Reklama
Ojetiny

I na ojeté auto se vztahuje záruka. Je ale rozdíl, jestli vůz kupujete v bazaru, nebo u soukromníka

Nákup od privátního prodejce je méně výhodný kvůli dokazovací povinnosti skrytých vad
Zdroj: Autosalon.tv - Jan Blažek

Většina zákazníků autobazarů přesně netuší, jestli se na ojeté vozy vztahuje nějaká záruka. A o její délce už nemají páru vůbec. Ano, záruka i v tomto případě platí. Je ale rozdíl, jestli ojetý vůz prodává oficiální prodejce, nebo soukromá osoba.

Dvouletá záruka jen na skryté vady

Záruku i na použité zboží včetně aut zaručuje občanský zákoník. Platí, že klasická dvouletá záruka uplatňovaná u nového zboží může být v případě autobazarů zkrácena na polovinu. V případě skrytých vad ale platí klasická záruka 24 měsíců. Prokazovací povinnost je do šesti měsíců od koupě na straně obchodníka. Autobazar musí v takovém případě prokázat, že v době prodeje daná závada na vozidle nebyla. Až po šesti měsících přechází prokazovací povinnost na kupujícího. To se netýká nákupu vozu od fyzické osoby. V takovém případě se uplatňuje půlroční záruka vztahující se pouze na skryté vady, prokazovací povinnost má kupující.

Tři druhy závad

Právně se dají vady při pořízení použitého vozu rozdělit na faktické, skryté a právní. První vidíte, nebo jste na ně měli být upozorněni prodejcem, druhé objevíte se zklamáním a naštváním až po nákupu auta. A třetí se týkají právních nesrovnalostí. Vozidlo může být například kradené, může na něj být uplatňováno zástavní právo, prodávající nemusí být majitelem vozu (to se pochopitelně netýká autobazarů, ale jen fyzických osob) a podobně.

Nedůvěřuj, prověřuj!

Zásadní a tisíckrát opakovaná zásada pro úspěšné pořízení ojetiny zní: Pořádně si ověřte technický stav i původ vozu! Není tím myšlena jen jízda, ale i důkladná prohlídka. Pokud nejste odborníci, obraťte se na znalce. Čím dražší auto, tím spíš platí, že se vyplatí investovat do výpisu historie vozu i do jeho důkladné servisní prohlídky. Nebo nakupujte tam, kde se za udávaný technický stav zaručí. Vybírejte si osvědčené bazarové programy, kde je samozřejmostí prověření původu a podrobná vstupní servisní prohlídka.

Jak na skryté vady?

Při uplatňování reklamace pochopitelně platí, že se nevztahuje na vady, na které byl kupující upozorněn, nebo na ně dokonce dostal slevu. Takové vady by měly být uvedeny v předávacím protokolu nebo přímo ve smlouvě. Rozhodně nepodepisujte kupní smlouvu bez toho, že byste ji důkladně prostudovali včetně přiložených dokumentů. Můžete totiž odhalit, že se prodejce snaží formulovat text ve svůj prospěch.

Tovární záruka a nový majitel

Pokud kupujete například takzvané „roční auto“, máte nárok na tovární záruku spojenou s vozem. Její délku většinou najdete v servisní knize, případně se na ni zeptejte prodejce. Přejde na vás ale jen v případě, že byly předchozím majitelem dodrženy smluvní podmínky záruky. Tedy předepsané servisní prohlídky a podmínky užívání auta. A to si musíte ověřit dřív, než vůz zaplatíte. Jinak o tovární záruku můžete snadno přijít.

Pomoc u znalce a soudní spor

Pokud nepoctivý prodávající odmítne reklamaci skryté vady, nezbývá nic jiného, než se obrátit na soudního znalce. A to samozřejmě stojí peníze. S jeho posudkem byste opět měli kontaktovat prodávajícího a vyžadovat odstoupení od smlouvy, případně si nechat vyplatit finanční kompenzaci. Pokud ale neuzná znalecký posudek ve váš prospěch, připravte se na soudní bitvu.

Reklama

Diskuze

Petr r - 19.09.2022 17:56:01
Koupili jsme auto před dvěma měsíci vAaa a auto bere olej a vodu.Chci se zeptat jestli máme nárok na zaruku
Jaroslav - 10.09.2022 17:02:46
Dobrý den ! Koupil jsem auto v Německu = od autorizovaného prodejce ! Po ujetí 8062 km jsem musel / v záruční době / měnit vstřikovače ! Teď má najeto 31 000 km a musím měnit zase vstřikovače ! Mužu odstoupit od kupní smlouvy ?? Děkuji Jaroslav

Ojetý Renault Espace čtvrté generace může být pohromou, i nejlepší trefou. Záleží na fázi i motoru

Francouzské MPV je levnější než Ford Galaxy nebo Volkswagen Sharan, a přitom spolehlivější
03.09.2021 07:07
|
6
Reklama

Stojí jak světla na nový VW Golf. Přesto do těchto spolehlivých ojetin naložíte celou rodinu

Malé rozměry, hodně prostoru. Hatchbacky s prvky MPV navíc většinou patří mezi málo poruchová auta
27.08.2021 20:20
|
3

Hrozí, že zaplavená auta dorazí na náš trh ojetin. Ostražitost u "výhodných" nabídek je na místě

Nejen v západní Evropě, ale i u nás odneslo řádění živlů spousta aut. Řada z nich ale zamíří na trh
21.07.2021 07:22
|
5

Tlačítková revoluce v autech pokračuje. Kia je v interiéru neschovává do menu, přesto ušetřila místo

Korejská automobilka našla řešení, které by mohlo vyhovovat i konzervativním řidičům
27.09.2022 17:15
|
1

Octavia obsahuje přes 250 kg plastu. Automobilka ho chce získávat z PET lahví i míchat s bioodpadem

Ve zkušebnách jsou plasty s odpadem z cukrové řepy i kombinované s travinami
27.09.2022 07:52
|
4
Reklama

Škoda Vision 7S má otočný tablet infotainmentu. Při jízdě je na výšku, v režimu relax se otočí

V novém Autosalonu jsme si do studie sedli s designérkou a relaxační mód vyzkoušeli
26.09.2022 16:43
|
2

SUV Škoda roku 2026, podpultovky MPV a malá elektrárna na kolech. Premiérový Autosalon už ve středu

Nový díl nabídne také test rodinného vozu za rozumnou cenu Dacie Jogger i horké automobilové novinky
26.09.2022 10:29
|
0
Reklama
Autosalon TV