Reklama
Řidičův chleba

13 minut. Tak se jmenuje nový film, který má odnaučit Čechy jezdit rychle. Řidiči v něm zabíjeli

Pojišťovny, policisté a Besip společně spustili novou bezpečnostní kampaň plnou emocí
Zdroj: Tiskový servis Besip/Česká asociace pojišťoven

Česká asociace pojišťoven, Besip a Policie se daly dohromady, aby společně vytvořily novou bezpečnostní kampaň, která má řidiče upozornit na to, že spěch se nevyplácí a nezřídka končí i tragickou dopravní nehodou. Spěch za volantem jde totiž ruku v ruce s nepřizpůsobením rychlosti, protože spěchající řidič chce čas dohnat právě na cestě. Bohužel je ale právě nepřizpůsobení rychlosti nejtragičtější příčinou dopravních nehod. Dle policejních statistik může za 40 procent nehod, které končí smrtí.

Rychlost porušuje skoro každý. A pravidelně

Jak ukazují policejní zkušenosti, ale i průzkumy mezi řidiči, 86 % všech řidičů pravidelně porušuje maximální povolenou rychlost. 43 % řidičů se přiznává, že důvodem pro to je spěch a dohnání ztraceného času. „Každý se někdy dostal do situace, kdy nestíhal, a snažil se ji vyřešit tím, že na to v autě šlápnul. Musíme si uvědomit, že to je zbytečný hazard. Že těch pár kilometrů v hodině navíc rozhodně za zvýšené riziko ani lidské životy nestojí. Že ušetřené minuty se mohou ve vteřině změnit v katastrofu, které už nezabráníme. I proto ve spolupráci s Vítem Klusákem odhalujeme příběhy pěti lidí, kterým vysoká rychlost změnila život,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Řidiči dle policie často nepřizpůsobují rychlost silnici, po které jedou, nebo třeba počasí. Podle specialistů často podceňují riziko vysoké rychlosti, která je přitom jednou z nejčastějších příčin těch nejtragičtějších dopravních nehod. Že nejde o prázdná slova, potvrzují policejní statistiky.

Zdroj: Besip
Kampaň za bezpečnost provozu "Zpomal, dokud není skutečně pozdě".

Při nehodách, které byly způsobeny nepřiměřenou rychlostí, bylo v loňském roce usmrceno 179 lidí. Za poslední dekádu tak přišlo o život 2 168 lidí. Z celkového počtu osob, které byly usmrceny při dopravních nehodách, je téměř polovina těch, kteří zemřeli kvůli vysoké rychlosti. „Utvrzování se v tom, že mně se obdobná kolize stát nemůže, protože jsem dobrý řidič, je opravdu mýtem. Na silnici je potřeba brát v úvahu veškeré faktory a hlavně předvídat, kde se může objevit jiný účastník silničního provozu a jak se může zachovat. Hraje-li pak hlavní roli rychlost, čas na bezpečnou reakci se zkracuje a následky bývají fatální,“ dodal ředitel dopravní policie Jiří Zlý.
Reklama

Dokument ukáže realitu

Nová bezpečnostní kampaň, která má řidiče na nebezpečnost spěchu za volantem upozornit, bude odstartována během června letošního roku. Kromě několika krátkých videí je její součástí také celovečerní film natočený režisérem Vítem Klusákem, který se věnuje následkům tragických dopravních nehod. Hlavními aktéry dokumentu ovšem nebudou herci, ale pětice reálných řidičů, která vlivem přílišné rychlosti způsobili vážnou nebo bohužel i tragickou dopravní nehodu.


Zdroj: Tiskový servis Besip/ČKP
Ukázka z připravovaného filmu na téma zbytečné rychlosti na silnicích.

Film dostal jméno 13 minut, přičemž právě už jeho pojmenování má poukázat na to, jak je spěch na silnici vlastně zbytečný a navazuje na to, že dle průzkumu každý pátý řidič překračuje rychlost mimo obec o více než 20 km/h. V praxi to znamená, že na trase z Prahy do Brna díky takovému spěchu ušetří pouhých 13 minut. „Chtěli jsme ukázat, že řidiči, kteří zavinili vážnou dopravní nehodu, nejsou anonymní piráti silnic z černé kroniky. Že jde o lidi s tváří, citem, svědomím a často i snahou svou nezměrnou chybu dennodenně odčiňovat,“ dodal Vít Klusák.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
27
Reklama

Zaviníte nehodu a bojíte se, že přijdete u pojišťovny o roky střádaný bonus? Nemusí to tak být

Tisíce ušetřené, nebo vyhozené oknem. Představujeme další zajímavé novinky u pojištění aut a řidičů
28.04.2021 18:10
|
4

Děsivé video z nehody kamionu na D8 ukazuje, proč jsou bezpečnostní pásy tak moc důležité

Řidiče kamionu přemohl mikrospánek. Naštěstí se jemu ani spolujezdci nic nestalo
09.04.2021 20:39
|
17

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
44
Reklama

Za nezaplacené pokuty botička nebo zabavená značka. Poslanci schválili přísnou páku na řidiče

Ten, kdo nebude mít uhrazenou starší pokutu, dostane nejprve možnost ji ihned uhradit
16.09.2021 07:36
|
1

Motorkář zůstal po nehodě ležet v bezvědomí na kruháči. Náhodou si ho všimli policisté

Nehoda se stala pozdě v noci, kdy na silnici nikdo jiný nebyl a neměl mu tedy kdo pomoci
15.09.2021 09:59
|
0
Reklama
Autosalon TV