Reklama
Řidičův chleba

Autisté chtějí legálně za volant. Někteří ale i přes zákaz řídí už dnes

Národní ústav pro autismus po ministerstvu požaduje individuální posouzení každého autisty
Zdroj: MDČR

Stále více osob s poruchami autistického spektra (PAS) se obrací na Národní ústav pro autismus (Nautis) s tím, že by rádi žádali o řidičské oprávnění. To jim v současné době zakazuje vyhláška č. 72/2011 Sb., která stanovuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel. Podle Nautisu je ale vyhláška směrem k lidem s PAS diskriminující a nesystémová. Problém je podle něj v tom, že ne každý autista je stejný a některé lehčí formy této diagnózy neznamenají, že je člověk nebezpečný sobě nebo okolí a že nezvládne současný provoz.

Magdalena Thorová, ředitelka Nautisu nám k tomu řekla: „Není možné se na autisty dívat pohledem filmů, které je často zobrazují dost nereálně. Požadujeme změnu vyhlášky tak, aby každý s diagnostikovanou poruchou autistického spektra měl možnost absolvovat individuální vyšetření u dopravního psychologa, který by mu následně vydal (nebo nevydal) potvrzení pro obvodního lékaře a tedy i pro autoškolu. Stává se, že ti, kteří tuší, že by mohli lehčí PAS mít, na diagnostické vyšetření nejdou, protože se bojí, že přijdou o řidičák. Kvůli tomu si pak zavírají cestu k následným službám, například psychoterapeutickým či sociálním. Často se také oprávněně bojí, že bez řidičáku přijdou o práci nebo ji ani nedostanou.“

Někteří ale přesto řídí

Na problematiku osob s diagnostikovaným PAS jsme se zeptali také Petra Vomáčky z Besipu, který nám potvrdil, že řidiči s touto diagnózou v dnešní době existují a na silnicích je možné je potkat. „Víme o několika případech řidičů, kteří i přes diagnózu řídí. Nutno ale říct, že existuje celá řada medicínsky zdravých osob, kteří by za volantem spíše neměli co dělat, než tito autisté,“ řekl nám Petr Vomáčka. Následně dodal, že je potřeba správně nastavit legislativu a s případným individuálním posuzováním jednotlivých žadatelů nemá problém.
Reklama

Jak je možné, že někteří i přes vyhlášku a svou diagnózu řídí, nám vysvětlila Magdalena Thorová. „Řada lidí neměla PAS diagnostikovaný v době, kdy o řidičák žádala. Někteří pak zatajili svou diagnózu a v některých případech je možné, že obvodní lékař, který vydává potvrzení pro autoškolu, neví, že toto omezení ve vyhlášce je, či že autismus spadá pod pervazivní vývojové poruchy." Dle tiskové zprávy Nautisu jsou tací dokonce i profesionálními řidiči. Upravení vyhlášky, které by osoby s PAS přesunulo z kategorie „nezpůsobilý pro řízení motorových vozidel“ do kategorie „lze žadatele nebo řidiče uznat za zdravotně způsobilého k řízení motorového vozidla pouze na základě závěrů odborného vyšetření“ velmi usnadnilo léčbu těchto lidí a jejich běžný a plnohodnotný život. Nautis požaduje změnu vyhlášky po ministerstvu zdravotnictví, které se pro ČTK vyjádřilo v tom smyslu, že pokud se na případné změně shodnou odborníci, je připraveno se touto věcí zabývat.

Poruchy autistického spektra mají velké množství příznaků a u osob takto postižených jsou nejčastějšími příznaky neustále se opakující vzorce chování, nesnadná komunikace s okolím či velmi specifické zájmy. To ale podle Nautisu rozhodně neznamená, že takový člověk nezvládne řídit. V současné době je v Česku asi 4000 lidí s PAS těžké formy a až 200 000 lidí s PAS lehké. Jak už jsme ale výše řekli, ne všichni lidé s autismem podstoupí diagnostické vyšetření, ne všichni jsou správně diagnostikování nebo svou nemoc tají, takže přesné číslo určit nelze.

Diskuze

Věra Sch. - 24.11.2019 19:24:24
Proboha až se autisti a všichni jim podobní naučí normálně se chovat a snažit se jako my, tak teprv potom ať si i jezdí autem jako my, normální snaživí, přizpůsobiví lidé. Na silnicích by se chovali, jak jsou zvyklí, asistent bude houby platný i tam.
EmBe - 24.11.2019 22:43:43
Věra Sch. - Až se autisti a všichni jim podobní NAUČÍ NORMÁLNĚ CHOVAT? Pokud máte tento názor, tak o autismu víte jisto jistě úplný prd (a to píšu slušně!). Zřejmě moc přizpůsobivá ani snaživá nebudete. Prosím, zjistěte si o autismu aspoň něco málo. Díky.

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
2
Reklama

Radíme, co dělat při dopravní nehodě. Chyby mohou stát život, zdraví, svobodu i velkou část majetku

I když jste ve stresu a máte pocit, že situaci nezvládnete, alespoň zavolejte na 112 a neujíždějte
26.07.2019 09:02
|
4

Zimní nehoda na letních gumách se někdy prodraží. Pojišťovny mohou peníze vymáhat zpět

Viníkovi se ale musí prokázat přímá souvislost letního obutí s dopravní nehodou
25.01.2022 07:34
|
0

Nehody pod vlivem alkoholu pojišťovny nezaplatí. Existuje ale jedna výjimka

Opakovaně opilým řidičům mohou pojišťovny navíc vypovědět smlouvu. A nepomůže ani havarijní
24.01.2022 14:37
|
3
Reklama

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
30

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
46
Reklama
Autosalon TV