Reklama
Řidičův chleba

ČT natočila reportáž o kamerách proti rychlým řidičům. Jenže ukázala ty, které vůbec neměří

Nebyl by to tak velký problém, kdyby nešlo o místo, kde řidiči před kamerami panikaří
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

„Ulice 5. května patří k vůbec nejvytíženějším dopravním tepnám v Praze. To, že je tady zařízení nainstalované, poznají řidiči podle bílých čar, které značí začátek měřeného úseku,“ říká redaktorka v reportáží, kterou Česká televize odvysílala v pondělních Událostech. Problém je, že to rozhodně není pravda.

Panika pokračuje

Redaktorka si pro svůj vstup vybrala logicky bezpečné místo na travnatém okraji ulice 5. května na Pankráci. Tam opravdu najdeme sadu kamer včetně bílých čar na silnici. Jenže tyto kamery rozhodně pro měření rychlosti řidičů a následnému rozdávání pokut neslouží. A ani by nemohly. V místě, kde úsek začíná, se jede 50 km/h. Několik set metrů za tím se už ale rychlost zvyšuje značkou Silnice pro motorová vozidla na 80 km/h. Úsek končí až na křížení s Jižní spojkou. Dokázat tedy řidiči, že nejel na padesátce padesát a na osmdesátce osmdesát, není možné.

„Úsekové měření rychlosti probíhá pouze ve směru do centra. Kamery z centra se využívají jako dopravní a statistické k měření intenzity provozu,“ potvrdila před časem Autosalonu mluvčí TSK Barbora Lišková. Na nějakou dobu dokonce TSK odinstalovalo kamery na sloupu u křížení s Jižní spojkou, protože vyměňovalo značení. Čáry na silnici ale samozřejmě zůstaly.

Jde samozřejmě o nepatrný přešlap redaktorky. Stát v opačném směru do centra není tolik bezpečné. Navíc kamery, které rozdávají pokuty, vypadají stejně jako ty, které ne. Nicméně je škoda, že se ho dopustila právě v místě, kde řidiči i po letech panikaří, blokují provoz a zbytečně zakládají hustou dopravu. Řada lidí projíždějících ulicí 5. května si totiž buď nevšimne značky Silnice pro motorová vozidla, nebo neví, jak se v jejím případě zachovat a raději jede dál 50 km/h. Bojí se totiž, že jim z kamer přijde pokuta. Přitom by mohli jet pohodlně 80 km/h a silnici uvolnit.

Jak zjistit, že kamery měří?

Nám tedy nezbývá, než nad reportáží ČT povzdechnout. A řidiče znovu upozornit na fakt, že ne všechny kamery, které ve městě potkají, slouží k úsekovému měření rychlosti a následnému zasílání pokut. A rozhodně to neplatí ani v případech, kdy je na zemi bílá čára. S ověřením toho, které kamery aktuálně pokutují, pomůže například i web Dopravní info, kde stačí na mapě zaškrtnou položku „přestupkové systémy“. Ta zobrazí všechny kamery, které posílají přestupky pražské městské policii. Pozor, chybí ty mimo město včetně Pražského okruhu.

Pro méně znalé řidiče se také hodí zopakovat jeden zásadní fakt. Značka Silnice pro motorová vozidla, na kterou narazíte ve městě, znamená maximální povolenou rychlost 80 km/h. Klasická značka s číslem v červeném kroužku tedy v tomto případě nadbytečná. Zajímavostí je, že v opačném směru na snížení rychlosti na 50 km/h ale město upozorňuje, i když nemusí.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 17.02.2022 21:57:14
Proč by si měli řidiči dávat v obci pozor na měřené úseky?! Když budu jezdit podle pravidel, tak nemusím vůbec hlídat kde kamery jsou a kde ne. Příští článek bude o tom, kde nejsou kamery a tedy se tam nemusí jezdit 50km/h?
Jan - 16.02.2022 21:31:25
K příspěvku Ne revize, ale rychle.

Přibývá kamer, které dokáží identifikovat kradený či pohřešovaný vůz. Rozpoznají jeho barvu i typ

Nový druh kamer, jenž automaticky zaznamenává SPZ a další informace o autě, pomáhá při vyšetřování
06.01.2022 09:47
|
8
Reklama

Řidiči se už bojí i kamer, které neexistují. Stačí, že jsou na silnici jen namalované čáry

Lidé za volantem také ignorují dopravní značku. Ze strachu jedou 50 místo povolených 80 km/h
06.01.2022 07:23
|
16

I tohle je důvod, proč mít v autě kameru. Kamioňák nesmyslným předjížděním ohrozil dalšího řidiče

Díky kamerovému záznamu je přesně jasné, co se stalo. Policie po neohleduplném řidiči pátrá
09.12.2021 12:59
|
5

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama

Ani ojetina za 100 tisíc nemusí být tragická. Dokazuje to pět povedených aut z českých bazarů

I za nízkou cenu je hodně aut na výběr. A nemusí to být pokaždé jen klasická Škoda Fabia
15.04.2024 18:00
|
9

Avii jste poznali podle typického pachu i barvy. Víte, jak se jí přezdívalo? Vyzkoušejte kvíz

Avie z Prahy dobyly komunistický svět. Teď už jich zbývá jen pár, ale jejich znalců je pořád dost
14.04.2024 08:47
|
3
Reklama
Autosalon TV