Reklama
Ojetiny

U mladého auta pozor na DPH. U staršího se platí eko daň. Rady zájemcům o dovoz ojetiny ze zahraničí

Na technickou prohlídku už nutně nemusíte, díky Evropské unii většinou stačí evidenční kontrola
Zdroj: piqsels.com

Dovoz auta ze zahraničí je dnes naprosto běžný. Jen během loňského roku bylo do Česka dovezeno 177 261 aut ze zahraničí. Nákup takového auta není nic složitého, ale co jeho přihlášení? Tam už je potřeba dodržet několik nezbytných kroků a hlavně je nutné mít všechny potřebné doklady k tomu, aby bylo možné ojetinu do registru motorových vozidel vůbec zapsat.

Pozor na správné údaje

Ve chvíli, kdy vůz přebíráte, musíte od prodávajícího mít kromě kupní smlouvy také velký a malý technický průkaz. Doporučujeme důkladně zkontrolovat, že údaje v něm obsažené souhlasí s těmi na autě. Jde hlavně o VIN kód a o informaci, že vámi koupené vozidlo bylo v zahraničí opravdu odhlášeno. V případě, že auto povezete domů po ose, musí mít registrační značky. Ovšem ne ty standardní, ale takzvané dočasné.

Ty si musíte vyřídit v místě koupě auta, konkrétně na jakémkoliv registračním úřadu. Vůz musíte zároveň i pojistit. Bez zelené karty vám dočasné nebo také převozní značky úřad značky nevydá. Je možné tento krok nechat po předchozí domluvě na prodejci. Můžete jej také požádat o pomoc s vyřízením této značky. Například v Německu existují dva druhy těchto značek – jedna s červeným a jedna s oranžovým pruhem. První verze vyjde na asi 130 eur (3300 Kč) a platí až 15 dnů, přičemž jde o mezinárodní převozní značku. Druhá verze platí jen pět dnů a vyjde na asi 80 eur (2000 Kč) a jde o takzvanou vnitrostátní značku, která ale už platí i v České republice.

Dopředu si dobře zjistěte, kde v okolí koupě auta je registrační úřad a jaké jsou jeho úřední hodiny. Vůz také musí mít platnou STK, kterou zařizuje prodávající. Ideální je koupenou ojetinu naložit na vlek. V tomto případě nemusí mít pojištění ani dočasnou značku.
Reklama

Jako první navštivte STK

Velká výhoda je v tom, že jsme součástí EU. Pokud tedy dovezte auto z jiného členského státu EU, ale také třeba ze Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska, nemusíte už absolvovat dovozovou technickou kontrolu. Je nutné ovšem zařídit takzvanou evidenční kontrolu, stejně, jako v případě přihlašování auta koupeného na území České republiky. Evidenční kontrola vyjde na pár stokorun a nezabere příliš mnoho času.

Na úřad se objednejte

Z vlastní, jen pár dnů staré zkušenosti, musím doporučit se na úřad online objednat. Každý registr vozidel toto umožňuje a vy si tak zkrátíte dlouhé čekání ve frontě. Nezapomeňte si sebou vzít všechny doklady k vozidlu, které jste obdrželi jak v zahraničí, tak u nás. Zároveň myslete na to, že v době, kdy se vydáte na úřad, musí být k autu sjednáno povinné ručení. Bez toho není možné v Česku přihlásit žádný vůz.

U okénka předložíte také vaše osobní doklady, tedy občanský průkaz. V případě, že bude auto psáno na firmu, také živnostenský list. Na úřadě jen vyplníte jednoduchý dotazník, kam se zapisují všechny náležitosti k autu a pak už je to otázka pár minut. Připravte se také na zaplacení správního poplatku ve výši 800 Kč.

Je ale dobré vědět, že ve chvíli, kdy přihlašujete auto s méně než 6000 najetými kilometry nebo mladší šesti měsíců, budete muset zaplatit také DPH. Podle evropského práva je takové auto bráno za nové. DPH platíte v zemi, kde auto přihlašujete. Pokud už jste jej zaplatili v rámci ceny auta v zemi, kde jste auto kupovali, požádejte prodejce o vrácení DPH. Pokud jej ale včas upozorníte, že hodláte auto převážet do jiné země, DPH by vám účtovat neměl. U starších ojetin je to jednoduché. DPH platíte v ceně auta, v Česku ho řešit nemusíte.

Pokud ale v Česku poprvé přihlašujete starší vůz, může se vás týkat takzvaná ekologická daň. Ta je u aut splňujících normu Euro 2 3000 Kč, u aut splňujících normu Euro 1 5000 Kč a vozidla nesplňující žádnou normu vyjdou na 10 000 Kč. Normy Euro 3, 4 a 5 jsou od poplatku zatím osvobozeny, ačkoliv je dost pravděpodobné, že se to ještě během letošního roku změní.
Reklama

Diskuze

Trosku Vam tady neco nesedi - 09.03.2020 20:01:27
Holoubci. Neco jako jakysi COC hadr jeste pro ztizeni toho prihlaseni ( a jeho zdrazeni ) , vyzaduji u te evidence. co je to za novou zlodejinu nevim , sam vraky nekupuji, jen jsem to slysel. Pry potvrzeni o shode s originalnim schvalenym vyrobkem ??
Milan - 09.03.2020 20:02:37
Dobrý den,nevím jaké informace jsou ty pravé,a odkud autor článku čerpá informace ? V květnu roku 2018 jsem dovezl z SRN pro syna ojetý vůz Ford r.v. 2003 .Vozidlo mnělo platnou STK SRN platnou ještě rok. Protokol Tuv (STK SRN) jsem mněl samozřejmně také.

Jsou lepší než Škoda Octavia Combi a nestojí víc. Povedené kombíky z druhé ruky potěší rodiny

Levněji než domácí bestseller můžete koupit větší auta od Fordu, Mazdy ale i Mercedesu
04.03.2020 07:50
|
2
Reklama

Prostorné ojetiny za sto tisíc korun i méně. Vyhledali jsme tři překvapivé tipy pro české rodiny

Omezený rozpočet, nevelké vnější rozměry a zároveň hodně místa? I taková auta se dají najít
20.02.2020 11:43
|
4

Jak jsou na tom prodejní trháky se spolehlivostí? Přinášíme přehled nejlepších ojetých SUV

Německá zkušebna TÜV vyselektovala z údajů o technických kontrolách nejméně poruchové modely
17.02.2020 18:40
|
3

Zimní nehoda na letních gumách se někdy prodraží. Pojišťovny mohou peníze vymáhat zpět

Viníkovi se ale musí prokázat přímá souvislost letního obutí s dopravní nehodou
25.01.2022 07:34
|
0

Nehody pod vlivem alkoholu pojišťovny nezaplatí. Existuje ale jedna výjimka

Opakovaně opilým řidičům mohou pojišťovny navíc vypovědět smlouvu. A nepomůže ani havarijní
24.01.2022 14:37
|
3
Reklama

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
30

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
46
Reklama
Autosalon TV