Reklama
Řidičův chleba

Čeští podnikatelé a firmy se začínají přiklánět k ojetinám. Dohnalo je k tomu hned několik důvodů

Ojetiny nabízí nové příležitosti pro leasingové společnosti i samotné firmy
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Automobilový průmysl zažil za poslední roky mnohá úskalí. Začalo to pandemií koronaviru, která odstartovala nedostatek dílů a čipů. Později se přidalo zpoždění dodávek a to vše zhoršila ještě válka na Ukrajině. Tyto a další věci nahrály do karet sekundárnímu trhu s ojetinami. Segment, který byl dříve první volbou po běžné lidi, je nyní atraktivní i pro podnikatele a firmy. Shodli se na tom účastníci konference, kterou pořádala Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA) ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu.

Bez čekání a za výhodných podmínek

Doba, kdy si podnikatelé pořizovali výhradně nová auta, je pryč. Na vině jsou dlouhé dodací lhůty, které často přesahují i několik měsíců. Opomenout nelze ani cenu samotného vozidla, která poslední měsíce prudce stoupá. Podnikatele proto stále častěji zvažují nákup ojetého vozu, který je dostupný k užívání prakticky okamžitě. To je důležité zejména pro živnostníky, kteří svou práci nemohou bez vozu vykonávat. „V cenových kategoriích, ve kterých si podnikatelé zvykli kupovat své vozy, jsou nová auta buďto výrazně dražší, nebo méně kvalitní a s menší výbavou,“ upřesnila Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings. 

V Česku se ročně prodá přes 700 tisíc ojetin, což je zhruba o 3,5krát více než je trh nových aut. Jiří Grund, předseda AOOA na konferenci uvedl, že průměrná cena ojetého auta je 290 tisíc korun. Sekundární trh se proto u nás začal v posledních letech personalizovat, spolu s tím roste zájem o prověřování servisní historie aut, vzhledem k průměrnému stáří aut, které se v Česku stále pohybuje mezi 15 až 16 lety. Lidé tak více kupují auta u velkých prodejců než v malých bazarech, ke kterým ztrácí důvěru. Navíc mají k dispozici i výhodnější nabídky pojištění a financování.

Topolová připomněla, že se jejich skupina AURES Holding začne více angažovat v oblasti B2B. V plánu mají zřídit novou linku přímo pro tyto zákazníky, dále prioritní obsloužení na pobočkách a také nový web. I zaměstnanci se budou více školit, aby mohli podnikatelům co nejlépe poradit, protože podle generální ředitelky velká část zákazníků neví, jaké auto zvolit pro své podnikání. Jediné, o čem mají představu, je, aby se jednalo o kombík. Mezi podnikateli je tedy nejoblíbenějším ojetým vozem Škoda Octavia a Superb. Velké zastoupení mezi zákazníky mají ale také řemeslníci, ti pak dávají přednost dodávkám a prostornějším vozům.

Výhodnější je i leasing na auto

To, že se zvyšuje zájem o ojetiny u podnikatelů dokazují i data pojišťoven. „U fyzických osob je naprostá většina vozidel s prvním majitelem ojetá – téměř 80 %, zatímco u firem je to do 50 %. Přičemž právě tento poměr u firem poslední dva až tři roky stoupá ve prospěch ojetin,“ řekl Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven. Trend by tak v dalších měsících mohl dále stoupat.

Ojeté automobily jsou také novou příležitostí pro leasingové firmy i pojišťovny, které poskytují úvěry. „Pořízení ojetého automobilu může snížit ztrátu spojenou s poklesem hodnoty po koupi nového vozu, ale zároveň mohou mít mladé ojetiny prodlouženou tovární záruku či servisní balíček, který omezuje rizika nečekaných výdajů pro druhého majitele,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace a dodala: „U ojetých vozů do jednoho roku stáří jsou pak velmi lákavé i nabídky financování, které jsou svými parametry často srovnatelné s financováním nového vozu.“
Reklama

Diskuze

EUlag - 19.10.2023 13:31:25
To je jednoduché, ty nové pixly jsou plné obtěžujících elektronických fičur a nemaj motor. Nějaké třívalce jsou dobré tak do zahradního traktoru a ty čtyřvály 1,5 co vypínají a zapínají 2 válce jsou něco tragického.

Ojeté Suzuki Vitara 4. generace lze doporučit, řadí se k nadprůměrně spolehlivým bazarovým vozům

I když už není generace s označením LY ryzím off-roadem, poskytuje i jako SUV dobrou službu
20.09.2023 12:40
|
7
Reklama

Nákup ojetého elektromobilu je loterie. Hrozí u něj dvakrát vyšší šance, že byl nabouraný

Podle dat společnosti Cebia je podíl havarovaných elektromobilů mezi ojetinami až 60 procent
21.04.2023 09:58
|
2

Prodej ojetého auta už nemusí být úmorný zážitek. Na internetu existují speciální aukční platformy

Dříve musel prodejce objíždět autobazary. Dnes může sedět doma na gauči a prodávat online
22.09.2022 19:34
|
1

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
5
Reklama

Auto po prvním majiteli není jistota. Podvodníci mají novou fintu, jak zákazníka oklamat

Stočené kilometry, zatajené havárie i falešná země původu. To není vše, na co si dát pozor
30.11.2023 10:49
|
3

První sníh řidiče vždycky překvapí. Odborník radí, na co si dát pozor, než vyrazíte na silnici

V průběhu zimy je důležité nejen jezdit pomaleji, ale také věnovat čas odklidu sněhu z auta
27.11.2023 07:33
|
2
Reklama
Autosalon TV