Reklama
Řidičův chleba

Ceny dobíjení rostou, ale ne vždy a všude. Dobíjení doma se každopádně stále vyplatí

Přechod z paušálních plateb za dobíjení na jednotlivé tarify bude pro mnohé bolestivý
Zdroj: Volkswagen

Navzdory společenské objednávce, která prosazuje elektrifikaci vozového parku za každou cenu, je čím dál víc zřejmé, že pokud vůbec bude možné tuto cestu dále vyšlapávat, bude nutné překonat řadu vysokých překážek. Ano, z historie víme, že začátky revolučních změn bývají těžké, ba beznadějné. Někdy se to časem poddá jindy ne. Jak to bude dál s elektromobilitou, která momentálně vstupuje do fáze lámání chleba? Těžko říct.
Reklama

Rychlonabíječky: alfa a omega

Při řečech o překážkách nejde ale jen o dosavadní těžkosti jako jsou krátký dojezd, vysoká pořizovací cena elektromobilu, celková změna životního stylu a organizace času majitele nebo nedostatečná dobíjecí infrastruktura. Jde také o to, že bez všemožných dotací a daňových úlev by bylo pořízení a provoz elektromobilů astronomicky drahý.

Našich končin se aktuálně dotýká zdražení dobíjení u největších dodavatelů energie do nabíjecích stanic, přesněji řečeno rychlonabíječek. Uměle podhodnocené ceny totiž už nebylo možné déle držet a lákadlo v podobě laciného „tankování“ elektroaut a nízké ceně za ujetý kilometr padá. Hustá sít rychlonabíječek podél hlavních dopravních tepen je přitom pro další rozvoj elektromobility klíčová.

Od paušálu k tarifům

Jako první se o slovo přihlásil tuzemský gigant ČEZ, jehož, dle vlastních slov dosavadní “extrémně výhodný systém”, kdy člověk zaplatil kolem 500 korun měsíčně a mohl aktuální síť 180 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily využívat co hrdlo ráčilo, v těchto dnech končí. Změna se týká přes 900 zákazníků. Do konce února proběhne migrace a kdo ze současných zákazníků nepřejde na nový systém, bude mít od 1.3. 2020 méně výhodné podmínky a navíc penalizace.

ČEZ totiž nechce udržovat dva systémy a rád by, aby elektromobilisté přešli na systém nový. Připravil pro ně i motivaci v podobě dvou měsíců bezplatného dobíjení jejich elektromobilu. ČEZ se snažil své celkem 4+1 nové tarify, které nahrazují stávající neomezený tarif, postavit na takových základech, aby lépe zohlednil využívání jeho dobíjecích stanic. Tak třeba podle tarifu „taxikář“ zaplatíte za měsíc 1750 Kč a poplatek za odběr bude 3,50 Kč/kWh. Pokud však budete neregistrovaný a u ČEZu budete dobíjet jen náhodou, zaplatíte 9,50 Kč/kWh.
Reklama

Zahraniční vzor tlačí na pilu

Patřičné zdražení zažijí také zákazníci jedné z největších evropských sítí rychlodobíjecích stanic Ionity, která u nás zatím provozuje jedinou stanici poblíž Berouna. Za jednu kWh zde majitelé elektroaut nově zaplatí 0,79 eura, což znamená cca 21 korun. To je asi pětkrát tolik, než je cena elektřiny v průměrné české domácnosti bez speciálního tarifu - v Česku se cena za kilowatthodinu pohybuje kolem 4,5 koruny. Se speciálními tarify pro elektromobilisty se ovšem domácnost dostane i hluboko pod dvě koruny za kilowatthodinu. V případě modelu Hyundai Kona s baterií o kapacitě 40 kWh vyjde tedy dobití u Ionity zhruba na 840 korun.

Všude draze, doma levněji

„Nezahálí“ ani u E.Onu, který od ledna rovněž plošně zdražil. Pokud zákazník bude u E.ON dobíjet nejvyšší rychlostí, zaplatí až 13 korun za kWh.

„Ceny dobíjení, které jsou dnes na trhu, nejsou ekonomicky udržitelné. Postupně dojde k narovnání na přijatelnou úroveň, která bude akceptovatelná pro řidiče i pro nás, kteří do sítě investujeme. Zatím máme ceny plošné, ale do budoucna se dá také předpokládat, že se ceny budou lišit podle lokality a vytíženosti tak, jak to známe u čerpacích stanic,“ citoval začátkem prosince minulého roku Martina Klímu ze společnosti E.ON Energie magazín hybrid.cz.

Jako pokusného králíka zde zvolme příklad nové Mazdy MX-30. Pakliže se rozhodnete být u E.Onu registrovaným zákazníkem, budete rychle dobíjet za 6 Kč/kWh a při udávané spotřebě 17 kWh/100 km vás bude těchto 100 km stát 51 Kč. Pokud o registraci nestojíte, přijde vás kWh na 11 Kč, což znamená už 187 Kč/h.

Nejvýhodnější tedy zůstává domácí dobíjení, kdy za kWh v rámci domácího tarifu zaplatíte 1,60 Kč v případě častějšího „pomalého“ nabíjení, resp. 2,80 Kč za rychlé dobití. Sto kilometrů s takto nabitou MX-30 vás tedy přijde na 27, resp. 48 Kč. Pro srovnání provoz konvenčního auta, které bude mít spotřebu 7 l/100 km vyjde při ceně 32 Kč za litr paliva na 224 Kč. Takže dobíjet ano, mnohem levnější to bude ale doma.
Reklama

Diskuze

Vasek - 30.01.2020 20:56:00
To je sice fajn, ale jak dlouho vydrzi samotna baterie? Kolik je cena za jeji vymenu?
Pavel - 30.01.2020 22:02:52
Nějak vám ty výpočty nesedí..

Nové modely snížily ceny elektromobilů. Podívejte se na 10 nejdostupnějších aut na elektřinu v Česku

I přes klesající trend cen zůstávají elektroauta drahá. Stojí tolik, kolik vůz o dvě třídy výše
15.01.2020 16:15
|
0
Reklama

Nový elektromobil BMW i4 bude mít dojezd na nabití až 600 km. K tomu gigantický výkon 530 koní

První čistě elektrický bavorák ve střední třídě dostane tvary karoserie Gran Coupé
18.11.2019 09:31
|
0

Podle našich výpočtů se elektrická Škoda Citigo vyplatí po ujetí 100 tisíc kilometrů

Kdo ale může využít dotace, zaplatí za elektrický minivůz dokonce méně než za ten benzinový
26.09.2019 19:05
|
46

Při nehodě v tunelu vás může zachránit SOS kabina. Záchvat klaustrofobie hrozí každému

Od nehody v tunelu se člověk instinktivně snaží dostat na povrch. Není to vždy šťastné řešení
21.10.2021 07:45
|
4

Kolik let byli Škodováci bez kombi a jak lili hliník? Vyzkoušejte si, co opravdu víte o škodovkách

Hodně přes sto let trvající historie české značky je nekonečnou studnicí zajímavostí
17.10.2021 18:45
|
4
Reklama

Poklad stodol a garáží: Ukrajinská Tavrija bývala v 90. letech nejlevnějším autem na českém trhu

Z východu k nám neputovaly jen Žigulíky, Samary a armády. Ukrajinský stroj měl svá pozitiva
09.10.2021 19:01
|
6

VÍKENDOVÝ KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR vůbec?

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Otestujte si svoji paměť
03.10.2021 08:45
|
13
Reklama
Autosalon TV