Reklama
Řidičův chleba

I s nalepenou dálniční známkou je možné dostat pokutu. Řidiči se totiž často dopouští jedné chyby

Ne všude už zanevřeli na nalepovací známky. Někde stále platí a je potřeba s nimi správně zacházet
Zdroj: Tiskový servis ASFINAG

Zatímco v Česku od 1.ledna roku 2021 platí už jen elektronická podoba dálničních známek, v Rakousku a některých dalších evropských zemích stále koupíte i tu nalepovací. Problém je, že řidiči, kteří už si navykli na elektronickou vinětu, často chybují při jejím nalepování. V takovém případě je však známka neplatná a řidiči hrozí pokuta ve výši až tři tisíce eur, v přepočtu zhruba 72 tisíc korun! Jak tedy s nalepovací známkou zacházet správně?

Nalepovat při správné teplotě

Nalepovací dálniční známky mají stejnou platnost i cenu jako ty elektronické a například tu Rakouskou koupíte i na některých čerpacích stanicích u hranic v Česku. Na rozdíl o té elektronické ji ale nemusíte pořizovat 18 dní předtím, než ji budete potřebovat. Zkušební doba totiž vychází z práva na odstoupení od smlouvy při nákupu zboží přes internet. Pro nalepovací nic takového pochopitelně neplatí, a proto může platit okamžitě od jejího zakoupení. Barva viněty se pro lepší vizuální kontrolu mění každý rok. Pro letošek je v Rakousku například ve fialové barvě, ta původní platná pro minulý rok měla barvu meruňkovou, informuje o tom server MojeRakusko.sk.

Největšího nevýhodou nalepovací dálniční známky je její správné umístění a nalepení na čelní sklo. Jenže je to složitější, než se může zdát. Vinětu je řidič osobního automobilu povinen nalepit na vnitřní stranu čelního skla tak, aby byla dobře viditelná – vlevo nahoře nebo v oblasti zpětného zrcátka (viz. fotografie). U motocyklu pak na nevyměnitelnou část, například na nohu vidlice nebo nádrž. Známka nalepená na pouzdře nebo postranní kapse je neplatná! Ano, v Rakousku a některých dalších evropských státech jsou dálnice zpoplatněné také pro motocykly, v Česku nikoliv.

Před nalepením nové dálniční nálepky byste měli čelní sklo vyčistit a důkladně vysušit. Takto si můžete být jisti, že nová nálepka bude držet i delší dobu. Kromě toho by čelní sklo nemělo být v době nalepení nálepky příliš studené. „Při teplotách nižších než pět stupňů se může stát, že nálepka nebude dobře držet,“ upozorňuje rakouský autoklub ÖAMTC – proto byste měli nálepku nalepit jen tehdy, je-li vozidlo zaparkováno v garáži, jsou-li venkovní teploty dostatečně vysoké a nebo pokud se čelní sklo po dlouhé jízdě zahřeje. Známka by se zároveň neměla lepit do oblasti zatmaveného pásu. 

Pokud některé z těchto pravidel nedodržíte, pravděpodobně se dočkáte pokuty ve výši 120 eur, tedy 2 889 Kč. Zatímco policejní hlídky budou při kontrole asi benevolentnější a o pár centimetrů špatně nalepenou známku přehlédnou, mýtné kamerové brány už tak milosrdné nebudou. O tom se mimo jiné přesvědčil i řidič ze Slovenska, kterému z Rakouska přišla pokuta za jízdu bez známky i přesto, že ji měl koupenou a nelepenou. Jenže podle společnosti Asfinag, která má kontrolu mýta v Rakousku na starosti, byla nalepená špatně.

Nezkoušejte švindlovat

Řidič se pochopitelně nechtěl kvůli pár centimetrům tahat po soudech a tak raději 120 eur zaplatil. „Bohužel jsem běžný smrtelník a na tohle nemám čas. Myslím si, že právě na tohle oni spoléhají a drtivá většina lidí raději zaplatí, než by to měla řešit dál právní cestou,“ uvedl pro web MY Trnava - Sme.sk. Společnost Asfinag znovu zdůraznila, že před jízdou po zpoplatněné silniční síti je nutné nálepku na čelní sklo svého vozu správně nalepit. Viněta, která není nalepená nebo je nalepená jen částečně, je neplatná. Koupě nálepky nestačí.

V určitých případech pak může být řidiči uložena pokuta až do výše tří tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 72 tisíc korun. Takto vysoká sankce bude řidiči přidělena ve chvíli, kdy pokutu 120 eur nezaplatí do předepsané časové lhůty a bude se známkou nelegálně manipulovat.

Na závěr ještě dodáme, že spodní část dálniční známky by se měla uchovávat spolu s fakturou, protože jen tak máte šanci získat náhradní dálniční známku například v případě rozbitého čelního skla.
Reklama

Diskuze

Honza - 07.10.2023 07:52:30
Proč tady píšete ze elektronicky lze až za 18 dni. Stačí zaškrtnout pole že jste podnikatel a tím se vzdáváte možnosti vracení známky. Není to nic nelegálního používá se to běžně.
Michal - 13.09.2023 19:38:13
72 000 Kč jako pokuta jo, No tak to bych jim splácel z platu tak dva možná i tři roky :)))

Řidičáky pro sedmnáctileté: Na odvoz z hospody zapomeňte, opilý mentor dostane pokutu až 25 tisíc

Člověk dohlížející na sedmnáctiletého řidiče musí splnit řadu podmínek, aby mohl být mentorem
13.08.2023 19:05
|
3
Reklama

Policie brzy začne řidičům rozesílat SMS a emaily s informací o stavu jejich bodového konta

Zájemci si tuto chystanou službu budou muset nejprve aktivovat přes Portál dopravy
10.08.2023 17:55
|
2
Reklama

Řidiči platí vysoké ceny za autopojištění. Přitom pravidelné revize smluv mohou ušetřit peníze

Nebouráte, a přesto platíte každý rok víc. Problém může být i v neaktuální pojistné smlouvě
08.08.2023 18:04
|
0

Vesnické radary jsou na řidiče přísnější než městské. Cílem je vylepšit obecní rozpočet

Městečko Říčany spravuje celkem 66 radarů, Praha jich má jen stovku na 1,5 milionu obyvatel
31.07.2023 13:43
|
13

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
6

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
9
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
116

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV