Reklama
Ojetiny

Ideální levná ojetina: Opomíjený král malých aut převeze celou rodinu a stojí pakatel

Renault Modus se správným srdcem vydrží všechno, nerezne, má bohatou výbavu a dvě pihy na kráse
Zdroj: Renault

Renault postavil malý Modus na podvozkové platformě původem od Nissanu, kterou využívala Micra nebo tehdejší Clio. Konstrukce podvozku je tedy identická s Cliem třetí generace. Přední náprava se spoléhá na modifikovaný McPherson, zadní pak na zkrutnou příčku, kterou se renaultu podařilo dobře odladit.

Profil modelové řady

Nevyvážený design karoserie handicapoval malý renault už jako nový a mezi ojetinami se nic nezměnilo. Moduse trápí o něco rychlejší pokles hodnoty, což může být pro zájemce o ojetinu výhoda. Poměr cena vs. užitná hodnota totiž není vůbec špatný.

Malý zvenku, velký uvnitř. Tak bychom mohli charakterizovat tento model, který poskytne dostatek místa jak vpředu, tak na zadních sedadlech. K spokojenosti zadních cestujících přispívá posuvná zadní lavice - pokud ji posunete zcela vzad, cestující budou chrochtat blahem. Z modusu je možné v případě potřeby vytvořit malou dodávku - stačí posunout zadní sedadla úplně dopředu, odjistit úchyty v podlaze a sedadla překlopit za ta přední.

Zavazadelník pojme jen 198 litrů, v případě prodloužené verze je to o dost lepších 305 litrů. Hlavní zbraní je ovšem příkladná variabilita kabiny s velkým množstvím odkládacích prostor.

Modus se může pochlubit nejednou vychytávkou. Například sedák sedadla spolujezdce lze jednoduše vyklopit a do vzniklé mezery můžete umístit kabelku či jiné zavazadlo, které chcete mít při jízdě po ruce. Geniálně je také vyřešen mechanismus uvolňující výškové nastavení opěrek předních sedadel.

Naladění podvozku ocení především řidiči preferující pohodovou jízdu. Měkce nastavené odpružení si umí poradit s nerovnostmi. Větší náklony karoserie v zatáčkách, nepřesné řazení i řízení nepotěší motoristy, kteří od vozidla vyžadují určitou dávku komunikativnosti. Úzká a vysoká karoserie je náchylnější na poryvy bočního větru.
Reklama

Situace na trhu

V nabídce bazarů a inzerci je možné narazit kromě běžné verze také na prodlouženou variantu Grand Modus. Ani jeden z těchto renaultů se neobjevuje tak často, jako konkurenční Ford Fusion. Nabídka se odvíjí od malého počtu prodaných vozů.

Většinu nabízených kusů pohánějí benzínové motory, pouze pětina připadá na vznětové agregáty. Nejčastěji narazíte na manuální převodovku, automaty tvoří pouze desetina nabídky. Nejstarší kusy mívají najeto od 150 do 200 tisíc km, ty mladší pak do 150 tisíc kilometrů. Narazit lze i na málo jeté exempláře, kterým na tachometru svítí pouze pětimístné kilometrové proběhy (jednotky kusů).

Motory a převodovky:

Přestože Modus stojí na alianční podvozkové platformě, pohonné jednotky a převodovky jsou výhradně od Renaultu. V malém Modusu je nutné pamatovat na fakt, že údržba vozu je o něco komplikovanější než u větších modelů. Za vše mluví horší přístup k baterii nebo třeba svíčkám.

1.2 16V
Základní čtyřválec produkovaný po celou dobu výroby je jednoduchý a téměř nezničitelný motůrek, který modusu bohatě stačí. Byl dostupný celkem ve třech výkonnostních variantách (48, 55 a 58 kW). Nejčastěji narazíte na prostřední variantu, podladěná 48 kW specifikace byla výsadou jen těch nejlevnějších kusů na některých trzích. Naopak nejsilnější provedení šlo mít pouze s robotizovanou převodovkou Quickshift, které se raději vyhněte. Do budoucna je příslibem nejednoho průšvihu a žití s ní není zrovna příjemné. Dvanáctistovka umí jezdit za pět, ale při větším zatížení a svižnějším tempu klidně za osm a více.

1.2 TCe
Přeplňovaná dvanáctistovka TCe se vstřikováním MPI přišla na trh ještě před faceliftem v roce 2007 a není vyloženě špatnou volbou. Do města se tolik nehodí, to nejlepší ale předvádí mimo něj. A nebojte se, s neblaze proslavenou přímovstřikovou jedna-dvojkou TCe nemá tento agregát nic společného.

1.4 16V
Tři roky prodávaná čtrnáctistovka je živá, úsporná a nadprůměrně spolehlivá. Občas může odejít zapalovací cívka. Oproti dvanáctistovka má jedna-čtyřka odlišnou konstrukci, hlava motoru je vybavena dvojicí vačkových hřídelí a šestnácti ventily.

1.6 16V
Vzácnější šestnáctistovka byla nabízena ve dvou variantách - 65 nebo 82 kW, přičemž silnější provedení disponovalo vždy stabilizací ESP a měla kotoučové zadní brzdy. Do roku 2007 bylo možné pořídit s manuální převodovkou, později už jen se čtyřstupňovým automatem, kterého bychom se báli. Pokud motor rachotí za studena, na vině bude opotřebený přesuvník časování ventilů.

1.5 dCi - Od počátku výroby se o pohon starala osmiventilová verze o výkonu 50 a 63 kW se vstřikováním paliva Common Rail od Delphi, přičemž toto řešení dokázalo potrápit řadu řidičů (na vině byla choulostivost radiálního čerpadla). Řešením bylo tankovat pouze kvalitní naftu. Všechny ojeté Modusy se v případě dieselu obešly bez filtru pevných částic (ten byl dodáván až od nutnosti plnit emisní normu Euro5). Patnáctistovky dCi jsou vybaveny dvouhmotových setrvačníkem, který se zde chlubí nadprůměrnou životností a nejsou s ním častější problémy (samozřejmě záleží na jízdním stylu - kdo motor doslova dusí, musí počítat s jeho dřívější výměnou). U dieselu se mohou při velké porci najetých kilometrů objevit opotřebované vstřikovače. Nutné je pamatovat na dodržení intervalu výměny ozubeného řemene rozvodů (každých 120 000 km nebo po 5 letech provozu). V řadě servisů doporučují měnit palivový filtr s každou výměnou motorového oleje (výrobce doporučuje provádět tento úkon až po 50 000 km).

Servis, závady a poruchy

V našich očích je největším strašákem závada elektrického posilovače řízení, který sice neodchází tak často, ale když k tomu dojde, vytáhne z vás pořádný ranec peněz. Zrovna levné není ani originální čelní sklo, to přijde na více než osm tisíc korun, stejně jako přední nárazník či světlomet.

Všechny zážehové motory mají rozvody poháněné ozubeným řemenem, který se mění po 120 000 km nebo 48 měsících. U dvanáctistovek doporučujeme provádět kontrolu ventilové vůle. Motorový olej měňte ideálně po 15 000 km nebo po jednom roce provozu (předepsaných až 30 tisíc je škodlivých). Výměnu oleje v 4° automatu nechte udělat po 60 000 km, u robotizované převodovky Quickshift se náplň v ovládací části jen kontroluje každých 20 000 km.
Reklama

Náš tip

Renault je skvělým parťákem na krátkých vzdálenostech, vůbec to nejlepší předvádí ve městě. Proto klidně berte benzínovou dvanáctistovku s výkonem 55 kW, která díky své jednoduchosti slibuje dlouhověkost. To samé platí o čtrnáctistovce spojené s manuální převodovkou, která je živější a dokonce úspornější.

Až budete při výběru ojetého Renaultu Modus hledat VIN číslo, zapomeňte na všechna logická místa, která jsou využívána u jiných modelů. Stejně jako Clio třetí generace jde totiž tento model zcela vlastní cestou. VIN tak najdete na B-sloupku karoserie u oka zámku pravých předních dveří – tedy na straně spolujezdce.

Statistiky (ne)spolehlivosti

Servisy mluví o dobré protikorozní ochraně karoserie (např. přední blatníky jsou plastové) a celkové odolnosti benzínových jednotek. Ve statistikách poruchovosti u německých technických kontrol TÜV Auto Report se Renault Modus objevuje naposledy v roce 2017, kde skončil v kategorii 8-9 roků starých aut na 75. příčce, hned za Škodou Fabií.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dacia a Renault chtějí odsunout zákaz spalovacích motorů. Musely by zdražit

Manažer obou automobilek chce povinné nasazení elektromobilů odložit na rok 2040
09.09.2021 12:06
|
1
Reklama

Na nový Renault Clio hybrid se muselo dlouho čekat. Výsledek ale stojí za to

Francouzská automobilka uvedla hybridní technologii teprve loni. O to je propracovanější
03.02.2021 09:39
|
5

Ojetý Nissan Qashqai je tak trochu zbytečné SUV. Majiteli ale může dobře sloužit

Jedno z nejprodávanějších SUV je v bazarech levnější než konkurenti a často to má stejný důvod
22.04.2024 13:55
|
2

Ojetý Peugeot 508 SW jezdí lépe než Superb, je levnější a má pouze jednu chybu

Rodinné kombi nemusí být jen Passat, Mondeo nebo Mazda 6. Skvělou volbou je i zapomenutý Francouz
04.04.2024 11:58
|
3
Reklama

Opel Mokka X je ideální ojetinou nejen pro důchodce. Konkurenty válcuje možností pohonu 4x4

Dobře se do něj nastupuje, ovládá se tlačítky a může mít automat nebo dokonce pohon všech kol
14.03.2024 13:10
|
2

Čtvrtá generace Renaultu Mégane může být skvělou ojetinou. Pokud při výběru dodržíte dvě věci

Při koupi francouzského modelu se můžete pěkně spálit, ale také získat skvělý vůz
03.03.2024 19:02
|
4
Reklama
Autosalon TV