Reklama
Řidičův chleba

13 minut. Tak se jmenuje nový film, který má odnaučit Čechy jezdit rychle. Řidiči v něm zabíjeli

Pojišťovny, policisté a Besip společně spustili novou bezpečnostní kampaň plnou emocí
Zdroj: Tiskový servis Besip/Česká asociace pojišťoven

Česká asociace pojišťoven, Besip a Policie se daly dohromady, aby společně vytvořily novou bezpečnostní kampaň, která má řidiče upozornit na to, že spěch se nevyplácí a nezřídka končí i tragickou dopravní nehodou. Spěch za volantem jde totiž ruku v ruce s nepřizpůsobením rychlosti, protože spěchající řidič chce čas dohnat právě na cestě. Bohužel je ale právě nepřizpůsobení rychlosti nejtragičtější příčinou dopravních nehod. Dle policejních statistik může za 40 procent nehod, které končí smrtí.

Rychlost porušuje skoro každý. A pravidelně

Jak ukazují policejní zkušenosti, ale i průzkumy mezi řidiči, 86 % všech řidičů pravidelně porušuje maximální povolenou rychlost. 43 % řidičů se přiznává, že důvodem pro to je spěch a dohnání ztraceného času. „Každý se někdy dostal do situace, kdy nestíhal, a snažil se ji vyřešit tím, že na to v autě šlápnul. Musíme si uvědomit, že to je zbytečný hazard. Že těch pár kilometrů v hodině navíc rozhodně za zvýšené riziko ani lidské životy nestojí. Že ušetřené minuty se mohou ve vteřině změnit v katastrofu, které už nezabráníme. I proto ve spolupráci s Vítem Klusákem odhalujeme příběhy pěti lidí, kterým vysoká rychlost změnila život,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Řidiči dle policie často nepřizpůsobují rychlost silnici, po které jedou, nebo třeba počasí. Podle specialistů často podceňují riziko vysoké rychlosti, která je přitom jednou z nejčastějších příčin těch nejtragičtějších dopravních nehod. Že nejde o prázdná slova, potvrzují policejní statistiky.

Zdroj: Besip
Kampaň za bezpečnost provozu "Zpomal, dokud není skutečně pozdě".

Při nehodách, které byly způsobeny nepřiměřenou rychlostí, bylo v loňském roce usmrceno 179 lidí. Za poslední dekádu tak přišlo o život 2 168 lidí. Z celkového počtu osob, které byly usmrceny při dopravních nehodách, je téměř polovina těch, kteří zemřeli kvůli vysoké rychlosti. „Utvrzování se v tom, že mně se obdobná kolize stát nemůže, protože jsem dobrý řidič, je opravdu mýtem. Na silnici je potřeba brát v úvahu veškeré faktory a hlavně předvídat, kde se může objevit jiný účastník silničního provozu a jak se může zachovat. Hraje-li pak hlavní roli rychlost, čas na bezpečnou reakci se zkracuje a následky bývají fatální,“ dodal ředitel dopravní policie Jiří Zlý.
Reklama

Dokument ukáže realitu

Nová bezpečnostní kampaň, která má řidiče na nebezpečnost spěchu za volantem upozornit, bude odstartována během června letošního roku. Kromě několika krátkých videí je její součástí také celovečerní film natočený režisérem Vítem Klusákem, který se věnuje následkům tragických dopravních nehod. Hlavními aktéry dokumentu ovšem nebudou herci, ale pětice reálných řidičů, která vlivem přílišné rychlosti způsobili vážnou nebo bohužel i tragickou dopravní nehodu.


Zdroj: Tiskový servis Besip/ČKP
Ukázka z připravovaného filmu na téma zbytečné rychlosti na silnicích.

Film dostal jméno 13 minut, přičemž právě už jeho pojmenování má poukázat na to, jak je spěch na silnici vlastně zbytečný a navazuje na to, že dle průzkumu každý pátý řidič překračuje rychlost mimo obec o více než 20 km/h. V praxi to znamená, že na trase z Prahy do Brna díky takovému spěchu ušetří pouhých 13 minut. „Chtěli jsme ukázat, že řidiči, kteří zavinili vážnou dopravní nehodu, nejsou anonymní piráti silnic z černé kroniky. Že jde o lidi s tváří, citem, svědomím a často i snahou svou nezměrnou chybu dennodenně odčiňovat,“ dodal Vít Klusák.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
28
Reklama

Zaviníte nehodu a bojíte se, že přijdete u pojišťovny o roky střádaný bonus? Nemusí to tak být

Tisíce ušetřené, nebo vyhozené oknem. Představujeme další zajímavé novinky u pojištění aut a řidičů
28.04.2021 18:10
|
4

Děsivé video z nehody kamionu na D8 ukazuje, proč jsou bezpečnostní pásy tak moc důležité

Řidiče kamionu přemohl mikrospánek. Naštěstí se jemu ani spolujezdci nic nestalo
09.04.2021 20:39
|
17

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV