Reklama
Řidičův chleba

Druhý největší evropský trh elektromobilů má závažné problémy. Lidé nemají důvod nakupovat

Bez dotací a s oddálením zákazu prodeje spalováků klesá o elektromobily ve Velké Británii zájem
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Vše nasvědčuje tomu, že se vyplňují prognózy z loňského roku a letoškem počínaje začíná elektromobilitě (přinejmenším v Evropě) první, skutečně ostré, zkouškové období. Nejen z průzkumů veřejného mínění, ale také v prodejní praxi totiž velké trhy vidí, že zejména soukromé osoby jeví o vozy poháněné výhradně elektrickou energií čím dál menší zájem. Šéf britského zastoupení Fiatu Damien Dally dokonce při uvedení nového modelu Fiat 600 prohlásil, že současné tržní prostředí téměř znemožňuje získat privátního zákazníka ke koupi elektrického vozu. Jeho slova potvrzují i tvrdá data.

Vláda vystoupila z vlaku příliš brzo

Zmíněný Fiat 600 a jeho uvedení ve Velké Británii je vhodným příkladem nutnosti změn strategických plánů jednotlivých značek. Novinka totiž bude na trhu dostupná nejen jako elektromobil, ale i se spalovacím motorem. „Okolnosti nás přivedly ke změně naší strategie, protože rozšiřování elektromobility ve Velké Británii - a není to mimochodem problém jen tohoto trhu - je opravdu, ale opravdu pomalé. Nic také nenasvědčuje tomu, že by to chtěl vláda nějak urychlit,“ řekl Damien Dally v rozhovoru pro Car Dealer Magazin a doplnil,  „Vidíme, že rozšiřování elektrických aut se zpomaluje a trend je negativní. Raději, než trvat na svých původních plánech, jsme se rozhodli je pozměnit.“

Anglický šéf Fiatu dále uvedl, že vláda zrušením dotací pro elektromobily, které skončily v červnu 2022, vystoupila z vlaku příliš brzy a je evidentní, že bez státní podpory se k nákupu elektromobilu soukromé osoby přesvědčují jen velmi těžko. Stejně tak je na trhu jednoznačně vidět, že posunutí zákazu prodeje spalovacích motorů z původního roku 2030 na rok 2035, které Spojené království nedávno učinilo, logicky vede běžné lidi k odložení nákupu EV a namísto toho nadále jeví zájem o spalovací motory.  „Jako zákazník dnes nemáte víceméně žádný důvod si kupovat elektromobil,“ dodal Dally.

Data a průzkumy jsou neúprosné

Anglické Sdružení výrobců a prodejců automobilů (SMMT) se v návaznosti na negativní trendy trhu snaží přesvědčit vládu, aby opět zavedla nějakou formu podpory, která by EV trh opět nastartovala. Z průzkumu veřejného mínění realizovaného mezi více než dvoutisícovkou Britů totiž vyplynulo, že rozhodnutí z loňského září posunout zákaz prodeje spalováků na rok 2035 vedlo téměř čtvrtinu potenciálních kupců elektromobilů k odložení tohoto záměru a vyčkávání, jak se věci vůbec vyvinou. Jeden se sedmi (14 %) rovněž uvedl, že v žádném případě přechod na elektrický pohon neprovede nyní.

Spojené království je sice stále druhým největším trhem elektromobilů v Evropě, co se objemu prodejů týká, když zde bylo vloni registrováno 314 687 ks čistých elektromobilů. Pro srovnání ve vedoucím Německu to bylo 524 219 ks. Problém ale tkví v negativním trendu. Zatímco meziroční růst měl v roce 2022 hodnotu 40,1 %, vloni už to bylo pouze 17,8 % - tedy méně než polovina. Dobře se nevyvíjí ani zájem soukromých osob. Zatímco v roce 2022 byla každá třetí registrace nového elektromobilu na soukromou osobu, vloni už to nebyla ani každá čtvrtá (22,9 %).
Reklama

Diskuze

Hubert - 02.03.2024 23:57:47
Druhy prusvih je dan tim, ze uz pomalu neni zceho to dotovat. Vykon ekonomiky klesa. Jednine pozitivum je ze snad bude Evropa pro imigranty mene lakava, kotlik gulase tu na ne cekat nebude, hovezi je drahe a veprovou peceni oni moc nemusi.
Jiří - 02.03.2024 15:19:32
Ano, je to tržní hospodářství. Na Slovensku teď prodávají Enyaqy s 30 až 35% slevou. Proč asi? Že by proto, že jim zabírají místa ve skladech a tak se jich prodejci snaží i s velkou ztrátou zbavit?

Tereza zjistila, proč Hyundai Kona patří mezi nejžádanější elektromobily v Česku

V nové generaci se korejské SUV docela zvětšilo a navíc láká na zajímavou cenu
24.01.2024 11:05
|
5
Reklama

Pepa vzal konečně elektromobily na milost. Obrovská Kia EV9 ho totiž zahrnula luxusem

Kia EV9 je obrovský vůz do zásuvky. Má velmi bohatou výbavu, solidní dojezd, ale i vysokou cenu
16.01.2024 10:00
|
2

Rekord v elektromobilu, Pavel Liška v terénu, jak vypadá uniauto. Vánoční Autosalon připraven

Už ve středu na COOLu za 24 hodin projedeme rekordní počet zemí a vyzkoušíme formuli 1 i bugynu
18.12.2023 11:51
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9
Reklama

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama
Autosalon TV