Reklama
Řidičův chleba

Falešné dopravní nehody a nejasná zranění. Češi se snaží podvést pojišťovny o miliony

Lidé se loni dopustili o pětinu více pojistných podvodů. Přitom za ně hrozí až 10 let za mřížemi
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Motoristé často chtějí z pojišťoven dostat peníze, na které ale nemají žádný nárok. Děje se tak v případech, kdy není, kdo by jim zaplatil škodu na voze nebo si chtějí o něco více přilepšit, a tak si události přibarvují. Například v pojišťovně Kooperativa řešili meziročně o 20 procent více podvodných pojistných událostí týkající se aut než v roce 2021. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Nejčastěji se fingují dopravní nehody

„Opět nejvíce případů jsme řešili v oblasti pojištění vozidel, s uchráněnou hodnotou 49 milionů korun, pak následuje životní a úrazové pojištění, osm milionů korun,“ řekla Dita Němečková, vedoucí Odboru vyšetřování a prevence v pojišťovně Kooperativa. Co se týká podvodů u pojištění automobilů, tak ty zahrnují jak podvody na havarijním pojištění, tak i na povinném. „Fingované dopravní nehody nám jsou hlášeny jako střety vozidel, ke kterým ve skutečnosti, tak jak účastníci nehody uvádějí, nemohlo dojít. Nebo klient nahlásí škodu, která se mu skutečně stala, ale k rozsahu si přidá ještě něco navíc, aby mu opravu vozidla zaplatila pojišťovna,“ uvedl Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

Káňa také přibližuje konkrétnější příklad, kdy z povinného ručení čtyřkolky byla nahlášena na pojišťovnu škoda na zdraví. Případ se tedy tvářil jako běžná pojistná událost. Podezřelé ale bylo, že čtyřkolka měla minimální poškození a řidič neutrpěl žádná poranění. Z lékařské zprávy se navíc pojišťovna dozvěděla, že zraněný nejprve uvedl, že spadl na horském kole a až po několika hodinách změnil výpověď na poranění při pádu ze čtyřkolky. Pojistnou událostí se tak začal zabývat znalec, který provedl simulaci a podařilo se tak prokázat, že k nehodě rozhodně nemohlo dojít způsobem, který byl uveden. Pojišťovna si touto takřka detektivní prací ušetřila přes 1,5 milionu korun.

Ne vždy to vyřeší domluva

Než se podvod odhalí, stojí za tím několik lidí. Nejdůležitější práci plní vyšetřovatelé, likvidátoři a technikové. Každá pojišťovna má ale také moderní počítačové systémy, které pomáhají s bojem proti podvodníkům. Výrazně to práci usnadňuje, protože programy dokáží upozornit na podezřelé události, kterými se dále zabývají už znalci.

Nutno podotknout, že i když v loňském roce pojišťovna řešila více pojistných podvodů u aut, podařilo se také uchránit o 35 procent více peněz oproti roku 2021. „Uchráněná hodnota z pojištění vozidel byla v roce 2022 téměř 60 milionu korun,“ dodal Káňa.  

Každý, kdo páchá pojistný podvod, by si měl být vědom také rizik, které takové jednání doprovází. Pokud totiž pojišťovna odhalí nekalé jednání, má prakticky na výběr ze dvou možností. „Postupujeme vždy individuálně. Některé případy vyřešíme v rámci pojišťovny, ale u těch závažnějších hlásíme událost na policii,“ doplnil Káňa. Záležitost se tedy řeší u soudu a v případě prokázání viny může podvodník počítat, že stráví až deset let ve vězení.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Pozor na podvodníky při nákupu zahraničních dálničních známek. Používají jednoduchý a osvědčený trik

Kliknout hned na první odkaz ve vyhledávači Google při nákupu dálniční známky může být chyba
11.05.2022 13:54
|
15
Reklama

Podvody s ojetými auty se dají odhalit i na základě seznamu výbavy. Ten z výroby je určující

Pokud autu chybí nějaký zásadní prvek původní základní výbavy, dejte od něj ruce pryč
10.01.2022 10:34
|
4

Autobazary lákají falešnými inzeráty na auta, která vůbec nemají. Podvod lze předem odhalit

Bohužel, právě s ním odjel jiný zákazník. Ale máme pro vás podobné auto a možná i lepší, říkají
23.10.2021 08:58
|
61

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV