Reklama
Ojetiny

Stylová Kia Stonic nebo klasika v podobě Škody Scala? Zorientovat se v nabídce bazarů není jen tak

V obou případech se jedná o poměrně mladá auta, takže z hlediska techniky problémů moc není
Zdroj: Tiskový servis ŠKoda Auto a Kia

Byť jsou Kia Stonic i Škoda Scala určeny podobné cílové skupině, jdou na to každý sovu cestou. Zatímco stonic sází na styl SUV a atraktivní design, scala osloví spíše konzervativní uživatele. Oba vozy se liší i nabídkou na trhu ojetin. Poradíme, jak se v ní zorientovat.

Kia Stonic - cena klesá jen pozvolna

Na Kiu Stonic v českých bazarech zase tak často nenarazíte. Celkem je u nás totiž registrováno jen 4125 kusů tohoto modelu, což se odráží i na nabídce ojetin. Stejně tak má omezený počet vozů vliv na pozvolnější pokles ceny, neboť o stonic, když už se v bazaru objeví, je poměrně dobrý zájem. Může za to hlavně jeho atraktivní design. Kromě přeplňovaného litrového motoru lze narazit i na atmosférické motory 1,2 a 1,4 litru Obě tyto pohonné jednotky sice neoplývají dynamikou, odvděčí se však spolehlivostí. Při jízdě s nimi je potřeba častěji řadit, aby se dostaly do otáček. Téměř všechny registrované vozy mají benzinovou pohonnou jednotku, automatem je vybaveno asi 12 procent aut.

Model Kia Stonic je vhodný zejména pro ženy či seniory, kteří ocení o něco vyšší posez. Z hlediska servisní náročnosti je na jednu stranu příjemným bonusem i u ojetiny dlouhá sedmiletá záruka, která je však podmíněna pravidelným (a nepříliš levným) značkovým servisem. Při koupi ojetého auta si proto zjistětě, zdali je u konkrétního exempláře záruka stále platná, neboť je dost pravděpodobné, že u předchozích majitelů došlo k porušení (třeba i nevědomému) jejích podmínek.

Náhradní díly jsou na korejská auta povětšinou nadprůměrně drahá, což platí zejména pro ty originální. Pokud se člověk rozhodně využívat rozumně kvalitní druhovýrobu, nemusí mít z cen náhradních dílů přehnaný strach.

Kia Stonic: Na kolik přijde?

Nejlevnější exempláře s rokem výroby 2017 a vyšším nájezdem (cca 80 tisíc km) lze koupit i pod 300 tisíc Kč. Pokud hledáme zánovní auto rok či dva staré, tak už je nutné počítat s cenovkou i přes 400 tisíc Kč. V takovém případě však dostanete auto s nájezdem cca 20 tisíc km a solidní výbavou. Z hlediska poklesu ceny uvádí společnost Cebia u tohoto modelu pokles po čtyřech letech 35 %.

Škoda Scala - široká nabídka, ale vysoké ceny

U ojetých modelů Škoda Scala se v praxi ukazuje, že ceny škodovek u nás klesají opravdu pozvolna. Nabídka ojetých aut je hodně široká, vždyť je u nás registrováno přes 22 tisíc těchto vozů. Nabídku v bazarech často tvoří ukončené firemní operativní leasingy, což je dobrá zpráva z hlediska ověření původu vozu, trochu horší pak z hlediska způsobu užívání auta a jeho servisu, na kterém leasingové společnosti často šetří každou korunu. Naštěstí však patří servis tuzemských aut k těm cenově příznivějším, a to i v případě využití autorizovaných servisů.

Benzinové motorizace tvoří zhruba 80 procent nabídky, na automat narazíte u 16 procent aut, což je v této kategorii překvapivě vysoké číslo. Naopak nemilým překvapením může být častější výskyt aut v základní výbavě s lacinými plasty, malým infotainmentem, plastovým volantem a dalšími nepříliš atraktivními prvky, které jsou na hony vzdálené reklamním fotografiím či autům v showroomech. Na to, že se jedná o základní výbavy, je však cena tohoto modelu i v takových případech pro danou třídu dosti vysoká. 

Motory jsou u modelu Scala obecně bezproblémové, překvapivě dobrý je i agregát 1.0 TSI. Rovněž z hlediska jízdních vlastností Scala nezklame, příjemně se řídí, nabízí solidní komfort a prostorný interiér.

Škoda Scala: Na kolik přijde?

To, že ojetá Scala není z levného kraje, zjistíte hned při pohledu do obsáhlé nabídky trhu ojetin. I za exempláře s najetými téměř 100 tisíci kilometrů zaplatíte kolem 350 000 Kč. Zmíněné základní výbavy pak stojí (byt s nižším nájezdem) i ke 400 tisíc Kč, což je zároveň velmi častá cenová hladiny pro rozumně ojeté vozy. Nezřídka však narazíte i na Škoda Scala za 450 tisíc Kč, což skutečně není žádná láce.

Protože se Škoda Scala prodává od roku 2019, má zatím Cebia k dispozici hodnoty poklesu ceny po dvou letech - ten činí pouhých 14 %. Ještě menší poklesu pak vykazují auta vybavená motorem 1.5 TSI (150 k), kterých je na trhu málo a proto si drží cenu.

Nejlevnější nové stojí často méně než ojetina

Pokud na chvíli opustíme trh ojetých aut a podíváme se do ceníků nových modelů Škoda Scala a Kia Stonic, zjistíme, že základní verze těchto aut stojí v mnoha případech méně, než ceny lépe vybavených ojetin. Pokud by tedy někdo v cenové hladině kolem 400 000 Kč uvažoval o těchto dvou autech, neudělá chybu, když se zastaví i za prodejcem nových vozů. Podívejte se sami na naše srovnání modelů Kia Stonic 1.2 DPI Comfort a Škoda Scala 1.0 TSI Ambition.
Reklama

Diskuze

libor - 15.01.2022 18:43:41
To fakt musíte dávat vždy a všude škodovku. To je dost ubohé a snižuje to sledovanost vašeho pořadu.
Marcel74 - 13.01.2022 17:41:30
Tak ojetá Scala za čtyři kila je fakt fór. Není to zas tak dávno, co nová Octavia se čtyřválcem byla pod čtyři. Ale když to lidi kupují...

Srovnání dne: Hyundai i30 vs. Škoda Scala. Ceny u obou letí vzhůru, přesto jsou nejprodávanější

Dva nejoblíbenější modely kompaktní třídy v detailním srovnání pohledem různých zákazníků
12.09.2021 07:58
|
11
Reklama

Srovnání dne: Nový Citroën C4 proti Škodě Scala a novému VW Golf

Přehledné detailní srovnání cen a všech důležitých parametrů včetně námi naměřených hodnot
08.06.2021 07:04
|
1

Kia začne v Česku prodávat další SUV - kupé XCeed. Cenově se zařadí mezi modely Stonic a Sportage

Vyrábět se bude v Žilině, koupit si ho můžete můžete na podzim
05.06.2019 11:40
|
0

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV