Reklama
Ojetiny

Stočený tachometr má u nás každá třetí ojetina. A může vás to přijít hodně draho

Ojetina se stočeným tachometrem stojí o 20 % více, než by měla a hrozí u ní vysoké náklady na servis
Zdroj: Jan Blažek

Za stočení tachometru pokuta až půl milionu

Od 1. října 2018 u nás platí novela zákona, která trestá pokutou až 500 000 Kč hříšníky, kterým bude prokázána manipulace s tachometrem. Rozšířený nešvar se snaží řešit i na celoevropské úrovni, kde se připravuje legislativa vedoucí k užšímu propojení národních registrů a stáčení tachometrů by se mělo stát v celé Evropě trestným činem. 

Strašák jménem stočený tachometr

To, že má spousta aut nabízených v autobazarech záměrně snížený počet najetých kilometrů, je veřejným tajemstvím a přesného počtu se samozřejmě ani nelze dopátrat. Existují ale studie a analýzy, které dlouhodobě tvrdí, že tzv. přetočený tachometr má zhruba třetina aut prodávaných v evropských bazarech. Ano, nejen v těch našich, ale třeba i v německých. Mimochodem, poměrně časté jsou i případy, kdy je ojetině určené k prodeji nejprve přetočen tachometr v Německu a následně ještě v Česku. Takový vůz "zázračně omládne" třeba i o 100 000 km. Tuto skutečnost potvrzují i poslední zprávy společnosti Cebia, která se dlouhodobě věnuje monitorování tuzemského trhu ojetých vozů. Průměrná hodnota najetých kilometrů u ojetin prodávaných v Česku je aktuálně 154 000 km, avšak s ohledem na průměrné stáří těchto vozů by měla mít auta podle Cebie najeto zhruba 180 000 km.

Cena "stočeného" auta je o pětinu vyšší

Auto se stočeným tachometrem bývá dražší o minimálně 20 %, než by mělo stát v případě, že by tachometr stočený nemělo. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní nabídce a zejména na stáří a modelu. U pětiletých malých a miniautomobilů může stočení tachometru o 100 000 km znamenat předražení až o více než třetinu, uvádí Cebia.
Reklama

A drahý je u takového auta i následný servis

Problém stočených kilometrů pak majitele provází víceméně po celou dobu užívání auta. Nejenže tedy zaplatí zbytečně moc za pořízení vozu, ale téměř s jistotou na něj čekají neméně vysoké výdaje i při následném servisu a údržbě. Celkové náklady spojené s koupí vozu se stočeným tachometrem se tak mohou vyšplhat v průměru zhruba na 50 % ceny vozu. Kromě toho jsou vinou přetočeného tachometru také zcela rozhozeny pravidelné servisní prohlídky, a tak se třeba u ojetého vozu nemění rozvody, protože nový majitel žije v bláhové nevědomosti, že má ještě dostatek času tento pro motor zásadní servisní úkon nechat udělat. To s sebou nese další významné riziko nečekaných výdajů a problémů.

Pokuta a podmínka za stočený tachometr z Domažlic

Letos v dubnu zaujal českou pozornost případ zaměstnance autorizovaného servisu v Domažlicích, který podle soudu najel na svém služebním voze více, než měl dovoleno, a tak jej nechal na neznámém místě "stočit" pod stanovený limit. Na tento zásah se přišlo díky svítící kontrolce oleje, která signalizovala potřebný servisní zásah mimo předepsaný servisní interval. Nezbedník vyfasoval od soudu pokutu 60 tisíc korun a podmínku na osm měsíců. Kromě toho musí poškozené firmě uhradit 80 000 Kč.

99 % prodávaných auta prý nikdy nehavarovalo. Pche

Další rozšířenou nekalou praktikou, s kterou se setkáte jak v bazarech tak u inzerce na internetu, je deklarování nehavarovaného stavu prodávaného vozu. Podle Cebie jde o zarážející skutečnost - 99 % inzerátů totiž uvádí, že vozidlo nebylo havarované. Přitom dle statistik pojišťoven má škodní událost v průměru čtvrtina aut se stářím do pěti let, u vozů se stářím do deseti let je to už 60 %. Může jít sice jen o banality v podobě výměny čelního skla, ale klidně také o zásadní bouračku či tzv. totálku. Obětí jsou i v těchto případech věci neznali motoristé, kteří sednou na lep zdánlivě výhodné nabídce prodejce.
Reklama
Reklama

Diskuze

hujer - 17.09.2019 18:18:41
stoceny tachometr je to posledni co by mi vadilo, takova opravena totalka, nebo svarenec ze dvou pulek, je mnohem horsi, je to byznys ktery kryjou bud pojistovny, nebo zakonodarci, proc neni databaze havarovanych aut?
Tomáš - 11.01.2020 14:11:35
Abych se vyhnul problémům se stočeným tachometrem, tak jsem raději pro ojeté auto zavítal do autobazaru AAA auto, kde máte jistotu, že mají auta co prodávají ověřené.

Spolehlivá ojetina do 50 tisíc korun? Našli jsme 10 hatchbacků, které většinou nezklamou

Za dobrou cenu lze mít třeba BMW nebo škodovku ve slušném stavu i s nízkými provozními náklady
02.08.2019 16:31
|
6
Reklama

Chcete ušetřit při koupi ojetiny? Zapomeňte na SUV a berte raději srovnatelné kombíky

Rozdíl cen mezi těmito dvěma typy karoserie může dělat desítky procent. Podívejte se do přehledu
30.07.2019 21:40
|
3
Reklama

Tyto vozy v bazarech nepřehlédněte. Našli jsme 20 ojetin, se kterými jsou jejich majitelé spokojeni

Nezávislá spotřebitelská instituce J.D. Power zpovídala v Německu více než 13 tisíc motoristů
27.06.2019 07:30
|
0

Zábavné auto za rozumné peníze? Máme tipy mezi novinkami i ojetinami

Užít si sportovní svezení není nutně drahé, hledejte hlavně mezi rychlými hatchbacky
20.06.2019 19:45
|
9

Malá SUV s pohonem všech kol jsou vzácný úkaz. Kromě Toyoty Yaris Cross jsme našli jen tři další

Kvůli vysoké ceně jsou sice určena pro specifickou klientelu, ale místo na trhu si najdou
19.01.2022 11:14
|
13

Možná i vaše auto zaznamenává pro EU reálnou spotřebu. Prozradí to tři písmena v techničáku

Systém OBFCM je funkční od 1. ledna 2021, takže už disponuje solidní porcí dat
18.01.2022 07:40
|
16
Reklama

Stylová Kia Stonic nebo klasika v podobě Škody Scala? Zorientovat se v nabídce bazarů není jen tak

V obou případech se jedná o poměrně mladá auta, takže z hlediska techniky problémů moc není
12.01.2022 18:50
|
2

Škodovky jsou mezi sedmiletými ojetinami jen lehce nad průměrem spolehlivosti. Jedna ale zklamala

Ojeté škodovky se sice drží v nadprůměrných hodnotách, na nejlepší ale citelně ztrácejí
12.01.2022 07:31
|
12
Reklama
Autosalon TV