Reklama
Ojetiny

Ojetou Škodu Fabia třetí generace kupujte jen s benzinovými motory. Smysl dávají dva

V Česku velmi populární bazarovka může věrně sloužit, ale s některými motory taky trochu potrápit
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Fabia je modelem, který má v našich končinách tradičně velmi silnou pozici, a tak není divu, že i v její třetí generaci po ní v bazarech pokukuje řada motoristů. Fabia je designově nadčasové auto s nepříliš komplikovanou technikou a hlavně rozumnými provozními náklady. Ve verzi kombi k tomu ještě přidává docela solidní prostor pro zavazadla, takže může vyhovět nejen jako druhé auto do rodiny, ale zastoupí v případě potřeby i rodinné potřeby a ideální je i pro páry zejména seniorských chatařů a chalupářů, kteří při řízení ocení kompaktní vnější rozměry.

Čtyřválec 1.2 TSI je jasná volba.

Pro Fabii se čtyřválec 1.2 TSI (řada EA211) ve svém posledním vývojovém stupni jeví jako naprosto ideální motorizace. Vadou na kráse je, že se to obecně ví a tyto motory tak postupně mizí z bazarů i kvůli tomu, že nové Fabie už je pod kapotou nemají a musí si vystačit s přeplňovanými litrovými tříválci. Čtyřválec 1.2 TSI byl ve fabii ve dvou výkonech – 66 kW s pětistupňovou převodovkou a 81 kW s šestistupňovou. Vyšší výkon je samozřejmě při jízdě příjemný, ale zase budete častěji řadit, protože šestistupňová převodovka má kvalty naskládané více na krátko.

Doporučení, které je v dnešní době obecně platné skoro pro všechny motory, je cílené zkrácení servisního intervalu výměny oleje na 15 000 km a tankování kvalitního paliva tak, aby nevznikaly karbonové usazeniny. U vozu, který máte v hledáčku, tedy detailně prozkoumejte předchozí intervaly výměny oleje.
Reklama

Nekomplikovaný základ

Pokud hledáte auto, které budete využívat opravdu jej na jezdění „kolem komína“, nebudete nikam spěchat a váš roční nájezd bude poměrně malý, řekněme třeba 5-7 tisíc km, mohl by vám vyhovět i základní atmosférický tříválec 1.0 MPI. Ten totiž sporou dynamiku vyváží svou robustní konstrukcí, trvanlivostí a snadnou údržbou.

Nemusíte se strachovat, co udělá turbo, protože tenhle motor turbo nemá, a pokud cestou na chalupu tankujete benzin u pumpy, jejíž jméno ani po letech neznáte, oceníte výhodu nepřímého vstřikování, díky kterému nebude motor karbonovat. Fabia s tímhle motorem má zkrátka hodně předpokladů k tomu, že bude vaším věrným a finančně nenáročným společníkem. Jen od nesmíte mít přehnané nároky na dynamiku.

Turbodiesel 1.4 TDI a tříválec 1.0 TSI nebrat

Sice jsme národem, který má k dieselům s označením TDI blízko, ale v případě fabie se mu raději vyhněte obloukem. Leccos naznačí i ceny, vždyť fabia s motorem 1.4 TDI je leckdy levnější, než s benzinovým 1.2 TSI. Naštěstí je ojetých naftových fabií v nabídce poměrně málo, což dále eliminuje riziko, že byste si koupili auto, které vás nebude těšit.  

Náhrada motoru 1.2 TSI o dvě deci slabším tříválcem byla oplakávána už v době příchodu na trh a u ojetin tomu pohříchu není jinak. Ne že by snad nevydržel, ale nervózní charakteristika motoru není uživatelsky vůbec příjemná a jezdění s ním je spíš za trest. Opět tedy platí doporučení, že je lépe hledat kultivovanější a na jízdu mnohem příjemnější jednadvojku.  

