zpomalení nebo děkují za dodržování rychlosti.

Existují i semafory, které jsou propojeny s měřením rychlosti. V případě, že kolem čidla řidič projede rychleji, než je v místě povoleno, semafor nastaví červené světlo, aby řidiče donutil zpomalit či úplně zastavit.

Na tyto semafory jsme se zeptali Ondřej Moravčíka, tiskového mluvčího Policejního prezidia. Ten nám k nim řekl následující: „Chytré semafory jsou vždy ve správě jednotlivých obcí. Policie přes ně rozhodně rychlost neměří a případné rychle jedoucí řidiče nepokutuje. Není ani pravidlem, že by pokuty rozesílaly jednotlivé obce, jde spíše o výchovný radar, který reálně dohlíží na bezpečnost. Nemohu ovšem vyloučit, že některé obce je pro reálné měření rychlosti používají. Některé semafory pak mohou být osazeny kamerovým systémem. Ten může, ale také nemusí zaznamenávat případný průjezd na červenou, která má řidiče zpomalit.“
Reklama
Reklama
Autosalon TV