Reklama
Retro

Z Prahy do Brna za pět tisíc korun. Tyto žíznivé vozy by dnes svým majitelům peněženku pěkně vyždímaly

Při průměrné ceně 45,70 Kč za litr benzinu je s některými auty dražší cesta než taxíkem

Jensen Interceptor

Zdroj: Tiskový servis Jensen

Britský výrobce sportovních aut dominoval trhu hlavně v sedmdesátých letech. Jeho stylový model Interceptor byl přímou odpovědí na Ford Mustang. Auto poháněl velký benzinový osmiválec, který měl dekadentní spotřebu 31 litrů benzinu na 100 kilometrů. Pokud by se dnes vydal na trasu z Prahy do Brna, zaplatil by jeho řidič za cestu 2833 korun.

Ferrari 400 Superamerica

Zdroj: Tiskový servis Ferrari

O něco víc si na cestách žádalo Ferrari 400 Superamerica obdařené dvanáctiválcovým motorem Colombo o objemu jen 4,0 litru. Auto, které vzniklo v pouhých 47 kusech mezi lety 1959 až 1964, dosahovalo na tehdy nevídaný výkon rovných 400 koní. Na 100 ujetých kilometrů potřebovalo v průměru 32 litrů benzinu. Z Prahy do Brna by nyní dojelo za 2925 korun.

Cizeta-Moroder V16T

Zdroj: Tiskový servis Cizeta

Připomíná vám tohle auto něco? Ano, Cizeta-Moroder V16T vypadá trochu jako Lamborghini Diablo, které jste si objednali z Wishe. Něco na něm totiž nesedí. Jejím autorem je ale rovněž designér Marcello Gandini, který opustil slavnou automobilku ze Svaté Agáty a nechal se zlákat investorem a hudebním skladatelem Giorgiem Moroderem ke stavbě nového stroje. Vůz měl šestnáctiválcový motor o výkonu 540 koní. Asi nepřekvapí, že měl velkou žízeň – 33 litrů benzinu na 100 km. Kdyby se vydal z Prahy do Brna, vyšlo by to na 3016 korun.

Ferrari 365 GTB/4 Daytona

Zdroj: Tiskový servis Ferrari

A máme tu další Ferrari se slavným motorem Colombo V12, jehož objem byl ale v tomto případě převrtán na 4,4 litru. Ferrari 365 GTB/4 Daytona se ukázalo v roce 1968 na autosalonu v Paříži a hned zaujalo svým ležérním vzhledem. A také výkonem, který měl hodnotu 353 koní. Spotřeba by se dnešním ekologům určitě nelíbila, protože dosahovala na 34 litrů benzinu na 100 km. Z Prahy do Brna by to bylo za 3108 korun.

Bentley Turbo R

Zdroj: Tiskový servis Bentley

Nebyl by to výčet luxusních a zároveň žíznivých aut, kdyby v něm chyběla nějaká britská aristokratická klasika. V tomto případě jde o Bentley Turbo R. Palác na kolech o hmotnosti téměř 2,5 tuny byl obdařen benzinovým V8 s tradičním objemem 6,75 litru. V tomto případě ho ale okořenilo turbo. Výsledkem byl výkon 353 koní a také spotřeba nemalých 35 litrů paliva na 100 km. Krát dvě to máme rovných 70 litrů nutných na překonání vzdálenosti mezi Prahou a Brnem, což je při dnešních cenách 3199 korun.

ZIL 115

Zdroj: Tiskový servis ZIL

O sovětských autech se říkalo, že jsou nezničitelná jako tanky. A také o nich platí, že mají podobnou spotřebu. To sedí na limuzínu ZIL 115 určenou pro nejdůležitější aparátčíky. Ti si hověli na zadních sedadlech, zatímco se řidič musel starat nejen o jízdní komfort, ale i o neustálou zásobu čerstvého paliva. Motor V8 s objemem 7,7 litru sice produkoval „jen“ 315 koní, ale musel se potýkat s obrovskou hmotností vozu (3,4 tuny) i automatickou převodovkou s pouhými dvěma rychlostními stupni. Výsledek? Spotřeba 40 litrů benzinu na 100 km. Cesta papaláše z pražského ÚV do toho brněnského by tedy vyšla státní kasu na 3656 korun. A to nepočítáme vodku a kaviár jako svačinku.

Lamborghini LM 002

Zdroj: Tiskový servis Lamborghini

Ferruccio Lamborghini chtěl oslovit italskou armádu svým úžasným strojem, který má vysoký výkon a nezastavitelné vlastnosti v terénu. Nakonec se mu ho nepovedlo udat, ale domníval se, že se v bohaté veřejnosti najde dostatek střelených milionářů, kteří si budou chtít jeho tank na čtyřech kolech pořídit. Vznikla tak civilní verze Lamborghini LM002 poháněná dvanáctiválcem ze supersportu Lamborghini Countach. Výkon 455 koní, hmotnost 2,7 tuny a spotřeba dekadentních 53 litrů benzinu na 100 km. Z Prahy do Brna by tohle auto potřebovalo 106 litrů, tedy palivo za 4842 korun. To už je možná lepší jet taxíkem.
Reklama
Autosalon TV