Pokud na tom vaše drahá polovička vyloženě netrvá, vyvarujte se raději také dvouspojkového automatu DSG, který je relativně choulostivý a do věčnosti klasického ústrojí Aisin z druhé generace mu hodně chybí, nehledě na menší kultivovanost.
Reklama

Bytelná, spolehlivá i příjemná na jízdu

Fabia třetí generace je z pohledu jízdních vlastností typickým produktem koncernu Volkswagen. Jezdí neokázale, ale velmi jistě a když na to přijde, snese i hrubší zacházení. Díky malým rozměrům je zejména hatchback velmi hbitý a když do něj přesednete z nějakého SUV, je radost jej řídit. Pro pohodlnou jízdu určitě volte kola s vyšším profilem, s nimiž se nemusíte bát ani hodně vymlácené okresky.  

Ačkoliv se na třetí generaci Fabie oproti dřívějšku zjevně trochu šetřilo, stále jde o bytelně zpracované auto, ve kterém ani s většími kilometrovými nájezdy nic nevrže nebo se předčasně neošoupává. Zejména vpředu je dostatek místa, pohled do zadního oddílu napovídá, že tohle auto je spíš pro dva. Ovládání všeho je ještě pěkně konzervativní, tlačítkové.  

Pakliže nekoupíte zajíce v pytli nebo verzi s dieselovým motorem a budete se dostatečně věnovat prevenci, jak jsme o tom psali výše (zkrácené výměny oleje. kvalitní palivo atd.), lze říct, že většina ojetých Fabií vydrží ještě hodně kilometrů. Možných nepříjemností není mnoho, ale nepříjemnosti to jsou: kunám hodně chutnají kabely u motoru 1.2 TSI, okolo zadního rámečku RZ se může i u mladých kusů objevit koroze a občas jsou slyšet tyčky stabilizátoru. To je ale asi tak vše. I třetí Fabie je jednoduché malé auto s výborným zpracováním a nízkými provozními náklady.
Reklama

Za kvalitu žádná láce

Ojetých Fabií je na trhu víc než dost, pakliže se ale zaměříte na určité verze a motory, výběr se zúží a ceny vzrostou. Nejdostupnější jsou právě problémové diesely s cenami zhruba od 120 000 Kč, žádané dvanáctistovky TSI seženete přinejmenším za 150 000 Kč, nájezd bude přinejmenším 120 000 km. O něco málo levnější jsou základní litrové motory. Vozy s automatem málokdy stojí pod 200 000 Kč, což je při vědomí jejich „kvalit“ na pováženou.

Diskuze

Jan Sýkora - 13.06.2024 05:53:55
Mám 1.2 TSI 66kw a jede to pěkně svižně hlavně díky turbu a váze krásy moc nepobrala ale takové auto spíš člověk vybírá hlavou než srdcem s dětma je to dosti náročnéždé když bereme kočárek musíme sklápět sedačku aby jsme se vůbec s jedním děckem vlezli )
Viktor - 21.09.2021 00:57:09
Za tu cenu se už klidně můžete podívat po superbu nebo passatu. To je tak ideální auto do rodiny. Já jsem kupoval auto od prověřené prodejce autoopat.cz , kde mají opravdu velké množství ojetých aut a hlavně máte záruku kvality

Čtyřleté ojetiny mívají tachometr stočený klidně o 300 tisíc kilometrů. A Češi se o ně perou

Nejoblíbenější akce ojetých vozidel jsou u takzvaných vysokonáběhových manažerských aut
27.08.2020 08:04
|
2
Reklama

Jakmile český zákazník ucítí slevu, přivře oko i nad stočeným tachometrem, dokazuje průzkum

Tři pětiny kupujících si při výhodnější ceně dají líbit i o 50 000 km omlazenou ojetinu
30.07.2020 09:20
|
4

Nový Renault Clio vs. Škoda Fabia. Francouz nabídne více, otázkou zůstává, za kolik

Srovnali jsme zbrusu nový Renault Clio s nejprodávanějším českým hatchbackem. Kdo je lepší a v čem?
29.08.2019 20:24
|
2

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
9

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama
Autosalon TV