Reklama
Ojetiny

Spolehliví parťáci za rozumnou cenu, ale bez sexappealu: ojetý Opel Mokka a Kia Sportage

Sice s nimi neuděláte kdovíjakou parádu, ale z hlediska provozních nákladů jde o dobrou volbu
Zdroj: Tiskový servis Kia a Opel

Sice nenabídnou dynamické svezení, nikoho vyloženě neoslní svým designem a nabízí se s "obyčejnými" motory, přesto jsou Kia Sportage i Opel Mokka zajímavé bazarové koupě. Ani jeden z těchto modelů totiž netrpí na nějaké zásadní vady, oba mají rozumné provozní náklady a vcelku dostupné náhradní díly a v neposlední řadě se dají v bazarech najít za docela slušné peníze.

Opel Mokka 1. generace

Nenápadný služebník - to je ojetý Opel Mokka, který se může pochlubit relativně spolehlivými motory. U benzinového agregátu 1.4 Turbo je nutné si ohlídat konkrétní verzi, do tohoto modelu se dodávaly dva typy -  jeden s nepřímým vstřikem (D14), který nekarbonuje a je vcelku odolný, druhý pak s přímým vstřikem (B14) a tam už karbonování pro změnu hrozí. Nicméně obecně nejde o kdovíjak rizikové pohonné jednotky. U diselů lze doporučit motor 1.7 CDTI, ale pokud máme spolehlivé informace o přechozím majiteli i u motoru 1.6 CDTI, ani on nemusí být špatnou volbou. Turbodiesely mají ale většinou vyšší nájezdy, takže je na zvážení, zdali se skutečně vyplatí. Alternativně dodávaný pohon 4x4 je také bezproblémový, potěšující je i solidní nabídka a přijatelná cenová hladina, což platí i o náhradních dílech, především z druhovýroby.

K nevýhodám patří spíše obecná fakta - Opel Mokka není pěkný, není rychlý ani velký a i když může mít 4x4, do terénu se s ním také moc nevydávejte. Míval problémy s manuálními šestistupňovými převodovkami, ale to by již mělo být vyřešeno, stejně tak se objevuje koroze výfuku, ale ani to není drahá oprava. Co nedoporučujeme, je líný benzinový motor 1.6. Jinak může být z Mokky nenápadný spolehlivý parťák.

Co bychom si vybrali my?

V Česku je podle údajů společnosti Cebia registrováno 6112 vozů Opel Mokka. Tento údaj ale zahrnuje i aktuální generaci. zdálo by se tedy, že nabídka nebude kdovíjak velká, ale pohled na trh ojetin ukazuje, že je docela z čeho vybírat. Cenová hladina je u Opelu Mokka v drtivé většině přes 200 tisíc Kč, což je způsobeno zejména tím, že se jedná o vozy se stářím maximálně sedm let, tedy poměrně nové.

Auta s cenou do zhruba 250 tisíc korun mívají vyšší kilometrové nájezdy (cca 150 tisíc km), což ale nemusí být nevýhoda v případě, že s Mokkou neplánujete nějaké dlouhé cesty, ale bude sloužit hlavně kolem komína. V rozmezí 280 - 300 tisíc korun se ale už dají najít zajímavé kousky, které jsou evidentně po soukromých majitelích, kteří s nimi najeli kolem 10 000 km ročně. A to je přesně ten segment, kde bychom si svou Mokku hledali my.

Kia Sportage 3. generace

Kia Sportage je ve své třetí generaci vcelku velkým praktickým rodinným autem. Díky vyšší světlé výšce zvládne i nějakou tu polní cestu, a pokud má kupující štěstí na konkrétní kus, může získat na pohled sice obyčejné, ale ve skutečnosti dost užitečné auto, se kterým by neměl mít vážnější problémy. Sportage se vyráběla i s pohonem všech kol, ani on by neměl být bazarovým strašákem. Výhodou rovněž je, že má auto poměrně velké olejové náplně (motor, převodovka), takže teoreticky vydrží i nějaké to zanedbání přesného termínu výměny oleje. Sportage je příjemná na jízdu, uvnitř vcelku ergonomická a pro budoucího majitele je rovněž příjemným zjištěním, že ceny náhradních dílů nejsou přehnaně drahé, což u asijských vozů není vždy pravda. 

Problematické mohou být brzdy, které jsou vzhledem k hmotnosti a rozměrům auta poněkud poddimenzované, takže rychleji odcházejí. Jejich výměna vás ale nezruinuje. Nelze očekávat ani nějakou zásadní dynamiku - Kia Sportage obecně moc nejede, a to třeba ani s benzinovým motorem 2.0. Auta v nabídce nemívají kdovíjak komfortní výbavu, jenže to může být u ojetiny paradoxně výhoda, protože je určitě lepší (a levnější) měnit žárovku než xenon...

Co bychom si vybrali my?

Mnohem více, a to 25 779 kusů, je u nás dle Cebie registrováno modelu Kia Sportage - samozřejmě opět napříč všemi generacemi. I zde platí, že nejlevnější kousky najdete v bazarech kolem hranice 250 tisíc korun, ale projevuje se fakt, že Sportage je považována za "více auta", takže se jedná o exempláře s poměrně vysokým kilometrovým nájezdem ze začátku výroby (cca rok 2013). Ten, kdo tedy chce rozumně ojetý vůz (cca 130 tisíc km), bude muset počítat s minimálně 270 tisíci korunami.

Poměrně zahuštěno je kolem cenové hladiny 300 tisíc korun, kde už se dá při troše štěstí a dostatku pečlivosti nalézt zajímavý kousek. My bychom asi hledali ještě o něco výše, tzn. kolem 320 tisíc korun, kde už jsou slušně vybavená auta s nájezdem do 100 tisíc kilometrů.
Reklama

Diskuze

Tom - 21.05.2022 23:59:03
KIA má i stinné stránky třeba když odejde filtr pevných částic(PDF) to je raketa přes sto tisíc existuje druhovýroba, ale moc nevydrží.
Honza - 21.05.2022 09:41:39
Mám MOKKU 1,6 z roku 2018 už po modernizaci. Je línější, ale s vhodným podřazením jede. A tento motor je prakticky nezničitelný.

Nová Kia Sportage je delší, širší, vyspělejší, ale výrazně dražší než předchůdce

Porovnali jsme novou a předchozí generaci korejského SUV Kia Sportage
26.01.2022 16:06
|
5
Reklama

Nový Opel Mokka je skokan měsíce. Na českém trhu překonal v prodejích i Volkswagen Golf

SUV se nabízí také v elektrické verzi Mokka-e. I ta zaznamenala zájem českých řidičů
21.12.2021 13:31
|
9

Nový Opel Mokka: Odpružení testujeme hlasem

Na kameru se nám někdy nepodaří zachytit všechny pocity z jízdy s autem. Zkusila jsem to tedy jinak
12.05.2021 10:11
|
1

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9
Reklama

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama
Autosalon TV